bugün

sermaye piyasalarında; "yapay olarak sermaye piyasaları araçlarının arz ve talebini etkilemek, aktif bir piyasanın varlığı izlenimini uyandırmak, fiyatları aynı seviyede tutmak, artırmak vaya azaltmak için alım-satım yapan kişilere yalan, yanlış bilgi vermek, yorum yapmak" anlamına gelen suç.
Yönlendirmek,değiştirmek.
basın sektöründe; yoruma açık haberlerde başlık, spot, flaş gibi kavramlarla ve görsellerle gerçekleştirilen, usta ellerde pişerse tadından yenmeyen yönlendirme uygulaması.
Borsada suni olarak alım/satım yapmaktır. Yasal olarak cezai işlem gerektirir. Ancak kanıtlanması zordur. Derinliği olmayan piyasalarda çok görülür.
gel gel.
insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri hâlde etkileme. Seçme, ekleme ve çıkarma yoluyla bilgileri değiştirme.
dün imkb de tespit edilmiş olay. bazı kişiler gözaltına alınmıştır.
birincil anlamı için karşılığı (bkz: hileli yönlendirme), (bkz: hileyle yönlendirme) olan, fransızcadan dilimize gelen bir kelimedir. ustalıkla yapmak, idare etmek anlamı için ise karşılığı (bkz: güdümleme)dir. * *
insanları etkileme ve kullanma sanatının diğer adı. manipülasyon için 6 ana kural gibi isimlere sahip kitaplara rastlanır.
özellikle reklamcılık ve de bilimum politika alanında bol bol kullanılan, akıllı geçinen insanların bir bakıma gözünün boyanması anlamına gelen, hileli gibi gözükse de, kelime oyunlarından oluşan kandırma biçimi..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.