bugün

Merakla beklenen onerilerdir.
Merakla beklenen önerilerdir.
bu güne kadar çokktaaan yalanıp yutulmuş olması gereken dilbilgisi ve edebiyat dersleri. bu saatten sonra burada öneri bekleyen varsa gitsin bir tamircinin yanında çırak olarak işe başlasın daha iyi.
Turkiyede adi duyulmus, duyulmamis ne kadar edebiyat test kitabi varsa toplayin. Evet bildigin kitaptan dag yapin.

Sonra edebiyat konulari genis oldugu icin program yapip gun gun, hafta hafta ayirin.

Ayirdiktan sonra konulara baslamadan konuyla alakali hicbir sey bilmeden 10-20 soru veya iki test kadar cozun.

Ardindan konulari calisip deli gibi ezber yapin. Gece uyumadan tavana baki ali sir nevai calisin. (Bu arada divan edebiyatini hic sevemedim)

Neyse konulari bu sekilde programli bir sekilde bitirdikten sonra arta kalan kitap sorularini cozun. Su gibi, leblebi gibi cozmeniz lazim zaten bu saatten sonra.

Kitaplari da bitirdiysek artik kusana kadar deneme cozme vakti demektir.

Yine x,y,z farketmeksizi buldugunuz her yayinin denemelerini alin cozun.

Tum bunlarin ardindan netlerinizin zaten ilk netlerden bayagi bayagi fazla oldugunu goreceksiniz.

Bitti mi? Ellerinizi semaya kaldirarak duanizi edip sinava girersiniz.
Siz elinizden geleni yaptiniz gerisi yaraticida.
Adam gibi ders çalışın, otur günde 12 saat çalış, mümkünse okul gibi saçma sapan yerlere gitme.
Bol soru çözmek.
Köpek gibi çalışmak, sağlam bir hafızaya sahip olmak, bol bol türk edebiyatçılarımızın eserlerini okumak.

Edit: sayısalcıyım. Keşke eşit ağırlığı seçseydim lise. Şuan avukattım ne güzel.
15 ila 20 soru Ygs Türkçesinden alışık olduğunuz sorulardır. edebiyat alanından 35 civarında soru var. Ve bu soruların çoğu bilgi gerektiren sorulardır. Konuya hakimiyetiniz yoksa önce test çözmeyin. Hem canınız sıkılır hem vakit kaybı. Cep kitapları veya edebiyat kartlarıyla başlayabilirsiniz. (Cep kitapları konuların can alıcı noktalarını anlattığı, detaylarda boğmadığı için kafanızda bir yol haritası oluşturur.) Daha sonra kapsamlı kaynaklardan yararlanın.

En çok soru Milli edebiyat ve Cumhuriyet dönemi edebiyatından çıkıyor ve eser-yazar sayısı nedeniyle ürkütücüdür. Ayrıntılarda boğulmadan, önemli görülen eser ve yazarların altını çize çize çalışın. Belli periyotlarla bu üniteleri tekrar edin.

Çıkmış soruları mutlaka çözün. Anlamını bilmediğiniz sözcükleri not alın (yazınsal söylem, biçem, imge, yadsımak, metinler arasılık vb). Diğer derslere kıyasla edebiyat az zamanda çok mesafe alacağınız bir alan.

Bir de ilgi meselesi var. Büyük ustaları okumuş, sevmiş kişiler daha başarılı oluyor (Algıda seçicilik).
görsel
Magic...
zeka bir yana, zekayla ters orantılı çalışmak.

Bir bilgi hafizanizda ne kadar zamanda yer ediyorsa, o kadar uğraşmak.

Çoğu bilgi sorusudur.
Bana kalırsa önce edebiyata nasıl çalışmak gerektiğini öğrenmek gerekiyor.

Insan hafızası geri çağırma ile hatırlıyor. Yani bir bilgiyi ne kadar geri çağırdığınız ve bunu da ne sıklıkta yaptığınız önem kazanıyor.

Zaman sınırlı olduğu için genelden özele gitmekte fayda var. Yani atıyorum ilk defa okuduğunuz bir metni ikincide altını çizerek üçüncüde sadece önemli yerleri boyayarak dördüncüde bu Fosforlu kalemle boyalı yerleri bir deftere not alarak silsile halinde giderseniz sınava iyice yakın sadece bu defterden tekrar yaparsınız.

Görsel olarak renkli kitaplardan çalışın. Farklı farklı kaynakları birer defa bitirmek yerine aynı kaynağı defalarca okuyun çünkü görsel olarak daha kolay çağrışım oluyor.
(bkz: cevap anahtarı)
Derslerde işlenen kitapları okumak ve analiz etmek. Hem paragraf sorularını anlamanızı kolaylaştırır hem de okuduğunuz bir kitabın incelenmesini unutmanıza imkan yok.
Yazarların donuna kadar ezberlemek. Evet.
lise 3 edebiyat konuları ezberlenilmelidir.
zekâ zekâ gerekir bence herşeyden önemlisi. Her full yapanda zekimidir orası tartışılır ama bence çokda kasmamak lazım.
(bkz: kopya çekmek)
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar