bugün

Free kelimesini Google translate'ren çevirmiş bilgisayarcıdır. Free nin özgür demek olduğunu bilmiyordur.
He bedavadır ama çekirdek bedavadır. O çekirdek üzerine oluşturulan işletim sistemi bedava veya paralı olabilir.
linux'u işletim sistemi sanan insanın bilgisayarcıya çamur atması. kaldı ki hayatında hiç linux kullanmış mıdır?
linux ü hayatında ilk kez duymuş bilgisayarcı.
Linux'da root olmayı çok zor ve çok aşırı bir şey sanan adam beyanı. Ciddiye almak zor.
(bkz: red hat)
Rapidshare gibi internet sitelerinden ucretsiz yararlanabilirsin, ancak butun guzelliklerinden yararlanmak icin uye olmak gerekir. Bu durum rapidshare'i ucretsiz kullanabilirsin diyen bilgisayarciyi yalanci mi yapar ?
Bazi ozellikler icin para beklenmesi bence kabul edilebilir bir durum.
Kaldi ki xubuntu da, kubuntu da ucretsiz legal bir sekilde indirilebilir.
http://xubuntu.softpile.com/
Inatla donation'daki barlari indirilecek OS nin ozelliklerini belirler zannetmek komik : )
Orada yapilmak istenen su:
Dagitim sureci boyunca hangi ozellik icin ne kadar bagis toplanmis ise, kaynaklarin buyuk bolumu gelen istege gore harcanip bir sonraki dagitimda o konuda daha fazla ozellik barindirilmasi hedefleniyor, yani 30$ fazla veren icin mevcut ubuntu daha iyi download edilmiyor : )
Tanima gelirsek, mal olmayan, dogruyu soyleyen bilgisayarcidir. Konu zaten ubuntu'dan bagimsiz, en az bir adet ucretsiz-legal linux distribution inin varligi bile bu bilgisayarciyi dogrular.
(bkz: linux mint)
wikipedia'yada donate olayı olmasına rağmen her şeyini tam sürüm kullanabilmektesiniz. xubuntu, kubuntu ve lubuntu da bir linux dağıtımının alt maddesi olduğundan eğer para varsa veririm olayı varsa o satıştır. ayrıca tam donanım desteği, telefon ve tablet uyumluğu, masaüstü çeşitleyicisi bağış karşılığında sizin seçtiğiniz düzeyde veriliyorsa o bağış değil satıştır.
Unix temelli bir isletim sisteminin bulutlamak icin olan kisminin ucretli olmasi, Linux un ucretsiz oldugu gercegini degistirmez. Kaldi ki Ubuntu 5GB a kadar cloud ayricaligini ucretsiz sunar.
Bagis uzerinden yazilim gelistirmek ile yazilim gelistirip bagis istemek arasinda daglar kadar fark vardir.
Wikipedia da bedavadir ama surekli bagis ister.
Hal boyleyken linux bedava diyen bilgisayarci ne maldir ne de yalanci.
donation yani hibe olayı karşılığında neden insanlara hizmet sattığını bilmeyenleri açığa çıkaran mal bilgisayarcıdır. adam sana bulut server'i özelliğini bağış karşılığında veriyor ve sen buna satış demiyorsan mal bilgisayarcı sıfatı az bile.
http://www.ubuntu.com/dow...its=64&release=latest linkinin donation oldugunu anlamayan kimselere gore yanilan bilgisayarcidir : ).
ubuntu 13.10 64 bit desktop indirecekken göt olan bilgisayarcıdır.

http://www.ubuntu.com/dow...its=64&release=latest
Dogru soyleyen bilgisayarcidir. Legal olup da bedava olan windows OS yoktur, Unix temelli bir OS vardir. Kaldi ki Linux isletim sistemleri daha stabildir, yani klasik turk mantigina gore "pahaliysa iyidir" feci yaniltir.
linux kernel'ine bedava demek isterken dağıtımlarına bedava diyen maldır. linux'un bir çok dağıtımı sınırlı yazılım vermektedir bedavaya. nasıl ki en ucuz starter'dır windows'ta. en kısık özelliklerde dağıtımalr bedavadır. root etmek gerekir, yaklaşık 7 bin farklı uygulama ve arayüz de terminalden tanıtılmalıdır ki o zaman tam sürüm olsun. tabi sadece salaklar ubuntu ya da pardus cracki arar.

linux dağıtımlarına virüs bulaşmaz diyen bilgisayarcıdır aynı zamanda.