bugün

planlı ve programlı büyüme şeklidir.
yüzyıllardır süren aşiret kulluğunun, kelle sayısı ile aşiret gücü ilişkilendirmeyi kanıksamış maraba torunlarının genlerine işlemiş hadise. nasıl olsa baba bakmaz ama devlet bakar değil mi canlar?
ikisi elinden tutmuş, biri kucağında biri de karnında bikaç tane de evde çocuğu olan kürt kadınları.
her evde ana ve babayla beraber en az 7 kişiyle yaşama durumudur.

genelde evlerinin 1+1 veya 2+1 hatta kerpiçten olduğu hatta ve hatta barakamsı bir durumda olduğu düşünülürse o evin kokusunu düşünün.
bide evlenen büyük kardeşler aynı evde ayrı bir odada yaşamaya devam ediyorlar.

yahu nasıl bir yaşam tarzıdır be doğur doğur sokağa sal onlarda hırsız olsun, katil olsun, torbacı olsun sonra polis bi gece gelsin baskın yapsın.
ler ekinin kullanılmasını yani genellemeyi her zaman yanlış bulduğum durumlardır.
istisnalar kaideyi bozmaz denilebilir lakin yetişen yeni nesil aynı değildir.
Eğitim eksikliğinden kaynaklanan durumlardır insanın eğitilmesi gereklidir.
(bkz: arabada 5 evde 15) *
nüfus planlamasının yanlış anlaşılmış halidir.
planlı bir şekilde yapılan nüfüs hareketidir, bir elin nesi var 2 elin sesi var misali.
ırkçıların en büyük çelişkilerinden biridir.

lan her aile 5 çocuk olsa nasıl 20 milyon oluyor bu insanlar.

bu insanlar 10 senedir mi var.
nüfüs planlamacı bir grup doğu illerine giderek nufüs planlamasını ve önemini anlatırlar;

x doğu ilinde 40 çocuklu 4 hanımlı bir adamın (sperm bankası) evine gelirler.

planlamacı: selamunaleyküm
sperm bankası: aleykümselam
planlamacı: dayı sana nasıl yaptın bu kadar çocuğu?
sperm bankası: valla ben özel bişey yapmadım kendi kendine oldu.
planlamacı:tamam dayı şimdi sana bişey vericem sen seks yaparken bunu aletine takacaksın ondan sonra çocuğun olmayacak.
sperm bankası:tamam yiğenim ver bakalım neyse o.
planlamacı: al dayı bo prezervatif bunu kullan ben 2 sene sonra tekrar gelicem allah emanet ol.

aradan 2 sene geçer grup tekrar aynı eve gelir. bu sefer olan çocuk sayısı 48 olmuş.

planlamacı: dayı hani ben sana bişey vermiştim onu kullanacaktın artık çocuğun olmayacaktı nasıl yaptın gene bu 8 çocuğu? kullanmadın mı?
sperm bankası:kullandım yiğenim ama takınca ucu uzun geldi bende ucunu kestim tam oldu öyle kullandım onu.
planlamacı: tamam dayı tamam sen bildiğin gibi davran görüşürüz yine allaha emanet ol al bunlarıda ama ucunu kesmeden kullan ki bi işe yarasın.
düşünülen nüfus planlamasını dengelemek adına batıya doğru ailelerin 3 yerine 1 çocuk yapmalarıyla çözümlenecek durumdur.
Ne 5 oğlum biz 2 kardeşiz sülalede eskiler haricinde 3 çocuktan fazlası olan yoktur.
son jenerasyon batıya entegre olmuş vaziyette; çocuk sayısı artık 2-3.

sivaslı türklerin çocuk sayısı daha fazla. urfalı araplarınki hepsinden fazla. *