bugün

Eskiden çok methedilirdi.

Sırtını devlete yasla gerisi rahat nasılsa diye övüp dururlardi.

Şimdi ne asgari ücretli çalışan ne de memurlar geçinemiyor artikin.

Eskiden uygun fiyata ev alıp kiradan kurtulan bir asgari ücretli ile mesleğe yeni başlayan sıradan bir memurun maaşı neredeyse aynı .

Nasıl mı ?.

Evi olan asgari ücretlinin maaşi 17 bin lira. Kira derdi yok. Bununla geçiniyor diyelim.

Göreve yeni başlayan memur 35 bin. Bunun 20 bine yakın kiraya gitse. Kalan 15 bin ile geçiniyor.

Eşitler artık bu devirde.

Eşit olmasalar bile ikiside geçinemiyor bu devirde nasılsa.

Lojman falanda hikaye artık. Herkese vermiyorlar. Özellikle güvenlik güçlerine lojman tahsil ediliyor. Sıradan memurlara lojman verilmesi devri yavaştan bitiyor.

Swh...
Ülkede vasıf kalmadı gerçi memurların çoğunluğu vasıfsızdı zaten.

Bu ülkede işçi emekçi sınıfı sikilir hep.
Mesela ortaokul mezunu bi Temizlikçi o kurumda çalışan memurunkine yakın maaş alıyor. Memur olcam diyen çocuk sayısı azaldı artık.
en düşük 33 bin alıyor memurlar bence hala memurluk iyi.
kpss den yine düşük alınıp vazgeçilmiş anlaşılan (: soran anne baba olunca da yea zeaten asgari ücretli ile memur aynı alıyor diyor oğlum asgari ücretlinin resmen anasını sikiyorlar üstünden geçiyorlar çalışırken sadece yatmaya eve gideibliyor memurla nası kıyaslayabilirsin yaw jahahahahaha kodumun embesili kesin sen de hayat okulu okumuşsundur.
Her asgari ücretli kira da oturmuyor.

Benim çalıştığım yerde ben dahil çoğu kişi asgari ücret alıyor. Ama vakti zamanında aileden destek mestek derken ucuza ev alıp kiradan kurtulmuşlar çoğu. Şimdi kira ödemeden asgari ücretle geçiniyorlar sadece.

Siz sanıyorsunuz ki asgari ücretlilerin çoğu kirada. Bu ülkede asgari ücretlilerin yarısı kiracı yarisi ev sahibi sayılır. Ev sahibi olanlar vakti zamanında ucuza ev almışlar kurtulmuşlar.

Ev sahibi olsalar bile sonuçta asgari ücretli sayılırlar. Bunlarla işe yeni giren memurları karşılaştırdım sadece.

Ayrıca Memurluğu amma abarttıniz MK. Sanki hepsi hakkıyla işe girmiş haspam. Çoğu torpilli.
memur maaşının yanında çeşitli tazminatlar alan, yol-yemek-giyim yardımı alan, lojmanda kalan insanlar var. memurluğun artısı budur.

ayrıca 1. sınıf memuriyete yükselenler zaten en yüksek maaşı alıp her sene emekliliklerine de ekstra ekliyorlar, bu tip insanlar zaten enflasyon öncesi masraflarını, yatırımlarını yaptılarsa enflasyon onlara pek koymuyor.

bu tarz ekstra getirilerin hiçbirinden faydalanmayan, 24-30 yaşlarında memur olmuş bir insanın maalesef pek bir esprisi kalmadı.

bankalar eskisi gibi kredi vermiyor.
lojmana giremiyorsun, maaşının yarısı kiraya gidiyor.
kıdemli değilsin en alt seviyede maaş alıyorsun.
6 aylık maaş zammını bekleyip durursun, enflasyon içinde o zam da kısa sürede erir.
babanın evinde otur, özel sektörde çalış daha iyi.
kodumun hayat üniversitesi mezunu çapulcuları burada da o yüzden çamur atıyorlar bi de.
Bir kaç gün önceki entrmyde en düşük memur maaşı 33 bin dedim bu zaten yeni başlayan memurlara verilen ücret şef şube müdürü olunca 50 k ya kadar çıkıyor maaşlar.
Bakanlığın bile kalmadı ;)
tamam. şimdi sus ve kpss çalışmaya devam et.