bugün

Sen boşananlara değil, evlenenlere odaklan sevgili true.
Good vibes only.
boşanmış.

https://www.hurriyet.com....-celsede-bosandi-42265003
tanıştıktan sonra hayalkırıklığı yaşatan fotoğrafçı...
iyi işler çıkaran bir gün kadrajında olmayı gerçekten isteyeceğim fotoğrafçı.
5 bin liralık montunu evsiz Musa’ya vermiş.

http://www.hurriyet.com.t...0799623&utm_term=post
Fotoğrafçı olarak koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi denildiği kişi.
Tartışmasız türkiye deki en iyi fotoğrafçılardan biri.
Ama dünya geneline bakarsanız vasat bile sayılamayacak bir fotoğrafçı.
Örneğin myweed.com sitesinde yada 500px te adı sanı bilinmeyen, 20 li yaşlardaki Fotoğrafçılar bile kendinden kat be kat güzel seriler çekiyorlar. Hemde kare değil, seri...
Ama bu onun suçu değil.
Millet olarak ne kadar kabiliyetsiz olduğumuzun göstergesi. En iyimiz bile anca bu kadar işte....
Onun dışında insan olarak süper biri.
türkiyenin en ünlü fotoğrafçılarından biri. ben şahsen instyle dergisiyle çalışan meslektaşı tamer yılmazı daha başarılı buluyorum.
Yabancı fotoğraf sanatçılarının kompozisyonlarını taklit eden, şişirilmiş fotoğrafçıdır.
vasat fotoğraf sanatçısı. duygu yoksunu, lekeli fotoğraflar çeker. yazık.
eskiden hiç sevmediğim, ama artık ciddi ciddi takdir ettiğim, saygımı kazanan kişidir.

eskiden katıldığım fikir; (#18267485)

şu anda fikrim; adam isteneni veriyor. daha da bi olaya girmesine gerek yok. bravo. beginner aletlerle yapılan amatör çekimlere sanat adı verilmiş ülkemizde, adam iyi işlere imza atmış. valla bravo.
Birde Mehmet Turgut'un fotoğraflarından yola çıkarak şuna değinmek isterim. Güzellik görecelidir. Neye göre güzel, kime göre güzel? Güzelin güzel olduğunu nasıl ve neye göre değerlendirebiliriz? Sanat eleştirisi dersini de bu yüzden koymuş adamlar. Yapıtta kullanılan objenin, modelin yada mekanın güzel olması değildir olay. Evet güzel bir modeli, ya da göze hoş görünen bir nesneyi hepimiz beğenebiliriz elbette. Ama çirkini güzel yapan şeyi anlamak biraz bilmekle alakalı... Eski dönemlerdeki en ünlü sanatçıların yapıtlarına baktığınızda bunu biraz daha kavrayabilirsiniz. Gerek model bazında gerek tema bazında ele alınırsa, güzel oarak ele alınamaz birçoğu. Adamlar isa'nın çarmıha gerilişini resmetmiş mesela. Gerçi konu olarak can alıcı bir noktaya değinilmiştir ama görselliğe baktığınızda "güzel" diye nitelendirilemez değil mi? Ya da bazı sanatçıların çalıştığı farklı temalar var. Tuvaletini yapan birinin resmedilmesi de güzel olarak tanımlanamaz. Ama onların sanat eseri olmasının elbette ki belli nedenleri var. Değerler doğrultusunda ilerlersek haklı olduklarını düşünebilirsiniz ancak. Konu veya modelin güzelliği, yapıtın teknik özelliklerinin önüne geçmemeli. Yani bu durumda Mehmet'in fotoğrafları çok yanlış eleştiriliyor. "Güzel" kavramını tek yönlü algılayan insanlar da beğenmeyip yerden yere vuruyorlar haliyle... Ha bir de unutmadan, başkalarından esinlenmesi de onun sanatını eleştirmenizi gerektirmez. Uzun yıllar önce de birçok sanatçı birbirinden etkilenmiş, bu şekilde çalışmalar yaparak, sonrasında kendini bulmayı başarmıştır... O da işin çok başında aslında. Her geçen gün eserlerine kendinden bir parça daha katarak sanatını besleyeceğine, bu şekilde kendini bulacağına ve daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum...
Ünlü diyebileceğimiz bir fotoğraf sanatçısı. Kendini sanatçı olarak nitelendirmeyi sevmiyor anladığım kadarıyla. Kişilik olarak nasıl biri olduğunu bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum. Sanatı için söylenecek çok şey var. Mesela kural tanımaması. Evet bazen sıradışı ve cesur olmak gerekir. Ama belli başlı değerleri de göz önünde bulundurmak şartıyla. Taklit etmediği fotoğrafları ele alırsak benim görüşüme göre ışık, kurgu ve kompozisyon olarak başarılı. Photoshop kullanması beni rahatsız etmiyor. Resimde sürrealizm ne kadar kabul görüyorsa fotoğrafta da manipülasyon o derece kabul görüyor. Fakat bundan haz almayan insanlar da var elbette. Eleştiriye açık yapıtlar ortaya koyuyor. Bu da onun cesaretini gösterir Türkiye gibi bir yerde... Sanat insan içindir ve insan bencil bir varlıktır. Bu işten iyi para kazanması kimseyi rahatsız etmemeli bence. iyi para kazanması bir şekilde işinde iyi olduğunu gösterir. Bunu eleştirenler de bence çekemeyen insanlardır. Ben böyle düşünüyorum. Sonuç olarak ben de bir sanatçıyım ve ortaya bir ürün koyabilmem için az ya da çok para harcamam ve emek vermem gerekiyor. Ve bu emeğimin karşılığını alamazsam tekrar ne kadar, nereye kadar üretebilirim ki? Herşeyin bir fiyatı vardır. Kimse bize boyayı tuvali fırçayı bedava vermiyor. Mehmet de bildiğim kadarıyla istanbul'a cebinde 10 lirayla gelip çalışıp kazanarak buralara gelen bir insan. O yüzden kimse kazandığı parayı sorgulayamaz bence... Kimileri şanslıdır, ya da gerçekten iyidir, yada çalışkandır, hırslıdır, başarır. Bence kişiliğini değil sadece fotoğraflarını eleştirin. Türkiye'de sanatçı olmak çok zor. En kötüsü de yaptığınız işten gram anlamayan insanlar tarafından acımasızca ve bilinçsizce eleştirilirsiniz. Ama kimsenin de çıkıp "ben bundan iyisini yaparım" deyip de yaptığı görülmemiştir. Mehmet Turgut'un sanatçı kişiliğiyle çok da ilgilenen biri değilim aslında. Sadece beğeniyorum ama hayranı değilim. Ama söz kendi kişiliğine gelince, tanımasam da beni fazlasıyla çeken biri olduğu aşikar... ilerleyen günlerde tanışmak dileği ile...
kendisi cok yakisiklidir ve cok da kibar, görgülü, nazik birine benziyor. benim gözümde tam beyefendi durusu var.
türkiye'de örneğini çok da fazla göremeyeceğimiz sayılı başarılı kurgu fotoğrafçılarından biridir. fotokritik vs. gibi sitelerde çiçek, böcek, yaşlı amca / teyze, sümüklü sokak çocuğu vb. tarzı fotoğrafların çoğunlukla ciddi şekilde itibar gördüğü düşünülürse ve kendisinin de 'alien mother'vari kurgularının, şeytanı sembolize eden tiplemelerinin ve alışılmadık portrelerinin (komik, tatlı noel baba modeli gibi - ki kendisi birkaç sene önce ölmüş); özellikle türkiye'de farklı bir tarz ile uğraş içerisinde olan fotoğrafçılar için çok hoş ve başarılı bir esin kaynağı oluşturduğunu düşünüyorum.
yine de kendisi zaten fotoğrafçı bir aileye ve fotoğraf stüdyosuna doğduğu için pek çok fotoğraf sanatçısı tarafından eleştirilir, beğenilmez, yeterli görülmez.
ntv proğramını sonlandıracakmış da zaten falan fişman diye eleştirilen fotoğrafçı. ee madem sonlandırılacaktı neyi bekledi peki o kanal diye sormazlar mı adama?

