bugün

ülkenin resmi dilinin türkçe olduğunu bilmeyen ya da bilmek işlerine gelmeyenlerin uydurmasıdır. türkçe lan bu ülkenin dili git bu ülke dışında neyce konuşuyorsan konuş.
bu ülkenin resmi dili türkçe dir.
Türkçe değil kürtçe denmiş.

Doğrudur, kaba bir dildir.
resmi dili "türkçe" ismi de "türkiye" olan ülkede gözümüze soka soka nispet yapar gibi konuşuluyorsa bu dil gayet doğal olandır. bilenler bilir ben de çerkesim ama kaldırıp da çerkesce başlıklar açmıyorum.
resmi dili türkçe diye ülke sınırları içinde bir başka dil konuşulmaz kafasındaki börteçinelerin takındıkları tavırdır.

kürtçe de bu coğrafyanın dilidir. türkiye'nin kültürüdür. her türlü batı diline açıksınız, mevzu kürtçe olunca "burası türkiye kardeşim" ayakları yapıyorsunuz.

evet burası türkiye de siz insan mısınız acaba?
barzo dilidir. tahammül edilecek bir tarafı yoktur. hela vela velvela diye dil mi olur lan.
almanyada bi sözlük varmış schweringengöwe ymiş adı. onun da bugünkü başlıklarından biri türkçeye tahammül edememekmiş.
gürültüden hoşlanmamaktır.
sokağın ortasında bağıra bağıra kürtçe konuşan, martı kaşlı, konuşurken yere tüküren dağ ayıları yüzünden gelişen olaydır.
belkide dünyadaki en dandik dildir. kaba saba. kulak tırmalayan bir gürültüden başka bir şey değildir.
ırkçılıktır.
bende faşistlere tahammül edemiyorum nolcak şimdi?

kardeşim ister edin ister etmeyin adamlar yüzyıllardır bu dili konuşuyorlar. bu dilde türkü söylüyorlar, ağıt yakıyorlar.

daha bu insanların dillerine tahammül edemeyenler, bu düşmanlığın neden başladığını biraz oturup düşünsünler. bu insanlara çocuklarına kürtçe isim koymayı yasaklayan zihniyeti sorgulasınlar. sonra ağızlarına demokrasi lafını alsınlar.

kürt değilim ama sürekli bu tip başlıkların açılmasını, bu insanlar üzerinden prim yapılmaya çalışılmasını hazmedemiyorum.

beğenmeyen başka bir coğrafya'ya gitsin. çünkü bu ülkede ermeniler, kürtler, arnavutlar, gayr-ı müslim vatandaşlar var. ve hep olacak.

azıcık tahammül lütfen.
Masaya tapanlara bile tahammül vardır bu ülkede oysa. Ama kürtçe olmaz, Afrika'nin yamyamları gelsin orman'sı bir dil konuşsun hoşunuza gider, kendi vatandaşlarımızın konuştuğu asla.
beyinsizlerin işidir.

kürtçe hainlik diliymiş. yahu bu nasıl bir tespittir?

o insanlar kürt oldukları için kürtçe konuşuyorlar. türk olup ısrarla başka bir dil konuşsalardı o hainlik veya bölücülük olurdu. lakin bu adamların anadili kürtçe kardeşim. bunu aklınıza sokun artık.

bu ülkede terör 70-80lerden beri var. kürtçe de mi bu yıllarda ortaya çıktı sanıyorsunuz siz acaba ben anlamıyorum ki.

kürtçe farklı lehçeleri olan, bir dil ailesine mensup, geçmişi olan bir lisandır. az buçuk bilginize rağmen olanca ön yargınız, kininizle saçma sapan, kırıcı tespitler yapmayın. ayıptır.
hayatın her ortamında rahat rahat hatta amiyane bir tabir ile osura osura kürtçe konuştuğu halde aklınca zavallı bir tespite imza atmaktır. her zaman söylerim yine de söylerim. saygılı ol fikrini söyle veya yaz, sana karşı yazılanları da saygı ile oku ağırbaşlılıkla karşıla. sonra elini vicdanına koy, bu ülkede kürtten;

cumhurbaşkanı
meclis başkanı
asker
polis
avukat
iş adamı
milletvekili

akla hayale gelmeyecek o kadar çok şey var ki, olmadı mı ? oldu..sen kürtsün kardeşim olamazsın dendi mi ? denmedi..yeri geldiğinde benden iyi yaşıyorsun tatil yapıyorsun, bu hakların elinden alındı mı ? hayır alınmadı..bu ülkenin ekmeğini yiyor suyunu içiyorsun, burada kazanıyorsun, vergini de buraya veriyorsun doğru mu ? evet doğru..daha neyi paylaşamıyorsun. bu kompleks niçin..kendi kendine bu ızdırabı niçin yaşıyorsun ? hey benim güzel kürt kardeşim.
ülkede milyonlarca insanın kafasındaki durumdur.

