bugün

bu başlığı açarken çok düşündüm. amacım faşizan duyguları kabartmak değil fakat acı bir gerçek var ki bir çoğumuz kürtler ve kürtlük hakkında çok yanlış bilgiye sahip. ben, kendimde zaza olduğum için bazı tartışmalarda beni gülmekten yerlere yatıran bazı iddaalar ortaya atılıyor. örneğin kürt denen bir milletin olduğu söylemi bilinen en büyük yanlış, bir çoğumuz doğudan gelen herkese kürt demektedir,aslında doğu halkları desek çok daha doğru bir tanım olur çünkü bölgede bir çok halk birlikte yaşamaktadır. yani salt kürt diye bir halk yoktur.

örneğin ben zazayım fakat bir çok türk kardeşim zaza denen bir halkın varlığından haberdar bile değildir. zazalarada kürt derler fakat bu büyük bir yanlıştır. zazalar güneydoğuda 3 milyon nüfusa sahip yarısından fazlası alevi kökenli ve kendilerine ait dilleri olan bir halktır ve doğuda en çok nüfusa sahip olan halk ise kurmencilerdir ve kurmenci diye iran dillerine ait bir dil konuşurlar mezhep olarak şafii mezhebine sahiptirler, birde kilikyalılardan kalma arabiler vardır siirtten tutun antepe kadar olan geniş bir bölgede nüfusu sahip arab asıllı bir halktır, türkmenleri ise anlatmaya gerek yok. bunların yanı sıra kuzey ırak denen bölgede kurulan özerk kürt yapılanmasında ise devlet dili türkiyede kürtler tarafından bilinmeyen konuşulmayan bir devlet dilidir. bir zaza olan ben bu dilden bir kelime bile anlamam. örneğin pkk'nın haklarını savumduğu kurmenci kuzey ırakta konuşulmaz ve oradakilerin bu dili konuşması yasaktır. (kaynak : http://yenisafak.com.tr/G...t=16.02.2008&i=100170) kuzey ırakta konuşulan dil soranicedir ve bizim memleketteki doğu halkalrından hiç biri anlamaz. örneğin roj tv kurmanci yayın yapar. benim garip halkım zazalar ise ortada kalmış vaziyettedirler. kendi dillerinde ne yayınları vardır nede örgütleri ama tuncelide hani atatürk resmi ile hacı bektaşı yanyana görürsünüz ya! işte onlar benim soydaşlarımdır. bu yazıdan çıkacak sonuç kürt denen kavramın aslında farklı halklar topluluğuna verilmiş genel bir isim olduğudr. fakat biz zazalar asla kürt kimliğini kabul etmeyiz ve bu konu pkk'nın başına her zaman sorun açmıştır. hatta şeyh sait isyanına tuncelili zazalar destek vermemiş ama daha sonra kendileri isyan etmişlerdir. şu anki trt6 ise kurmenci yayın yapmaktadır. bazen zazaca da haberler veriyor. oturup ailecek izliyoruz. en kısa zamanda bu kargaşanın son bulmasını diler, allah devletimiz türkiye'yi kendi topraklarında aciz bırakmamasını dilerim. kardeşliğimize zeval gelmesin.

bu kürt açılımını nasıl yapacakları konusunda çok meraklıyım bölgede yaklaşık altı farklı dil konuşuluyor ve mezhep ayrılıklarınıda sayarsak nerden baksanız 7'den fazla halk bir arada. umarım bizi birbirimizi düşürmez.

unutmadan doğudaki farklı halklar birbiriyle anlaşmak için türkçeyi kulanırlar, hatta doğudaki yalnızca türkçe konuşan sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.
sadece doğuda oldukları çok yaygın bir yanlıştır. zira ankara'nın güneyi, akrasayın ve konya'nın kuzey kesimi ve kırşehir çiçekdağı tamamiyle kürtler ile kaplıdır. afyon ve kütahyada belli başlı kürt köyleri vardır.
kürt kelimesinin doğudaki insanların karda yürürken çıkardıkları kart kurt seslerinden türemiş olması.
bütün kürtler kürtçe bilir.
kürt evliya olsa sokma avluna diye diye,pavlovun köpeği misali şartlanmama neden olan sevgili babacığım sayesinde,kürt olduğunu bildiğim birinden ne alışveriş yapabildim ne arkadaşlık edebildim.yazık...