bugün

baslık acan yazar hıc para saymamıs mı dıye dusundum, tabı ısın gırgırı bu
matematıkte gorulen turev ıntegral lımıt vs gıbı seyler hayatınızın her anında olacak dıye bırsey yok.
ben bı ara bı sırkete danısmanlık yaptım adamların sırketı zarar etmeden yasatabılmelerını gerektırecek hedeflerı belırlerken
nerdeyse ogrendıgım tum matematıgı kullandım.

sonra sırketı kapattılar..
ve bunun tek sebebı benı zamanından once ısten cıkartmaları oldu { (bkz: egomu da tatmin ettim)}

ornek de vereyım mı...
Aslında biz farkında değiliz. Hayatın her evresinde çatır çatır var. Mimariden tutun teknolojiye kadar her yerde matematikle karşılaşıyoruz ama biz farkında değiliz. Bunun sebebi ise merakımız olmadığı için ,merak aşılanmadığı için veya bilinmesinin gerekli olmadığını düşündükleri için. Yoksa bilen herkes Diferansiyel, üslü, köklü veya türev, integral öğretir yani anlayacağınız sadece öğretim değil eğitimde önemli...
Mühendislik okumayan ınsanların ısıne yaramaz ama muhendıslık okursanız tanjant cosınus sınus elektrikten makineye ınsaata kadar karsına çıkar.
o gereksız dıye dusunulen matematıktekı mantık konusu bılgısayarın temelını oluşturur ki buda muhendıs olmayanların ısıne yarar mantık olmasa belkı bılgısayarlar olmazdı.

aslında matematık günlük hayatımızda aslında.bınaya bakıp aa egıkmı dedııgınde al sana tanjant .
aslında tam tersi tüm hayatımız matematik üzerine kurulu, her şey pi sayısında saklı.
Temel matematikle iyi anlaşmak her zaman hayatımızı kolaylaştırsa da maalesef muhendisler dışında kimsenin hayatinda formülleri hatırladığını yada kullandığını zannetmiyorum.
"hayatınızın her alanı matematik farkında değilseniz o sizin sorununuz. hayatınız komple algortima yöntemleri ile yönetiliyor. girdiğiniz restoranlardan, cafelerden tutunda, neredeyse her gün giriş yaptığınız google amcaya kadar her şey algoritmalardan oluşuyor. algoritmalar ise en basit tabiri ile matematiğin yapı taşlarıdır denilebilir. kim söyledi size matematiğin normal hayyata olmadığını?" diye sorulması gereken beyandır. bence ünideki hocalarınızı bir tenhada sıkıştırıp indirin. zira kandırmışlar sizi eğitiyoruz diye.
Giydiğin beyaz don var ya, hah o tezgahta tekstil makinelerinde üretilirken matematik kuralları işler. Okeye dönerken bunları düşün derim azizim..
Hayatin her yerinde matematik var ama senin bu kadar detayli bilmene gerek yok (muhendis degilsen tabiki). Giydigim donu ureten tekstil makinesinin calisma mantigi umrumda degil mesela.
evet doğru. tost yaparken ters trigonometrik fonksiyonların türevini kullanmıyoruz.

lise matematiğinin amacı üniversite sınavına girmektir.

üniversite matematiği ise profesyonel amaçlar için öğrenilir.

olağan hayatın akışında matematiğin çok çok çok küçük bir kısmı gerekli ve yeterli olur.

ama, yeterli kalitede bir eğitim sistemimiz olsaydı matematiği, yukarıdaki amaçların dışında; dünyayı, evreni ,olayları, insanları ve hayatı kısacası her şeyi en doğru şekilde analiz edebilmek için gereken mantıksal alt yapıyı kurmak için öğrenecektiniz.

uzatmayayım.

şundan emin olun: matematik kültürü ve bilgisi bir sığırla bir insan arasındaki en keskin farkı oluşturur.

diğer hiçbir müfredat, kimya, biyoloji, edebiyat, tarih vs, asla bu kadar keskin bir belirleyiciliğe sahip değildir.
Matematik hayatta bir sonraki adimi hesaplamaya yarayan, onsezi saglayan yegane seydir.

Ama bunlarla isim yok, oyle gelisine yasar olursa cosar olmazsa oturur aglarim banane diyorsaniz, aynen metamatik sizin hayatta yok.
Lys moduna giren öğrenci sitemi.

"Günlük hayatta nerde kullancaz bunu?!"

