bugün

konya'da otobüslerde bağırarak bu dili konuşanı sık sık görebilirsiniz. zira artık aklıma kısık sesle konuşulamayan bir dil olduğu gelmektedir. çünkü her zaman aynı yükseklik eşiğinde konuşuluyor.

ayrıca tam olarak dil demek imkansızdır. başlangıç olarak edebiyat ve bilimum bilim dallarında eser verebilmek için yeterli sözcüğü yoktur. 15000 civarı sözcük varken, bunların neredeyse tamamına yakını farsça, arapça, türkçe, rumca ve ermenice'den alınmıştır.
Bilimsel olarak çok araştırılması ve değerlendirilmesi gereken ülkemizin insanının hoş ve güzel bir dili zenginliğidir.
vegele vegele dil ailesinin dövletbözöbagmodi kolundan çıkmıştır. kökü çok eskilere dayanır.
bu topraklarda insanlar bu dil resmi olmadığı için öldürülmeye başlanmadılar, öncelikle bu topraklarda bu dili kullandıkları için şidette, baskıya maruz kaldılar ve hatta öldürüldüler ama bu yönüyle dünya tarihinde ilk değildir aynı zulüm dünyanın dört bir yanında daha öncede yaşanmış ve hala da yaşanmaktadır.

not: benim anadilimde kürtçedir. ancak tek kelime bilmem. sebep olarak da, bizim çocukluğumuzda ''kürt, kürtçe, kürdistan'' gibi kelimeleri kullanmak yasaktı. ''ben kürdüm'' demek de alenen suç olarak görülüyor ve hapisle cezalandırıldığı oluyordu, kürtçe konuşmak ise felaket ağır bir suçtu.
konuşulunca kaba, türkü söylenince güzel olan dil.
Tamamına yakını farsçadan alıntı olan dil bile olmayan bişey.Farsçayı,türkçeyi,arapçayı kaldırdığınızda hiçbir halt kalmayan bir milletin dili olmayacak kadar karma birşey.
dağdaki o.çocuklarının bile konuşamadığı sözde dildir.
iki kürtçe bilen insan gayette iyi anla$ır. bunun tam tersini söyleyen insan haketten hangi türden kürtleri dinlemi$ merak içindeyim. kürtçe kendi içinde de ayrılır.

--spoiler--
Kürtçenin "lehçeleri" dilbilimciler arasında tartışmalı bir konudur. Mesela Philip Kreyenbroek (1992) Kurmanci ve Sorani'yi "lehçe" olarak tanımlamayı reddetmiştir, zira bu ikisi bazı hususlarda birbirlerinden Almanca ile ingilizce kadar farklıdır. Kürtler de genellikle konuştukları dile "Kürtçe" demez, daha çok Kurmanci, Sorani dillerinde konuştuklarını söylerler. Bazı tarihçiler, Sorani konuşanların sadece küçük bir azınlığının, o da yakın bir tarihte Kurdi konuştuğunu söylemeye başladığını belirtir.[kaynak belirtilmeli]
Kurmanci (Kuzey Kürtçe) [değiştir]

Kurmanci (Merkez Kürtçe, Kurdmanci) en yaygın Kürt lehçesidir. 8-10 Milyon kişi tarafından Türkiye, Suriye, Irak, iran ve Ermenistan'da konuşulmaktadır. 1930'lu yıllardan itibaren Kurmanci Kürt-Latin alfabesi ile yazılmakta ve şu anda dil genişletme sürecini yaşamaktadır.

Cizredeki Botani şivesini standard lehçe yapma yönünde çabalar vardır. Bu şive Kamuran Bedirxan tarafından 1920'lerde Kürt grameri üzerine yazılan kitap için temel olarak alınmıştır. Arapça kökenli sözcükler obür şivelerin ve lehçelerin öz Kürtçe karşılıklarıyla değiştirilmeye de gayret ediliyor.

Kurmancinin şiveleri: Sancari, Cudikani, Urfi, Botani, Beyazidi, Hakkari, Koceri, Cezire, Akra, Dohuk, Amadiye, Zaho, Surçi, Koçani, Erzurumi, Bircandi, Elburzi, Herki, Şikaki.
Sorani (Orta Kürtçe) [değiştir]

Soraninin yazımı için çoğunlukla Arap-Fars alfabesi kulanılır, son zamanlarda Kürtçe Latin alfabesine geçme teşebbüsleri de olmuştur. Bu lehçede yazılı kaynak nispeten çoktur.

Soraninin dağılımı Süleymaniye'ye kadar uzanan Kürt Baban hanedanlığınla bağlıdır. Bu şehirin ticari gücü Soraninin yaygınlaşmasını sağlamışdır, böylece Kelhuri ve Havrami konuşanların sayısı azalmışdır.

Bugün Sorani, Kurmanci için saf sözcük türetme kökeni olarak görülüyor.

Şiveler: Erbili, Pişdari, Kerküki, Hanakini, Kuşnavi, Mukri, Süleymani, Bingirdi, Garrusi, Ardalani, Sanandaji, Varmava, Garmiyani, Cafi, Yahudi Kürtçesi.
Kelhuri (Guney Kürtçe) [değiştir]

Kurmanci ve Sorani ile birlikte Kelhuri jenetik kürt dil grubunu oluşturuyor. Kelhuri iran'nın batısında konuşulur. Kelhuriyi konuşanlar genelde Şia Kürtlerdir.