ne demişti yazar;

''I love you'' dersen romantik,

''ez te hezdıkım'' dersen terörist olursun.

bazılarının belirttiği gibi bu ülke de bir kürt, herşey olabilir; bakan, başbakan hatta cumhurbaşkanı,. örnekleri de vardır bunların ama bu ülkede bir kürt, sadece kürt olamıyor. örn; şeraffettin elçi bu ülkede bakan olan bir kürttü ama ne zaman ''ben kürdüm bu ülkede de kürtler var'' dedi, o zaman işler değişti. bakanlığı gitti ve 2 yıl hapis cezası aldı. kürt olmanın en hafif cezasıydı bu; 2 yıl! bunun gibi pek çok örnek var ama saymaya gerek yok şimdi.

bu ülkenin kürdü, türkü, lazı, çerkezi kurtuluş savaşında bu ülkeye göz diken ve saldıran ülkelere karşı mücadele vermişti. ama tuhaftır ki, bugün mücadele verenlerden türkler hariç kimsenin anadilde eğitim hakkı yok, lakin saldıranların neredeyse hepsine bu hak verilmiş durumda; anadilde ingilizce, italyanca, fransızca ve rumca eğitim var. ilginç değil mi? bu, benim zoruma gidiyor. bu ulke bir ruma verdiği hakkı bir laz vatandaşına vermiyorsa bu da lazın sorunu.

sana saldıranlara anadilde eğitim hakkı veriyorsun, dilleri sana romantik geliyor ama bu ülkenin asli unsurlarından biri olan kürtlerin diline karşı öfke besliyorsun. bu kafayla bir kurtuluş savaşı daha olmayacak, biliyorsun değil mi bunu.
kürtlerin bu konuştuğu kaba dil türkçe ve ermeni dili karışımıymış (yanlış bilgi vermiş olmayayım babam söylemişti bikaç sene evvel).
modların çok acil müdahale etmeleri gereken durumdur ama adamlarda bunun üzerinden para kazanıyor. Birileri kürt-türk , fenerbahçe - galatasaray , kezban-barzo yazmasa nasıl işleyecek bu forum görünümlü sözlük ?
kürtçe ile bir problemi yoktur bu milletin. problem olan şey, kürtçenin bölücü unsurlara dahil edilme çabasıdır. kapiş?

edit: tamamen objektif olan ve gerçekleri yansıtan bu görüş bölücülerin işine gelmemektedir. reaksiyonlarından açıkça anlaşılmaktadır.
aynı topraklar üzerinde beraberce yaşadıkları insanların kendi dillerini konuşmalarını garipseyen ve hatta buna tahammül edemeyen "üniversite eğitimi alımış" insancıkların çoğunlukta olduğunu bize gösteren beyanat. ama bu insancıklar kendi yaşadıkları yerde ingilizce, almanca, fransızca, lehçe vb. diller duyduklarında lise yıllarında öğrendikleri sikimsonik dilleriyle iletişim kurmak için soytarılık yaparlar. hatta bu amına koydumun evlatları öyle özentilerdir ki "offf abi şu aksana bak ya, çok güzel değil mi?" gibi sanki 10 yıllık dil uzmanıymışcasına kurdukları cümlelerin ardından türkçeye de hafiften giydirirler.

ben kürtçe konuşuyorum yanımdaki arkadaşımla, abimle, babamla, kuzenimle. sana ne girip çıkıyor amına kodumun evladı? sana bir şey söyleyecek olsam gelir senin anlayacağın dilde(türkçe) derdimi anlatırım zaten. sen neden benim konuştuklarımı dinleme ihtiyacı duyuyosun ki? senin anlaman gereken bir durum yok zaten ortada. türkçe konuşsam ne fark eder kürtçe konuşsam ne fark eder?

yok efendim tahammül edemiyomuş beyfendi. senin tahammülünü sikerim ben kavat oğlu kavat.
ilkesizliktir. toplumları kendi değer yargıları ve foklorik varlıkları ile kabul edememek faşizmdir.