şeklinde duyulmaktadır.
Matematik hayatin kendisidir. Kafam basmadi desene sen suna.
Bu entry'i girdiğin bilgisayar / telefonda zaten kömürle çalışıyor.
En basitinden logaritma,kimyada pH ölçeğinde, bilgisayarlarda kullanılır.yanlis önerme.
ilginçtir. 30 yaşımda farketmiş olmam. hep sorarım bu integral, türev nerde ne işime yarayacak diye derken hayatım 3 bilinmezli denkleme döndü. x,y,z ayrı ayrı değer veriyorum hepsi de elimde patlıyor.
Günlük hayatta hepsinin karşılığı vardır. Fakat insanlar nerede kullanacağını bilmedikleri için öyle zannetmektedirler. Matematikteki her konu evrenle ilintisi olan olaylarda insanları sayısal hale getirme ve açıklama imkanı bulmalarını sağlamaktadır. Hiç bir matematiksel hesap boşuna icat edilmiş değildir.
normal hayat anlayışı nedir bilmiyorum da en bastinden ilkokul mezunu esnaf bile olsan vergiden, stopajdan başını kaldıramadığın için otomatik olarak hemen matematiğin elini ayağını öpüyorsun neyi nasıl yaparsak nerden kar ederiz diye.
matematik hayatımızın her yerinde var sadece eğitim öğretim hayatımızda gördüğümüz matematik soruları gibi karşımıza çıkmıyor.
türev, integral falan günlük hayatımın vazgeçilmezidir...
Ben sabah hangi açıyla kalkacağımı hesaplıyorum.
görsel
Aslında matematik günlük hayatta var. Şöyle düşünün: insanlar karakök içindeki sayılar gibi yalnızdırlar. Ancak ruh eşlerini bulurlarsa kök dışına çıkabilirler.
Hayatta herkes matematikten payına düşeni alır. Hangi tarafta olduğunuza göre değişir. Hayal gücü, estetik? korku, ön yargılar?..
yeni nesil yaş problemleri çok güzel.
vetilmeyen x y z nin yaşlarını bababalarının yaşıyla toplayıp yarısın birler basamağındaki sayıyla 8er ritmik sayınca hoşlanılan kadının telefon numarasını ulaşıyorsunuz.
matematik hayatın ta kendisidir. herşeyin bir matematiği vardır. başlangıçta aşkın bile. bu başlıkta dahil tüm önyargıları kırar matematik..

matematik düşünmeyi sağlar. veriler yardımıyla problem çözmeye yarar. parçaları birleştirerek bütünü görmenizi, algı operasyonlarıyla aklınızı saptırmaya uğraşanlara karşı at gözlüklerini çıkartır ve gerçekleri apaçık ortaya döker. şimdi;

herkes ne zannediyor, Hamas vurdu, israil mukabele ediyor, öyle değil mi? bu safları kandırmak için ortada görünen senaryo. gerçek ne peki? gerçekse şu: 1- israil hamasın roketli saldırısından önce Filistinlilerin tüm altınlarına çökmüş. nasıl öğreniyoruz bunu, istanbul tahtakalede kuyumculuk yapan bir kardeşimiz sayesinde. onun da arkadaşı olan bir Filistinli kardeş yüklü miktarda altın bozdurunca merak edip soruyor abi ne iş diye, diyorki saldırıdan önce israil askerleri kapı kapı dolaşıp Filistinlilerin ne kadar altını varsa topladı ve el koydu, bu kaçırabildiklerimiz. 2- dün haber yorumları izlerken bizim eski komutanlardan biri anlattı, o da bir kaynaktan, bizzat israilli askerlerin ağzından öğrenilmiş bir bilgi, normalde günde 1 defa eğitim yaptıran ordu, yine saldırıdan önce eğitim miktarını arttırmış ve 7/24 teyakkuza geçmiş, sanki savaş pozisyonu almış gibi hazır hale gelmiş. 3- yine dış basından edinilen bir bilgi bu da, saldırının ilk gününden bu yana netanyahunun silip silip yazdığı twitler sayesinde, israil güvenlik servisi ve askeri gücün sorumlularını suçlayan ve aldığı tepkiler nedeniyle silinen onlarca twit. silip silip özür dilemiş. neden acaba? ihaleyi bunların üzerine yıkmaya çalışırken birden ne oldu da çark etti? yoksa birileri bazı bilgileri paylaşmakla mı tehdit etti? bunlar şüpheleri tetikleyen davranışlar. daha böyle çok bilgi kırıntısı var özet geçtim. ha bi de şu var, unutmadan söyliyeyim: netanyahu son zamanlarda siyasi olarak epey zor durumda, ekonomik olarak, hükümeti aleyhine açılan rüşvet davaları v.s. sebeplerden arkasındaki halk desteği oldukça düşmüş durumda, yani ilk seçimde koltuğunu kaybetme tehlikesi var, hal böyle olunca, bir infial lazımdı ki tekrar eski rüzgarını yakalasın. mesela bilerek oluşturulan bir güvenlik açığı ve yada, veya bununla birlikte planlananın dışında gelişen ön görülmemiş daha fazla zayiata sebep olan kontrolsüz saldırı tamda istediği şekle soktu olayı. savaş sebebi hazırdı. savaş ise en güçlü etkendi bunu sağlamak için. zaten o yüzden Hamas saldırısıyla ilgili elindeki bilgi ve belgeleri yayınlamamakta ısrarcı. çünkü o taktirde herşey açığa çıkacak. meseleyi oldu bittiye getiriyor sadece. iyi de ağlıyor, tiyatral kabiliyeti de Oscar lık. ağlama duvarında iyi staj yapmış belliki.

daha saldırının ilk günü bu işin planlı olduğunu anlamış ve söylemiştim. bu hissettiklerimden filan değildi. yada sadece 5 tekrar 100 bölüm kanıt seyretmekten edinilen tecrübe de değildi. elimde veri de yoktu üstelik. o halde nasıl oldu da bu kanaate vardım? sebep sonuç ilişkisi kurmakla. çünkü biliyordum ki böyle bir saldırı ve neticeleri ancak israil'e hizmet eder. çünkü böyle savaş olmaz. bu iş planlı bir komplo. elbetteki bu şekilde düşünmemizi sağlayan okumuş olduğumuz tarih coğrafya siyaset strateji sosyoloji psikoloji iktisat ve en önemlisi matematik kökenli istatistik. veri analizi. birileri istediği kadar haması suçlasın, varsın Filistin bunu haketti desin. veriler herşeyi açıklar. siz yeterki öğrenmek isteyin...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar