bugün

bugün duyduğum ve oldukça komiğime giden bir iddia.

(bkz: kürt bir kızla evlenmeyi istemek/#5370409)

bunu söyleyen arkadaş ise alevi mi bilmiyorum ama kürt değil. neyse, meselemiz de zaten bu değil.

kürtten alevi olur. dersim'deki kürtlerin çoğu alevidir. zaten alevilik etnik bir kategori değil, dinsel ve kültürel bir kategoridir. zaten etnik kategoriler de kişinin kendisini nasıl gördüğü ile alakalıdır. kişi "ben kürdüm" diyorsa o kişi kürttür, türk için de durum farklı değildir.

bu ilkokul üçüncü sınıf kompozisyon ödevi tadındaki yavan yazıyı bana yazdırabilen uludağ veletlerine bir teşekkürle kompozisyonumu bitiriyorum.
yusuf halaçoğlu isimli eski türk tarih kurumu başkanının, kendisini koltuğundan eden "alevi kürtler aslında ermenidir." savından yola çıkan birtakım yazarcıkların hezeyanları. sizin gibi gençleri dersimli alevi kürtlerin yanında görmek isteriz.
Esasında türk devlet geleneğindeki 'tali' unsurların birleşmesini engelleyip, mümkün oldukça birbirleriyle çatıştırmak politikasının ürünü bir cümledir. Aleviler dindar kürtlere dindar olmamalarından ötürü , Kürtler ise Alevilere dindarlıklarından dolayı kötülenmişlerdir. Ve netcede hem müslüman hem laik bünye her iki unsuru hem dışlamış, hem de tek kurtuluş yolu olarak kendi ideolojisini sunmuştur.
(bkz: Alevilerin kemalist olması)
(bkz: Koruculuk)
Elbette genel için geçerli değildir bu durum, nitekim her iki unsurdan da aslını korumayı başarabilmiş nice bilinçli insan vardır. Ve ayrıca aynı anda her iki unsura da mensup bir o kadar insan da vardır.
aleviler ırk ayrımı yapmaz yani ben kürtüm veya ben türküm diyen alevi olamaz anlamına gelen cümledir.

edit: eksilenecek ne buldunuz lan?!?!
(bkz: hem kürt hem alevi olmak)
bir başka iddaa'ya göre kürt alevileri ermeni asıllıdır. çok tanınan bir tarihçi ve profesör bu iddayı ortaya atmıştır.
görsel
Açıklıyorum, Kemal kılıçtaroğlu vikingtir.
kılıçdaroğlu kürt değil. saçmalamayın.
(bkz: derdini sikeyim butonu).