1. 1.
  araştırmacı-yazar. 1 ocak 1963 tarihinde ankara’da doğdu. reşat bey ilkokulu, sokullu mehmet paşa ortaokulu, atatürk lisesi ve adapazarı akyazı lisesi'nde okudu. erzurum a.ü. fen ve edebiyat fakültesi türk dili ve edebiyatı bölümü’nü bitirdi (1986). mezuniyet tezi yahya kemal’in eski şiirin rüzgarıyla adlı eserinin indeks-sözlük’ü. trt yardımcı prodüktörlük kursu’na katıldı. tuzla piyade okulu'nu bitirdi. aydın'ın söke ilçesinde yedek subay olarak askerlik yaptı.

  1989 yılında istanbul’a geldi. çeşitli gazete, dergi ve televizyon kuruluşlarında çalıştı. tgrt'de portreler ve tv5'te kitabiyat programlarını yaptı.

  1996 yılında edille yayınları'nı kurdu. 2000 yılında http://www.biyografi.net internet sitesinin yayınını başlattı. aynı yıl, yayınevi ismini biyografi net olarak değiştirdi. yazdığı kitaplar içinde boğaz'daki aşiret kitabı öne çıktı. boğaz'daki aşiret, sosyolojik bir terim haline geldi.

  nilüfer edebiyat, yeni hafta, kültür dünyası, tarih ve düşünce, platform, yarın, türk yurdu ve biyografi analiz dergilerinde yazdı. 1995 yılında beyan ve 2003 yılında biyografi analiz dergilerini çıkardı.

  uluslararası eminönü sempozyumu, uluslararası göç sempozyumu ve 2010 kültür başkenti ajansı'nda danışmanlık yaptı. şehir kültürü üstüne araştırmalar yaptı. dersaadet sözlüğü kitabını yazdı. biyografi kitabı ile ilesam 2011 yılı biyografi ödülü'nü kazandı.

  http://www.biyografi.net ve http://www.biyografianaliz.net internet siteleriyle biyografi merkezli bir yayıncılık yapıyor. kitap ve internet yayıncılığını sürdürüyor. halen biyografi net yayınevinin editörlüğünü yapıyor. gülay kezban çetin ile evli. mustafa çağrı çetin ve fatmagül selcen çetin'in babası.

  eserleri:
  islam sanatı’nın yeniden teşekkülü, aydın yabancılaşması, hünkar hacı bektaş veli (roman), bebek ile mücahit (destan-şiir), boğaz’daki aşiret, hırka (roman), radyo için üç oyun, perinçek ve aydınlık hareketi, x ilişkiler, kart kurt sesleri, teyze ile prenses, çalıntı polemikleri, genetik ihanet, çinli hoca'nın torunu ecevit, dersaadet sözlüğü, biyografi kitabı, bir neslin öncüleri.
  ... danzig