1. 1.
  basinda bulundugu istihbarat servisi gorevi yaptigi uzunca bir sure hic bir yerde resmi bulunmamasindan dolayi bati tarafindan "yuzu olmayan adam" olarak hitap edilen bir zamanlarin dogu almanyasinin istihbarat sefi.
  Bu alana kazandirdigi romeo taktigi ile bilinir. Sudur ki, genc ve yakisikli istihbarat adamlarini, hedef ulkede onemli konumdaki insanlarin sekreterleri uzerine gonderir, deli divane asik olan sekreter aski icin herseyi yapar, istenilen bilgi elde edilir. KGB nin unlu bal tuzagindan ilham alinmistir. Iki almanya birlestikten sonra bazi suclardan yargilanmis, ancak beraat etmistir.
  ... qantar
 2. 2.
  geçenlerde vefat eden soğuk savaş döneminin en belalı ajanı.
  ... azorka
 3. 3.
  Hechingen, Hohenzollern eyaleti'nde (şimdiki Baden-Württemberg) doğmuştur. Babası Almanya Komünist Partisi üyesidir. Adolf Hitler' in güç kazanmasıyla birlikte komünizme olan ilgileri ve Yahudi soyundan gelmeleri nedeniyle isviçre yoluyla Fransa'ya, oradan da Moskova'ya göç ettiler.

  Sürgün yıllarında önce Alman Karl Liebknecht Okulu'na, sonra bir Rus okuluna gitti. Moskova Havacılık Enstitüsü uçak mühendisliği bölümüne kaydoldu. Almanlar Sovyetler Birliği'ne saldırınca Alma Ata'ya kaçtı. Komitern'e katıldı, burada düşman hatlarının arkasında çalışmak üzere eğitim aldı.

  Savaş bittikten sonra, Sovyet işgal bölgesindeki bir radyo istasyonunda çalışmak üzere Walter Ulbricht' in de olduğu bir grupla Berlin'e gazeteci olarak yollandı. Nazi liderlerinin yargılandığı Nürmberg Mahkemeleri'ni izleyen gazetecilerin arasındaydı.

  1953' te, 30 yaşında, Güvenlik Bakanlığı Dış istihbarat Servisinin kurucu üyeleri arasındaydı. Wolf, istihbarat şefi olarak, casuslar aracılığıyla Batı Almanya hükümetine, siyasi ve iş çevrelerine sızmakta büyük başarı sağladı. Bunun en önemli örneği, şansölye Willy Brandt'ın düşüşünü sağlayan Günter Guillaume'un deşifre edilmesidir. Ele geçmezliği yüzünden yüzü olmayan adam olarak ünlendi. 1978' de isveç ziyareti esnasında fotoğrafının çekilmesine kadar Doğu Alman casus şefinin dış görünüşünün batılı istihbarat servislerince bilinmediği söylenir. Bu ziyaretten sonra Doğu Alman sığınmacı Werner Stiller, Batı Alman karşı istihbaratına resimdeki adamın Wolf olduğunu teşhis eder

  1986'da emekliye ayrılıp, müteveffa kardeşi Konrad ile 1930'larda Moskova'da yetiştirilmelerinin öyküsünü yazdı. Troyka kitabı, Doğu ve Batı Almanya'da aynı gün çıktı. Wolf, Doğudaki insanlar için değişimin bir simgesiydi, çünkü Mikhail Gorbaçov'un Glasnost ve Prestroyka politikalarını destekliyordu. istihbarat şefliğindeki halefi Werner Grossmann oldu.

  Almanya birleşmeden kısa süre önce ülkeden kaçtı. Rusya ve Avusturya' dan politik sığınma talep etti, ancak reddedildi. Almanya' ya döndüğünde Alman polisi tarafından tutuklandı. Wolf, Birleşik Devletler' e iltica etmesi için CIA' dan gelen bir teklifi reddettiğini iddia etti. 1993' te Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi tarafından vatan hainliğinden suçlu bulundu ve altı yıl hapis cezasına mahkum edildi. Bu mahkumiyet sonra, Federal Suçlar Mahkemesi tarafından kaldırıldı çünkü Wolf, o zamanlar bağımsız olan Demokratik Almanya Cumhuriyeti topraklarında çalışmıştı. 1997' de kanunsuz alıkoyma, zorlama, fiziksel işkenceden suçlu bulundu, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Atom casusluğuyla suçlanan eski Batı Alman (SPD) siyasetçisi Paul Gerhard Flämig'e karşı tanıklığı reddettiği için ek olarak üç gün hapis cezası aldı. Wolf, hatıratında sözünü ettiği casusun Flämig olmadığını iddia etti.

  1950-1980 arası Batı ülkelerine 4000' e yakın ajan yerleştiren Wolf, ajanlarını özellikle yakışıklı erkekler arasımdan seçmekte ve bunları devlet dairelerindeki sekreterlerin zaaflarından yararlanarak kullanmaktaydı. Bu ajanlara Romeo ajanlar da denir. Hatıralarında "Eğer casusluk tarihine geçecek olursam, bu casuslukta cinselliğin kullanımını mükemmelleştirmekten olabilir." demiştir.

  Marcus Wolf, 83 yaşındayken 9 Kasım 2006' da Berlin' deki evinde uykusunda öldü.

  kaynak: vikipedia
  ... conspirator