Şiveler: Kirmaşani, Feyli, Luri, Leki
--spoiler--
*
her ne kadar bilinmeyen bir dil olarak kabul edilmişse de, var olan gerçek bir dildir.
seçmeli ders olacak dil.
seçmeli ders olarak okutulmasıyla pkk güç kaybedecektir.
dil degildir. dil diyenin kuş kadar aklı yotur. (bkz: (#14890689))
en kaba diller sıralamasında ilk üçü zorlar.
fransızca gibi bl miktarda ğ kullanılan dil, en azından konuşulduğunda çok fazla gözüküyor belkide cümle okunurken öyle geliyordur bana
Kürtler devlet kuramamıştır cümlesi abesten ote birşeydir. yıllardır türk islam tarihi adı altın da kürt imparatorlukları tükmüş gibi gösterildi. Benim kesin olarak bildiklerim şunlardır. Eyubi devleti. Ve mervani imparatorluğudur.
dip not:Mervani hükümdarı alparslan malazgirtten anadoluya girince 30 bin suvari askerini emrine vermiştir.
bir yüzbaşının evine getirdiler. saçımı tiraş ettiler. banyoya sokup yıkadılar. kısa elbiseler, ayakkabı getirdiler. kısa çorap giydirdiler. başıma lengerli şapka. kürtçe biliyorduk sadece. yüzbaşı geldi silahı çıkardı bir daha kürtçe konuşursan seni öldürürüm dedi
dersimli fatma içli, de ailesini kaybettikten sonra yaşadıklarını iki tutam saç: dersim'in kayıp kızları belgeselinde böyle anlatıyor bizi bir mağaraya topladılar. taradılar. hasan amcam dağda geziyor. etrafımızı asker sardı dedi. bir iki akrabamız orada vuruldu. babam, anan vuruldu dedi. gece kalkıp suya gittiğinde asker taramış. beni Ovacık ta bıraktı. bir yüzbaşının evine getirdiler. saçımı tıraş ettiler.
bilinmeyen bir dil.
varlığı bazılarının canını sıkmaya devam eden dil. sıkmaya devam edecek. to be continued...
dil değil lehçedir.
dil ya da lehçe neyi değiştiriri ki ders olarak seçmeli olması mı yoksa bu seçimi kaldıramayacak insanların olmasını mı? eğer ki korkunuz şu ise ,yok benim sorunum kürtlerle değil pkk ile diyorsanız bu hak onların da hakkıdır bırakınız okusunlar
-arapça- gibi.. okusunlar ki çözümü pkk da bulmasınlar hak aramak için dağa çıkmasınlar!ama yok eğer her türlü kürte karşıyım ben türküm göstereyim de ürkün diyorsanız artık değişim zamanı gelmiştir tüm insanlık bizim.
(bkz: 5 yaşında kürtçe ders veren çocuk)
Random karakterle yapılan gülmeden hallice bir dildir. Xqueb sjued jzis uabshd afshhdj mesela bunlardan hangileri rastgele yazılmıştır desem bir iki tanesini göz kararıyla seçersiniz. Halbuki hepsini rastgele yazdım, yaa yaa gördünüz mü?
devşirme bir dildir.
dillerden bir dil. gereksiz yere sürekli aşağılanan bir dil. ahmak bizim millet, ahmak.

sözlükte bazı dillerin başlıklarındaki entry sayılarını yazacağız şimdi.

ingilizce: 277 entry.
fransızca: 336 entry.
italyanca: 108 entry.
ispanyolca: 168 entry.
portekizce: 34 entry.
arapça: 84 entry.
hintçe: 4 entry.
çince: 58 entry.
japonca: 56 entry.
almanca: 346 entry.
korece: 24 entry.
farsça: 42 entry.
rusça: 150 entry.
ukraynaca: 9 entry.
türkçe: 290 entry.
ermenice*: 22 entry.
ibranice: 38 entry.

gelelim kürtçeye. bununla beraber 2006 senesinde sözlüğün kuruluşundan beri 550 entry girilmiş.
kim demiş bizim toplum apolitik diye? kesinlikle politik bir toplumuz. ama cahil milliyetçilik kıyafetlerimize, sakalımıza, bıyığımıza, yastığımıza kadar sinmiş. silkinmek şart.
yukarıdaki listede son 3 dil önemli. üsttekileri emsal olsun diye yazdım.

nedir son 3 dilin önemi?
biz kürtçeyi 550 konuşurken kendi kullandığımız, yarısı cumhuriyet döneminde uydurulmuş dilimizi 290 konuştuk. konuşanı da susturduk. hata ettik.
biz kürtçeyi 550 konuşurken kürt kılığına girmiş ermeniyi sadece 22 konuştuk. 10 mislinden fazla yani. ve bu böyle gidecek. keşke gitmese.
biz kürtçeyi 550 konuşurken o kürt kılığına girmiş ermeni'yi kiralayan ibraniyi 38 konuştuk.

bi uyanın bi kendinize gelin be arkadaş!
Dünyanın en kaba dilidir, aslında dil bile değildir. Hiçbir çekiciliği olmayan zamanında birilerinin sallayarak yanyana getirdiği harfleri dil olarak savunan toplulukcuk.
güncel Önemli Başlıklar