lys ye girmiş kardeşlerimizi bekleyen gerçekten emek ve araştırma isteyen stresli süreç.

16 temmuzda çıkan tercih kılavuzu son gelişmelerden dolayı kaldırıldı. 18 temmuzda yenileneceği açıklandı ama henüz bir gelişme yok. 1-2 gün içerisinde yenilenmesi bekleniyor. tercihler ise 23 temmuzda başlayacak.

bu süreçte sağınızda solunuzda çok laf duyacaksınız şudur budur diye. 2 yerleştirme süreci geçirmiş bu sene de üniyi bitirmiş birisi olarak bu süreçte bir kaç tavsiye vereyim.

1- çevrenizde çok fazla tavsiye veren olacak. hakikaten güvenmediklerinizi sallamayın. güvendiklerinizin de dediklerini araştırmadan karar vermeyin.

2- kesinlikle rehberlikçinizden dersaneden falan yardım alın. ama nihai kararı kesinlikle ailenizle verin.

3- bu süreçte köpek gibi araştırma yapın. sonradan çok pişman olabilirsiniz. mesela bir örnek vereyim araştırmayan birisi kültür üniversitesinin kendisini ilk 3 tercih arasına yazanlara kafadan %25 burs verdiğini bilmez.

4- son güne kadar tercihinizi teslim etmeyin ve hep müsvette üzerinde çalışın. ben sondan 2 gün önce tercihimi teslim etmeye giderken tercih kağıdını evde unuttum. bi kere daha gitmeye üşendim. gece ise 9 eylül marmara üni nin yerlerini değiştirdim. 9 eylülü kazandım. son ana kadar tutun o belgeyi elinizde. vahiy falan gelebilir.

5-kitapçığı çok iyi okuyun. yeni ve geleceği olan bölümler açılıyor bazen. yeni açılan bölümlerin puanı belli olmaz kitapçıkta. yüksek olur diye yazmamzlık etmeyin.

6- bölümleri çok iyi araştırın. bu ne amk dediğiniz bölüm geleceğin mesleği olabilir. mesela metalurji ve malzeme mühendisliği. kral bölümdür. ya da yönetim bilişim sistemleri keyifli ve geleceği olan bir bölümdür.

7- son tavsiyem şehir dışında okuyun amk.*

not: soru sormak isteyen arkadaşlara her türlü yardımcı olurum pm falan atabilirsiniz. ama şu an kitapçıklar hazır olmadığı için geçen senenin kitapçığına göre fikir yürütürüm. ayrıca ne dersem diyim tam güvenmeyin siz araştırmaya falan devam edin amk üşenmeyin...

not2: bu entryi eksileyenlere de brrrşştt diyorum. mal mısınız oğlum.
23 temmuz - 3 ağustos arasındaki süreçtir. sakinn olun gençler hemen ilk gün yığılma yapmayın daha 11 gün var önünüzde.