bugün

gayet normal olan istemdir.
kürtler'in kendilerine ait bir vatanı be bayrağı olmadığı için anlamsız bir istektir. zaten kürtçe, bir dil değil lehçedir.

(bkz: kart kurt)
(bkz: fazla olmak)
istekten öteye geçemez. bende hocalar ayağıma kadar gelsin, evimde eğitim göreyim istiyorum ama olmuyor malesef.
türkiye'nin kürtlerin anavatanı olmadığını öğrenmemize vesile olmuş istekmiş efendim bu. bu durumda demokratik taleplerin gerçekleşmesi için bir tane daha kürdistan kurulması gerektiği de dile getirildiğine göre türk milliyetçilerine göre ancak bölünmeyle gerçekleşecek istektir.
(bkz: vara vara)
türk milleti'nin anadilinde ibadet edemediği ülkede özetle laf-ı güzaf'tır.
pkk'nın ve kürt faşistlerinin örgüte eleman devşirmek için ellerinde koz olarak kullanıkları bir konunun daha ellerinden alınmasıdır. bu açılımı yapmak kattiyetle ulus devlete aykırı bir durum değildir. zira ana dilde eğitim seçmeli ders olarak verilecektir. safları iyice belirgenleştirmek ve bu hakla yetinecek kürtlerle gerçekten ayrılmayı isteyenler arasındaki ayrımı açığa çıkaracaktır. böylece bölücü hareketle ve federasyon gibi uçuk isteklerde bulunanlara karşı daha etkin mücadele gerçekleştirilebilecektir.
kürt değilim, ama bu gayet doğal bir istekdir. kürtçe bir dil değildir lehçedir, bu yüzden pek bir değişiklik olmayacaktır. yani anayasa kürtçe falan olmayacaktır büyütülesi bir şey yoktur. onlarda bizim insanımızdır ,faşistliğe luzum yoktur.
(bkz: kürt olmak varmış) binlerce yardım, faşizm yapıp devrimci denilmesi daha ne olsun. gökten para mı yağsın mamut... zorunlu tanım: kürtlerin domuzdan ne koparırsam kardır anlayışını benimsediğini gösteren durum.

edit: yalan mıdır efendim, resmen kürt milliyetçisidirler bunlar, birde devrimci derler kendilerine. (bkz: devrim)
Ayaklanma sebebidir. Ben laz ım ben de lazca eğitim görmek istiyorum. Çerkezler de çerkezce. Diğer böyle toplumlarda Türkiyedeki kendi dillerinde görmek istiyor. Yani herkes avucunu yalicak burda Türkçe öğrenim ya görürsünüz yada paşa paşa yollanırsınız. Lazlar ses çıkarmıyor, çerkezler çıkarmıyor kürtlere ne oluyor anlamıyor ? Sözüm kürtlerin hepsine değil tabiki. Aralarında benden senden daha iyi insan daha Türkiyeye yararlı kişiler de var. Ki severim onları harbi adamlardır.
sonu gelmeyecek istektir. haydi hoba eller havaya. lan olum. kürtler istiyorsa arnavutlar arnavutça, boşnaklar boşnakça, lazlar lazca, araplar arapça eğitim görmeli değil mi? hadi len. alnını karışlarım fahrettin.
dilden korkuyorsanız emparyalizm dili ingilizceden korkun. kendi halkınızı anlayacağınız bir dilden değil!

işte kısa bir anektod size: (belma balcı'nın köşe yazısından alıntıdır)

12 Eylül döneminde, özellikle cezaevlerindeki baskıcı yasak bir çok filme bile konu olmuştur. Kamber Ateş Mamak'ta yatmaktadır ve bir gün annesinin onu ziyarete geleceğini öğrenir Anne köyünden dışarı çıkmamıştır ve doğal olarak orada hangi dil konuşuluyorsa sadece onu bilmektedir. bu dil ise kürtçedir ve Mamak görüşmelerinde ise türkçeden başka bir dil konuşmak yasaktır. Kamber'i bir tasa almıştır, çünkü annesi türkçe bilmemektedir. Ve kaygılı bir şekilde görüşe çıkar, annesi gelmiştir. Anne oğlunu görünce sevinçli bir çığlıkla seslenir: "Kamber Ateş nasılsın" Kamber yanıtlar: "iyiyim canım annem" Kadın, oğlunun gözlerinin içine hüzünle bakarak yine sorar : "Kamber Ateş nasılsın" Kamber annesine sadece bu cümleyi ezberlettiklerini anlamıştır. kadıncağız hep aynı cümleyi tekrarlayıp durur. Bir anne oğluna olan özlemini, hasretini, sevgisini anlatamıyor. derdini, ihtiyaçlarını soramıyor.

