kürdistan ulusal mücadelesini yürüten insanların iddia ettiği haklılıktır.
öncelikle hakkın ne olduğunu düşünmek gerek. başlık açan arkadaşın belirttiği gibi, her halkın vatan kurma hakkı var mıdır mesela? ya da halk neye göre olunur? ırk olmak mıdır halk olmanın şartları? eğer öyleyse lazların neden aynı hakkı yoktur mesela? ya da kürtler, türklerden ayrı olduğu için ayrı devlet hakediyorsa zazalar da aynı derecede kürtlerden ayrıdır. onlar neden devlet haketmiyor?
arkadaşa katıldığım yonler tabi var. mesela türkiye cumhuriyeti kurulduktan sonra kürtlere karşı bir sindirme politikası izlenmiştir. bunu kimse inkar edemez. jandarma karakollarının kuruluşunun önemli bir amacı kürtçe konuşulmasını engellemektir zaten. 1080den beri bir devlet içerisinde yaşayan kürtler ve türkler arasında bu durum ilk kez baş göstermiştir. çok yanlış politikalar izlenmiş. milli mücadelenin içerisinde gönülden bulunan kürtler, "milli" kavramının dışına itildiklerini hissetmişlerdir.
ancak, aynı durum dindarlar için de yapılmış mesela. aynı jandarma karakolları kur'an okuyanı da tutuklamış. ancak hiç bir "kürdistan haktır" diyen, onların da dini bir devlet kurma hakkı vardır dememekte.
peki neden? çünkü, bir devletin bir kısmını bölüp başka bir devlet kurmak hiç bir şart ve koşul altında hak olamaz. ancak pkk gibi illegal faaliyetler yürüterek ayrı bir devlet kurmaya çalışırsın. başarabilirsen başarırsın, başaramazsan bir ömür hain kalırsın. dünya düzeni budur.
e peki kürtlere yapılan haksızlıklar ne olacak? devlet haksızlık yapmışsa giderecek. kürtler, devleti türklere kendi elleriyle teslim edip, " siz bize böyle böyle yaptınız" diyor. sonra da "devlet sizinmiş gibi davranıyorsunuz" diyor. devlet bu ülkede yaşayan herkesin. kürtler bunu kendileri söylemezse, ben istediğim kadar uğraşayım bu durumu kabullendiremem.
türkiye cumhuriyeti türk milletinindir. peki türk milleti kimdir?
bütün yabancı tarih arşivlerinde geçen, 1000 yıldır bu topraklarda yaşayan, aynı kültürü paylaşan aynı dine mensup ırkların tümüne türk milleti dendiğidir. yani; türkmen, kürt, laz, çerkez, zaza gibi. bu ırkların tümü türk milletini oluşturur.
türklük bir üst kimlik değil, türk milleti bir üst kimliktir. ben türkmenim. benim de üst kimliğim odur. sizin de.
neden türk milleti diye sormak, çözümsüzlük yaratmak isteğidir. 1000 yıldır bütün dünya böyle derken değiştirmek istemek sorun çıkarmaktır. hem velevki değiştirelim diyelim bu milletin ortak adı ne olacak o zaman. tabi ayrılalım diyorsanız o ayrı. ben milliyetçi bir insanım. milliyet kavramı bütünleştiricidir. ulusçuluk,ulusalcılık gibi kavramlar ise ayrıştırıcıdır. türk ırkı, kürt ırkı diye ayırır. ben isterimki bir arada duralım. türkmen ile kürtün bir farkı yoktur. bu ülkede 5 milyonun üstünde türk-kürt evliliği var. yani bu milleti ortadan ikiye bölmek sanıldığı kadar kolay değil. 30 senelik uğraşa rağmen bölünememesinden de bu gözüküyor zaten. kürt kardeşlerimizin %30u bölünmek isteseydi şimdiye çoktan bölünmüştük. ama bölünmek isteyen çok küçük bir kesim. sonuç olarak, ben kürdistan ulusal mücadelesi diye bir mücadelenin haklı falan olduğunu düşünmüyorum.

not: başlığın silinmemesini rica ediyorum ben de.
