bugün

yılbaşı kutlamarını dört kez düşündürecek fetihtir.
yılbaşı kutlamalarını kaç kez düşündürteceği sikimde olmayan hadise. mekke'nin fethedilmesi ayrı bir konu, yeni bir yıla iyi dileklerle girmek ayrı bir konudur.

biz noel değil, yeni yılı kutluyoruz. geçen koskoca 1 senenin bizde bıraktığı acıları tekrar yaşamak istemiyoruz.
müslüman araplarla - müslüman olmayan araplar arasında geçen savaş sonucu mekkenin müslümanların eline geçmesi. Savaş derken aslında olmayan savaş yani ebu sufyan savaşmadan teslim olmuş. 3 kişi kum fırtınasında ölmüş. bir fetih yok. ebu sufyan'ın kalbinden *başka feth edilme durumu yok yani.
31 aralık gecesi gideceğim kutlamanın adıdır.
mekke nin fethi mubarek olsun.
"ey mekke, vallahi sen allah katında yeryüzünün en hayırlı yerisin. bana da en sevimli yerisin." hadis-i şerif: (ibn-i mace)
"senin mübarek ayağın yeryüzüne basmamış olsaydı, toprakla teyemmüm etmek kimseyi temizlemezdi."
[kazasker mustafa izzet
Yılbaşına ve yeni yılın kutlanmasına dayamayanların, christmas ile yılbaşını karıştıran cahillerin alternatif olarak kullandıkları gündür.
mekke'nin hiç kan dökülmeden bu mübarek günde alındığını biliyor muydunuz?
(bkz: mekke nin fethi yalanı)
(bkz: huzaa kabilesi)
tüm dini olayları ve dahi dini günleri hicri takvime göre kutladığımızdan olsa gerek bunu da öyle yapıyorum miladiye sabitlemiyorum anlayacağınız... bu durumda hicri 20 ramazan 8 dir mekke'nin fethi...
Şakirdin ne yapıp edip yılbaşına alternatif kutlayacak bir şey uydurmasıdır.

23 nisanda kutlu doğum haftası kutlanması felan gibi.

Allah akıl fikir ihsan eylesin.
Hicri olarak yılbaşına gelse, bu kez 1 ocak değil de 8 ramazan olarak kutlanacak fetih günü.
yalandır.
mekke 11 ocak 630 tarihinde islam ordusu'na teslim edilmiştir.
lakin islamcılar bunu salak bir şekilde ay takvimine bağlamışlar, gregoryen takvime ait günü her sene ay takvimine uyarlayarak 11 gün geriye çekip alternatif bir yılbaşı programı yaratmışlardır.
mekke'nin fethini 11 ocak'ta kutla gel canımı ye, hatta gel birlikte kutlayalım. ama 11 ocak'ı 11 gün geri çekip hicri takvim uyarlama salaklığı yaparak yılbaşına gölge düşürme. sikerim...
yılbaşına alternatif getirme cabasına girenleri düştüğü gaflet. yaptıkları batıl inançtır ve hurafeden öte gitmez. 1 ocak sefere çıkış tarihidir.
kapalı arkadaşların feysbuklarına sık sık yazdığıdır.
Ben yilbasi kutlamiyorum. Mekkenin fethi hayirli olsun.
miladi takvime göre kutlanması ironiktir.
11 ocak 630'dur.

niye zorla 1 ocak'ta kutlanmaya çalışıldığı da merak edilendir.

kaynak: http://www.islamkultur.com/sorularla-cevabi-963.html
Hicri takvim güneş takvimine göre 11 gün eksik ama nedense her sene 1 ocağa denk geliyor.
Bayramların, kandillerin günü hep değişir ama o asla değişmez.
Allah kimseyi ayın onundaki şeyi sırf hristiyanlarla sidik yarıştırmak için ayın birinde kutlayacak kadar ezik yaratmasın.
Ve leddalin, amin.
son kararınız mı, hani belli olmaz fetullah için götünüzden kutlu doğum haftası adı altında etkinlik uydurmuştunuz, bu da onlardan olmasın ?