bugün

kent ozanları albübünde kimse bilmez
baba zula nın double oryantal albümünde ise özgür ruh şarkılarını söyleyen ruhlar ötesi müzisyen.
kendi albümleri ise söyle sıralanabilir:
Odamda Yolculuk
Cihangirde Bir Gece
Vapurlar / Blues
Yağmur
(bkz: memet güreli)
yazar, ressam, müzisyen kişilik. harika bir yorumcu. ayrıca da oyuncu. kendisini ikinci bahar dizisinde balıkçı, gönül yarası filminde de manav rolünde izledik.
ömer hayyam'ın kimse bilmez'ine can veren müzisyen. salah birsel'in yeğeniymiş. kesin salah birsel dayısıdır. *
(bkz: on parmak on marifet)
Kimse Bilmez

Gözyaşları kaldı çimende
Gök rengi şarap
içilmez mi böyle günde
Seher yeli eser
Yırtar eteğini gülün
Güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün
Bu yıldızlı gökler
Ne zaman başladı dönmeye
Kimse bilmez
o ne sestir? o ne yorumdur? insanı etkileyen bir tarzı vardır. hele buhranlardaysanız dinle dinle doyulmaz. klibe gerek kalmaz. gözlerinizi kapatın ve dinleyin yeter.
(bkz: iplerin kopuşu)
müzisyen, ressam, yönetmen, yazar. komple bir insan.

son albümü "iplerin kopuşu". albümdeki 13 parçanın sözleri Görkem Yeltan' a, müzikleri ise Mehmet Güreli' ye ait. nereye kadar ve akustik doğu rüzgarı müthiş.

http://www.mehmetgureli.com
seneler önce odamda yolculuk isimli bir albümünü görüp -bazı albümlerin içeriği kapağından belli oluyor ya- o anda alamadığım, aklımda tutarım diye düşünüp sürekli unuttuğum adam. albüm kapağındandır, albüm ismindendir bülent ortaçgil'in biraz daha melankolik bir versiyonunu bekleyip umutlanmıştım. seneler sonra neredendir aklıma gelmesiyle tekrar keşfettiğim bu adamın sadece kimse bilmez isimli şarkısını dinledim. şarkıyı zuhal olcay da yorumlamıştı fakat mehmet güreli yorumu başkaymış.
çağın ilerisinde yaşayan bir bilge. sesi ile büyülediği dünyamıza belgeseli, resimleri ve yazarlığı ile kök salmış bir koca çınar. daim olsun yüreğindeki güzellikler... ve mahrum bırakmasın bizi içindeki güzelliklerden.
*
senarist, yönetmen, ressam, müzisyen yönleriyle 10 parmağında kaç tane marifet olduğunu sayamadığım komplike sanatçı. sözleri hayyam imzalı "kimse bilmez" şarkısıda bambaşkadır. candır, dinlenilesidir, başucu şarkılarındandır. albümleri içinde ayrım yapmak hatadır lakin, "odamda yolculuk" albümü burun farkıyla birincidir benim için. *
ressam, şair, yazar, sinemacı, müzisyen, yayıncı entelektüel kişilik.

(bkz: kimse bilmez)
refik halid karayın bir hikayesini filme çekmek istiyorum diyerek, beni heyecanlandırmış kitap ve sinema gurmesi eşsiz insandır.
cihangir'de oturur. resim atölyesi galata kuledibi'ndedir. çok başarılı çalışmaları bulunur. her yönüyle sanat insanıdır.