(bkz: faşist yazarların verecek cevaplarının kalmaması)
sebepleri ve sonuçlarıyla birlikte irdelendiğinde özgür düşünebilen her yazar tarafından anlaşılabilecek olan şeydir.öncelikle bu mücadeleye neden gerek duyulmuştur onu inceleyelim.
1)kürtler bir halktır.ve halk olmalarından kaynaklanan dünyanın her halkının sahip olduğu bazı haklara sahiptirler.dünyanın bütün halkları hangi haklara sahipse kürtler de o haklara sahip olmalıdır.
2)türkiye de t.c kurulduktan sonra kürtler inkar edilmiştir ve kürtçe yasaklanmıştır.direk şark ıslahat kanunundan kopyalayıp buraya yapıştırıyorum,yorumu size kalmış:'aslen türk olup kürtlüğe mağlup olmaya başlayan berveçhi ati malatya, elaziz, diyarıbekir, bitlis, van, muş, urfa, ergani, hozat, erciş, adilcevaz, ahlat, palu, çarsancak, çemişkezek, ovacık, hısnımansur, behisni, arga, hekimhan, birecik, çermik vilayet ve kaza merkezlerinde hükümet ve belediye dairelerinde ve sair mücssesat ve teşkilatta, mekteplerde, çarşı ve pazarlarda türkçeden maada lisan kullananlar evamir-i hükümete ve belediyeye muhalif ve mukavemet cürmile tecziye edilirler.' kanunda da görüldüğü gibi türkiye cumhuriyeti kürtlerin kendi dillerinde konuşmalarını bile yasaklayarak onları adeta hayvandan da beter konuma sokmuştur.
3)kürtlerin bütün hak arayışları zorla bastırılmıştır.1925 şeyh said isyanından sonra kürdistanın önde gelen beyleri,alimleri,şeyhleri bölgeden sürülmüştür.1937 dersim ayaklanması sırasında kürtlere adeta jenosit uygulanmış,60000 kürt kadın çocuk bakılmaksızın kimyasal silahlarla katledilmiştirler.1980 de diyarbakır cezaevinde kürtlere uygulanan vahşet diyarbakır cezaevinin dünyada kötü üne sahip 10 cezaevi arasına alınmasına sebebiyet vermiştir.burada uygulanan zulm mahkumların acaba yaşıyor muyuz şeklinde bir soruyu bile sormalarına imkan vermiştir.aynı şekilde 1990 larda 17000 kürt faili meçhul cinayete kurban gitmiş,cesetleri asit kuyularına atılmıştır.(bizzat dayım 1992 yılında diyarbakırın bismil ilçesinde faili meçhul cinayete kurban gitti.)aynı şekilde günümüzde ise 2500 kürt siyasetçisi içeride tutulmakta,eylemsizlik halindeki pkk gerillalarına sürekli operasyonla kayıplar verdirilmektedir.kemalistlerin kürt yoktur söyleminden akp hükümeti kürt vardır ama hakları yoktur gibi saçma sapan bir noktaya gelmiştir.
şimdi sonuçları inceleyelim.bu seçimlerde bdp nin desteklediği bağımsız adayların yaklaşık 3 milyon oy alması beklenmekte.diyarbakır nüfusunun yüzde 60 ı 18 yaş altı insanlardan oluşuyor.bunu genele uyguladığımızda yaklaşık 7 milyon insanın bu mücadelenin içinde yer aldığı ortaya çıkıyor.kürtler gerilla cenazelerini yüzbinlerce kişiyle uğurluyor.bütün kent bugünlerde kepenk kapatıyor,evlatlarına sahip çıktığını ve çıkacağını bütün dünya ya gösteriyor.
sonuç olarak bütün bu yazılanları okuduktan sonra kürtlerin mücadelesine karşı çıkmak faşist bir düşünce yapısını gösterir ki sözlük yazarlarında bu kafada olan fazla insan yok diye düşünüyorum.
not:bu başlığın silinip silinmemesi ve benim sözlükten uçurulup uçurulmamama sözlüğün düşünce özgürlüğüne karşı tutumunu gösterecektir.internet sansürüne karşı çıktığınız günümüzde otosansür uygulamak kendimizle çelişmek anlamıma gelecektir.