hamiş 1: halk arasında mehmet turgut gibilerine yürekli denir, sizin gibilere de çiğ deniyor. madem merak ettiniz söylim dedim.
ntv'ye siktir çektiği falan yoktur. hatta işi bıraktığında ntv içindeki herkes arkasından şerefsiz diye söylenmiştir. programını zaten ntv sonlandıracaktı. o da gelişen olayları fırsata çevirdi kendisi bıraktı. halk arasında böylelerine ne diyorduk ya biz?
twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile NTV'de yayınlanması planlanan Falan Filan isimli programına, Taksim Gezi Parkı'nda meydana gelen ve tüm Türkiye'ye yansıyan olaylara medyanın tepkisini protesto etmek için son vermiş sanatçı.

edit: ulan ülkede medya kalmayınca, twitter üzerinden habercilik yapmaya o kadar alışmışım ki kurduğum cümlelere bak.
ntv'nin yalakalığından rahatsız olup programına son vermiş isim.
Ntv'de her cumartesi akşamı saat 10'da ''Falan Filan'' adlı ilk programını Nurgül Yeşilçay ve Erdem Yener'le açacak olan fotoğrafçıdır.
adalet partisi eski milletvekili ve bakan:
görsel
görsel
görsel
Nejat isleri kareledigi bir fotografi vardi ki gorulmeye deger sanatci. Yuz konusunda en uygun aciyi, isigi, kontrasi ayarlayabilen portre dehasi.
bir şeyler üretmek için acele etmesine gerek olmayan fotoğrafçıdır.
yetenekli olduğunu düşünüyorum, kendi adıma tabi.
klip falan yönetme, biz seni ve yeni işlerini uzun süre bekleriz abi.
ben tom tucker.
Orjinali: http://www.behance.net/ga...Underwater-Suicide/669927

Mehmet Turgut Versiyonu: http://www.dha.com.tr/bu-...dakika-haberi_366892.html

ve dahası http://meren.org/blog/2009/09/mehmet-turgut/

bu kadar mı fikirsiz kalındı, fotoğrafçı değil sadece manipülasyon yapan ve konsept çalan biridir.
Kanlı canlı fotograflarıyla hayranı oldugum fakat tan'ın en son vıdeo klıbı olan 'ılk bılen sen ol' adlı berbat sarkısının berbat klıbının yonetmenı oldugunu ogrendıkten sonra hayranlıgımın sondugu fotografcı.
çok beğendiğim adam, keşke minik olsaymış ya da neyse. çohoş.