bugün

intihar videosunda ateist olduğunu söyleyip ölüsünün yakılmasını falan isteyen mehmet pişkin adlı renkli kişiliğin bu isteğinin yerine getirilmesi için yetkililere arz edilen taleptir.

adam ateistim diyor ama ölüsü alınıp müslüman mezarlığına konuluyor. bir ateist ölüsünün ne işi var bizim mezarlığımızda? istemiyor yani niye sanki müslümanmış gibi alıp oraya koyuyorsunuz ki... allah bilir belki de camiden kaldırmışlardır cenazesini.

bırakın kardeşim ya bize ne bundan.verin cenazesini o vasiyet ettiği kişilere, artık onlar yakarlar mı, hayvanların önüne mi atarlar ne yaparsa yapsınlar.

bu adamın eşi dostu falan varsa vasiyeti yerine getirmek için gitsin çıkarsın mezarlıktan ölüyü ve yaksın. bu bizim de isteğimizdir. bizi istemeyenin bizim yanımızda işi yok.

ayrıca tüm ateisler de vasiyet etsin, bana cenaze namazı kılmayın, ölümü camiden kaldırıp müslüman mezarlığına gömmeyin diye. diriyken camiye düşmanlık edip sırt çevirenlerin ölüleri de uzak dursun bizden, camimizden ve mezarlığımızdan.
Hak verilen öneridir. Adam açık açık inanmadığını söylemiş böyle birinin cenaze namazını kılanlar mesul olurlar.
Düşmanlık beslemeden kin gütmeden desteklediğim eylem. Bir Müslüman olarak değil bir insan olarak vasiyet ettiği şeyin yerine getirilmesinin yapılacak en saygılı davranış olduğunu düşünüyorum. Şahsen bir Müslüman olarak cesedimin yakılmasını veya bir Yahudi,hıristiyan, ermeni vs mezarlığına gömülmesini kabullenemezdim. Aynı şey onun için de geçerli. Adam istemiyorum demiş. Video çekmiş. Videodan daha kesin bir vasiyetname olur mu amk.
Adam bizzat kadavra olmak istemiş onu toprağa gömmeleri ruhuna acı vermek demek. Yanlıştır.
oldu olacak fırınlamadan üzerine yumurta akı da sürülsün. Neyin kafasındasınız olm siz?

adam kadavra yapılamamış otopsiden dolayı, balıklara verilemeyeceği de ortada. türkiyede ceset fırını var da biz mi bilmiyoruz? Amerikan filmlerini izleyip izleyip sik sik konuşuyorsunuz. Bırakın insanlar acılarıyla kalsın.

evet.
çok istiyorsanız çıkarıp yakmalısınız. bu arada öldükten sonra beden çürümeye başlamış bir et yığınıdır değer görülüp onun hakkında vasiyet bırakmak saçmadır.
Belkide şuan o tarafta bedeni yakılmadı diye seviniyordur.
Etnografya müzesine götürülsün.
cenazenin akıbeti yakınlarının tasarrufundadır.
hangi inançta olursa olsun genel uygulama cenaze yakınlarının istediği şekilde gerçekleşiyor. bildiğim bir ermeni vatandaşın vasiyetinde "beni müslümanlar gibi defnedin" dediği halde akrabaları hristiyan uygulamaları şeklinde defnetmiştir.

burası hindistan değil, kişi vasiyette etse müslüman bir ülkede yakma gibi kötü örnek teşkil edecek uygulama yapmamalıdır. birinin cenazesini kalkıp yakarsanız ardından bu tür uygulamalar vuku bulur, işin temelinde "göz gördüğüne meyleder" hakikati vardır.
intahar vakaları bile birbirlerini tetikleyen durumlardır.
ölüye saygıdır.
kin duymadan hak verdiğim önerme.

bi kere adam 'vasiyetim' diyor. ki vasiyet sözlü yazılı ve görsel olmak üzere 3 e ayrılır. adam silah zoru olmadan (ki olsa ne yazar bu konuda) notere de gerek kalmadan vasiyet bırakıyor videoda. Bunu yerine getirmek gerek.

ateist olması ayrı konu ama müslüman mezarlığına gömülmesi olayı önemli bir konu. sonuçta dinlerin mezarları da farklı mimari içeriyor. hadi adam ateist ölür ve o toplumun dominant kurallarıyla cenaze töreni yapılır anlarım da, adamın vasiyeti var be kardeşim. ne yani cübbeli ahmet hoca çıkıp vasiyetim beni yakın dese, hangi noter veya imam buna hayır diyebilir ? italya'da ölen bir türk sanatçı bayan vardı adını unuttum, baya büyük sanatçıydı. bundan 3-5 sene önce öldü ve vasiyeti gereği ölüsü yakıldı. külleri de istediği gibi, istanbul boğazı'nın sularına karıştı. istanbul aşığı olan bu sanatçı böyle istemişti.

ben olayın hukuki ve insani yönü tarafından bakıp yapılanın yanlış olduğunu düşünüyorum.
--spoiler--
bir ateist ölüsünün ne işi var bizim mezarlığımızda?
--spoiler--
(bkz: #25474320)

Ulan arkadaşım, adam zaten diyor beni gömmeyin diye. adamı gömenler de senin dininden insanlar. Sen bize kızmak yerine kendi dinine olan insanlarà laf anlatmaya çalış.