bugün

görsel

Mersin'in Akdeniz ilçesindeki bir okulda öğretmenlik yapan Hüdai Morsümbül'e, öğrencileri ile Arapça ve Kürtçe konuştuğu için Mersin il Mill Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı. 23 yıllık Türkçe öğretmeni olan Morsümbül, görev yaptığı Ulubatlı Hasan ilköğretim Okulu'ndan, Yenitaşkent Yusuf Bayık Ortaokulu'na sürgün edildi.

Mili Eğitim Bakanlığı'nın Ortaokullar'da Kürtçe Seçmeli Ders kampanyası için bulunduğu okuldaki öğrencilere tavsiyelerde bulunan Hüdai Morsümbül'e, Kürtçe dersleri teşvik ettiği için il Milli Eğitim'den soruşturmalar açıldı.

Morsümbül yaşananları şu cümlelerle ifade etti:

"Seçmeli ders kayıtları sürecinde yönetmelik gereği öğrencilerin ve velilerin bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladım. O bilgilendirme gerçekleşmedi. Formdan Kürtçe çıkarılarak dağıtıldı, onu yine düzeltmeye çalıştım. Ardından da formun içinde Kürtçe olmamasına rağmen çocuklara Kurmanci ya da Zazaki seçebileceklerini belirttim. Tüm bunlarla ilgili yeni bir soruşturma açıldı. Ve o soruşturmanın içinde benim çocukları Kürtçe seçmeli derslere zorladığım iddiası da yer aldı. Seçmeli Kürtçe dersleri kampanyasının sonunda Mersin’e bin kitap gönderildi. Kitaplar Diyarbakır’dan kargo ile gelirken biz onları resmi bir törenle okuldaki kitap komisyonu incelemesinden geçtikten sonra okul kütüphanesine dâhil etmeyi planlıyorduk. Bununla ilgili yaptığım Twitter paylaşımı suç sayılmış. Bakanlığa şikayetten sonra az önce bahsettiğim incelemeye binaen benim sürgünüm gerçekleşiyor."

https://www.yurtgazetesi....urgun-cezasi-h198310.html
Hak ettiğini bulmuş. Öğrencileri başka dillerin dersini almaya teşvik etmek Türkçe öğretmeninin görevi mi?
sürgün dediği de aynı ilçe içinde haha.

ayrıca başlık sonuna kadar taraflı açılmış kürtçe konuştuğu için kimseye bir şey yapıldığı yok algınızı sikiyim.
Kanun ne derse o yok öyle herkes kendi kafasına göre bir dilde eğitim versin.