bugün

sermaye piyasalarında; "yapay olarak sermaye piyasaları araçlarının arz ve talebini etkilemek, aktif bir piyasanın varlığı izlenimini uyandırmak, fiyatları aynı seviyede tutmak, artırmak vaya azaltmak için alım-satım yapan kişilere yalan, yanlış bilgi vermek, yorum yapmak" anlamına gelen suç.
Yönlendirmek,değiştirmek.
basın sektöründe; yoruma açık haberlerde başlık, spot, flaş gibi kavramlarla ve görsellerle gerçekleştirilen, usta ellerde pişerse tadından yenmeyen yönlendirme uygulaması.
Borsada suni olarak alım/satım yapmaktır. Yasal olarak cezai işlem gerektirir. Ancak kanıtlanması zordur. Derinliği olmayan piyasalarda çok görülür.
gel gel.
insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme. Seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme.
dün imkb de tespit edilmiş olay. bazı kişiler gözaltına alınmıştır.
birincil anlamı için karşılığı (bkz: hileli yönlendirme), (bkz: hileyle yönlendirme) olan, fransızcadan dilimize gelen bir kelimedir. ustalıkla yapmak, idare etmek anlamı için ise karşılığı (bkz: güdümleme)dir. * *
insanları etkileme ve kullanma sanatının diğer adı. manipülasyon için 6 ana kural gibi isimlere sahip kitaplara rastlanır.
özellikle reklamcılık ve de bilimum politika alanında bol bol kullanılan, akıllı geçinen insanların bir bakıma gözünün boyanması anlamına gelen, hileli gibi gözükse de, kelime oyunlarından oluşan kandırma biçimi..
ingilizce manipulation kelimesinden türkçeye katılmış bir kelimedir. ingilizcede "kullanma, işletme" anlamında kullanılırken türkçede "olguları kendi çıkarları doğrultusunda değiştirerek, ayar çekerek sonuçları istediği noktaya getirme" şeklinde kullanılabiliyor.
insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirmedir. seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirmek de denebilir.
yanlış bilgilendirme, kandırma, şaşırtma gibi yöntemlerle bir olayı, kişiyi, durumu kendi istediği biçime sokma...
bakın manipülasyon nedir, nasıl yapılır:

Aralık 2000, Hürriyet.
işsizlik geriledi, yüzde 5.6'ya düştü.
Ekim 2001, NTV.
işsizlik geriledi, yüzde 8.5'e düştü.
Aralık 2002, Takvim.
işsizlik geriledi, yüzde 9'a düştü.
Eylül 2004, Milliyet.
işsizlik geriledi, yüzde 9.3'e düştü.
Mayıs 2005, Vatan.
işsizlik geriledi, yüzde 9.5'e düştü.
Temmuz 2005, Radikal.
işsizlik geriledi, yüzde 10'a düştü.
Aralık 2005, Zaman.
işsizlik geriledi, yüzde 10.3'e düştü.
Aralık 2006, Sabah.
işsizlik geriledi, yüzde 10.4'e düştü.
Mart 2007, Referans. Ý
işizlik geriledi, yüzde 10.5'e düştü.
Nisan 2007, Yeni şafak.
işsizlik geriledi, yüzde 11'e düştü.

Ve...

Mayıs 2007, CNNTÜRK.
işsizlik geriledi, yüzde 11.4'e düştü.

bu arada unutmadan eklemek gerekir:

59. hükümet sayesinde işsizlik gerileyerek 11.4'lere düşmüştür.

helal be, elinize sağlık..

(bkz: ampul medya)
(bkz: manipüle etmek)
(bkz: seçim anketleri)
diğer bir anlamı da "el becerisi" dir.
Kaynağından çıktığında birinci elden işleme uğramış şekillenerek alıcıya ulaşmış bilgidir. Bilginin kaynağından çıkıp iletişim sürecinde geçtiği işlemdir. Bilgi ajanslar, kişiler vs. tarafından şekillendikten sonra kitle iletişim araçlarıyla bize anlatılmak istendiği gibi aktarılır. Sonuç olarak bize ulaşan bilgi manipüle edilmiş olur.

Örneğin; protesto yürüyüşü yapan bir gurubu polis döverek dağatırken orada rastgele bir protestocunun polise sopayla saldırdığını farkedip görüntüleyen gazetecinin bunu kamuoyuna "protestocular polise saldırdı" şeklinde haber yapması.
(bkz: manipüle etmek)
benjamin linus'ın yeni bir çığır açtığı şeydir.
diş hekimliği fakültelerinin ilk yılı ya da ilk dönemi uygulanan el becerisi geliştirme dersidir. "bu dersi beceremeyen yol yakınken dönsün" mesajı verilir. alçıdan şekiller, sabundan dişler, metal lehimleri falan yaptırırlar.
kumanda etmek, kontrol etmek, yönlendirmek.
mesela o şarkı söylüyordu sesi iğrençti şarkıdan sonra geldi sordu nasıldım diye.iyiydin dedin hatta süperdin.işte budur...
kendi fikir ve düşüncelerini karşı tarafinmiş gibi yaptırma eylemidir.
(bkz: aldatma sanati)
defakto yaratırken de kullandığınızdır.