bugün

gitar çalıp, marmaray'daki bazı insanları rahatsız ederek para toplamaya çalışan dilencilerdir. tamam, sanat yapıyor olabilirler ama, rahatsız olan, dinlemek istemeyenlerin kaçamayacağı bir ortamda yapıyorlar.
Hakkaten ya. Metroda gitar çalan adamları sevemiyorum kardeşim. Sesin bok gibi bana göre, yorgun argın iniyorum bir bakıyorum kenarda bi hippi ağzını yaya yaya şarkı söylüyor. Vergi de ödemiyorlar.
"dilenci" olarak nitelendirilmelerinin sebebi, bunu rahatsız olan, dinlemek istemeyen insanların kaçamayacağı bir yerde yapmalarıdır.
Dilenci diiller onlar.
arabada sigara içmeye benzer. eğer yanınızdaki kişi sokakta sigara içiyorsa, rahatsız oluyorsanız kaçarsınız, biraz uzak durabilirsiniz. ancak arabada içen birinin yanındaysanız dumanını solumak zorunda kalırsınız. rahatsız olsanız bile kaçamazsınız.
toplu taşıma araçlarında da istasyona inen geçitlerde, koridorlarda izin alarak müzik yapan insanları dinlemek isterseniz durup dinler, rahatsız olursanız geçip gidersiniz. ama kaçak olarak binip trenin ya da metronun içinde müzik yapan ve zorla para isteyen, bulunmak zorunda olduğunuz bir yerde bunu yapan kişilerden rahatsız olsanız, duymak istemeseniz bile kaçamazsınız.
hiç para vermediğim dilencilerdir. vapur müzisyenlerine bile artık para vermiyordum ama aylardır görmek istediğim ve istediğim şarkıyı söylediği için demir para attım. öyle olmasa hiç para atmazdım zaten. bir ara atıyordum ama onlar zaten maaş da almıyorlar mı. sırf vapurda kazandıkları parayla geçiniyorlarsa tanıdığım 2 müzisyen nasıl kadıköy'de oturuyorlarmış.