1. 1.
  en genel manada "takva elbisesi-takva örtüsü".

  kerim olan kitapta bahsedilen ve bir müslümana en yakışan örtü. burada allah'ın takva elbisesinden, takva örtüsünden kastı bir müslümanın kendisini bilmesi olayıdır. yani benim anladığım bu.
  bir niyetin içeriğini allah'dan başka en iyi o niyeti düşünen kişi yani o niyeti bünyesinde, zihninde, beyninde barındıran kişi bilir. hal böyle olunca başkalarının sizin için ne düşündüğünün önemi kalmıyor. siz önce kendinizi bileceksiniz. pekala insanları kandırabilirsiniz, yanıltabilirsiniz. ama rabbi. kesinlikle hayır. ancak kendi kendinizi kandırmış olursunuz.

  insan bir günahı işlemeden önce libasut takva'sını takınırsa şayet işte o zaman günah ile vicdanı(allah) arasına bir tohum atar. bu tohum o günahı işlememe doğrultusunda gelişir. tabi şeytan hiçbir zaman boş durmayacağı için günahı işleme yönünde sürekli desteğini verir. işte bizim iman kalitemiz ne kadar yüksekse burada takvamız üstün çıkar ve hemen allah'a sığınırız.

  allah çokça bağışlayıcıdır. o'na güvenelim. günahın neresinden dönersek kardır. "battık çıkamıyoruz artık yapacak bir şey yok" şeklinde bir düşünce yok. bu şekilde düşünce tamamen şeytanidir ve onun istediği yol üzeresinizdir ve bu kişi için çok tehlikelidir. iman kalitemizi artıralım. buda ancak kuran'ı anlayarak okumaktan geçer.
  ... aeneskral