bugün

oldum olası anlayamadığım insan tipidir. tamam sefilsin, fukarasın ama bari bunu memlekete tatile gideceğim diye memleket kılıfı takmayıver be. tatil dediğin yer bodrum da, kemer de, uludağ da ve benzeri yerlerde para verip zevk alarak yapılan aktivitedir dahası finansmana dayalıdır yoksa memlekete tatile gidiyorum dediğin şey kuyruğunu bacakların arasına kısrıtıp mecburi döndüğün kürkçü dükkanıdır memleket velhasıl.
bir fabrikatör evladının daha sözlüğe gelmiş olduğuna tanıklık etmektedir.
(bkz: anne bana sözlükte sefil dediler)
(bkz: ayşe tatile çıksın)
öğrencinin yaptığı iş.
-hacı tatile mi, memleket nire?
+karayiplerdenim.
-içinden mi?
kişisel bir tercihtir. istersem her akşam gittiğim evimde yaparım tatilimi."yer" kavramından ziyade tatilimin nasıl geçtiği önemlidir benim için. yani; kısaca ben, keyfim ve kahyası ile ilgili bir durumdur bu..
ege kıyılarından sıkılıp artık parasını memleketinde harcamak isteyen kişidir veya avrupa'da çalışan bir ailenin çocuğu olan kişidir.
parasız memurun ,tatil adı altında,yanına hanım ve çocuklarınıda alarak kayınpederinin evine çöreklenmesidir.
Bayılarak gittiğine inanmadığım kişi,ama 5 yıldızlı tatil yapamadığı için sadece bu ayrım yüzünden sefil yaftası yememesi gereken tatilin ne olduğunu bilmeyen insandan daha fukara olmayan kişide
akrabalık ilişkilerini kuvvetlendirme ayaklarına yatarak tatil yapan kişidir.

memleketteki ailesi ya da akrabalarına beleşten hizmet ettiren , bedavacı kişi.

otel parası verme
yemek parası verme
hizmet parası verme
millet sana hizmet etsin .
(bkz: memur)
(bkz: sözlük yazarlarının tatil anlayışı)
fransa, almanya, belçika, hollanda'da yaşayıp, yazları türkiye'ye dönüş yapan kişidir.
aile bağları guvvatlı kişidir. hem masraftan kaçınır, hemde akraba, eş ve dostunu ziyaret eder.