Anne, sesini hüzünlendirip, gözlerindeki yaşlarla soruyordu: "Kamber Ateş nasılsın" canım oğlum, sıkıntın var mı demekti. bir şeye ihtiyacın var mı demekti. sana çorap öreyim mi demekti. seni seviyorum demekti. Görüş bitince anne yineledi aynı cümleyi: "Kamber Ateş nasılsın" canım yavrum, hoşçakal demekti bu da.
eğer bütün herkes anadilinde eğitim isterse türkiyenin hali ne olur bilmem.yandık valla yakında bunlar bizi*ülkeden kovucak hadi bakalım hayırlısı.
bayrağı, milli marşı, toprağı, dini olmayan grubun önde gelen 2 3 totosun harfleri siklemesine bir araya getirerek oluşturmaya calıstıgı "kelime grubunu" yasallaştırma ve öğretme isteği.
etnik temelli okullar açılmasına onay veren ırkçı ırkçılık karşıtlarının isteğidir.

aynı mahallede, aynı apartmanda aynı katta oturan 6 yaşındaki arkadaş iki çocuğu bak sen kürtsün kürt okuluna gideceksi diye daha o yaşlarda ayırmaktır.

Sonrasında ortaokulda, lisede ayırmaktır.

daha sonrasında üniversitede ayırmaktır.

Daha da sonrasında iş ortamında ayırmaktır.

Oysa bilinmez ki bu çocukları halkı farklılıklarıyla birbirine bağlayan okullardır öncelikle.
ilkokul dörtte ingilizce eğitime başlatan türk eğitim sisteminin canım evlatları nice to meet you çekmekte. neden? çünkü ingilizler mis gibi kokuyor.

iki dükkan isminden biri memleketimde ingilizce ama kimseye koymuyor.

sonra yiğitler çıkıyor meydane, bura bizim ulaan diyor. her cümle bir ok, bir thanks. ama türkçe sevdalısı. sevda dedim ama sevda türkçe değil. arapça kara demek. tüh bana yuh bana.

edit: oh shit. neden eksiliyorsun baby? why tabura koyyim? ok, i see.
ister, insanoğlunun istemeyeceği bir şey yoktur. böyle bir şeyi istemek kürt kökenli yurttaşların da hakkıdır fakat topluluklarda istekler yasalarla çevrilmiştir. yasalar toplum hayatını kolaylaştırmak için yapılır. tek dilde eğitim de eğitim sistemini işleyebilir, yürütülebilir kılmak içindir aksi bir nedeni yoktur. kürtçe, lazca, zazaca, boşnakça, arapça, bulgarca vs. ülkemizde bulunan her etnik kimlik için eğitim kurumu açmak ne eğitim sistemi için olanaklıdır ne de ekonomik olarak altından kalkılası durumdur. ingilizce eğitim kurumları bulunmaktadır bunun da nedeni ingilizce nin evrensel, ticari hayatta yerinin bulunmasıdır.
Tartışılabilecek bir istekdir. Yanlız 2 önemli konu vardır: 1-) Bu ana dilde eğitim özel okullarda mı olacaktır, 2-) Bu okullardan mezun olanlar nasıl iş bulacaktır?

Kürtçenin lehçe veya dil olup olmaması önemli değildir. Zira adı üstünde kürtçedir. bir çok insan bu dil ile kendini ifade etmektedir. işi bu retoriğe hapsetmek, kürt milliyetçilerinin işine yarar. kaldı ki, azerice, türkmence, tatarca ve hatta uygurca da lehçedir, ama bu dillerde eğitim alınabilmektedir.
ayrımcılığın zirvesidir.
bunu gerçekten isteyen bir kürt varsa, affetsin maldır. tabi mal olmak ayrı bir şey kollektif bir hak olarak anadilde eğitimi talep etmek apayarı bir şeydir. ulan bugün bir türk çocuğu bile nerde yabancı dilde eğitim var orada, o lisede, o üniversitede okumak için götünü yırtıyor. sen tut üç beş köyde konuşulan yerel bir dilde eğitim görmek iste, bununla bir yere varmaya çalış. asla bu talebin karşısında değilim, asla küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın. bence bu hak kesinlikle verilmeli. göreceğiz ki korkulan olmayacak, bölünme paranoyaları boşa çıkacak. memlekette ezan bile ingilizce okunacak neredeyse, dünya bambaşka bir yere gidiyor bizim demokratik açılım diye uğraştığımız, vakit harcadığımız şeylere bak. üzülüyor insan.
en doğal haklarıdır.
kürtlerin de bu ülkede özel okul kurup istedikleri dilde eğitim yapabilmeleri gerekir.
bugün yabancı dilde eğitim yapan birçok lise var, onların statüsü kürtlere de tanınabilir.
bu liselerden mezun olanlar yine kürtçe eğitim veren özel üniversitelerde okuyabilirler.
bunda hiç bir sorun olmaz.
fakat hangi kürt böyle bir üniversitede eğitim almak ister?

türkiye'de türkçe eğitim veren üniversiteler yabancı dille eğitim verenlere göre bir adım geriden gelirken kürtçe eğitim alarak 2 adım geriye düşmek akıl karı mıdır?

akıllıca bir iş değil elbette, ama teorik olarak bu ülkede kanunlar çerçevesinde kürtçe eğitim veren özel okulların açılabilmesi serbest olmalıdır.
demokratik açılım işte budur.