bugün

(bkz: kacin sahibi geliyor)
(bkz: hav hav)
köpegine güvenen insandır.

zira salıveriyorsun dogaya hayvan biraz özgürlük tadıyor. tabii benim dediigim golden falan. oyun istiyor ulan hayvan ne korkup siniyorsun direk.

ama pitbull u filan olan diger tipleri benim kadar sevmiyorsanız gidip dövebiliriz? zirve bile yaparız. o ye.
emniyeti açık silah dolaştıran biri gibidir. it'in ne yapacağı belli olmaz.
(bkz: köpeğine kedi kovalatan mahluk) *
yollarda guya ben kopegime guveniyorum diyerek itini kopegini serbest bırakan kişidir. bu tarz bir eylemi gerçekleştiren zatı muhteremin şerefiyle bir alıp veremedigim yok elbette. yalnız kendisinden sorumsuz olarak bahsedebilirim burada. şimdi kopek dedigin bir hayvan. malum toplumda herkes hayvanlardan haz etmiyor. hayvanın üzerine atlayıp hoplayıp oyun oynamasından oldukça tedirgin olanlar var. çocuklar var yine aynı mekanlarda. yolda kendilerine beklemedikleri mudahaleler yapılması sonucu geberip gidecek bunaklar var. cocukların yapacakları fevri bir hareket hayvanı kızdırıp ters bir hareketine sebep olabilir. butun bunlar varken "yok hayvan ozgur takılsın, cayırda bayırda koşsun" tarzı söylemler lafı guzaf kalıyor. lan o zaman sktr git bi dag başında bırak hayvanı da bu ozgurluk saglansın be pezevnk adam.
köpeğinin eğitimli olduğunu saldırmayacağını düşünen insandır.
(ya şimdi hayvan besleyen yazarlarımız vardır da, abi yanımdan geçerken kafayı sürtüyor "alırmısınız ben korkarım" diyorum, " ya bir şey yapmaz eheheh" diye birde gülüyorlar, en sonunda "ulan hayvan bu ne anlar dur oğlum yapma oğlumdan!" diye bağırmak zorunda kalıyorum, fobisi olan insanlara saygı duyması gereken insandır, en kısa zamanda tasma takması gerekir.)
not ( izmir'in bu konuyla hiç bir sorunu yok, bilelim öğrenelim)
kalabalık içinde tasmayla gezdirenlerde iyi değildir.
bazı durumlarda küfür edilesi insan *
yalakalık olsun diye köpeğe "gel pafi" diye seslenilir.
köpek birden alevlenir, sahibi bıraksa hunharca yer adamı moduna geçmiştir artık.
bozuntuya verilmeden " ne kadar da ısırganmış hehe " denir.
köpeğin tekrar havlaması ile yerden bir metre havaya sıçranır.
hayvan gibi hayvana alex adını vermiştir. Serefsizdir
Küçük büyük köpek farketmez. Her evcil köpek sahibi köpeğine tasma takarak gezdirmek zorundadır.

Köpekler her ne kadar uysal hayvanlar olsalar bile insanlara saldırabiliyorlar. Özellikle köpek fobileri olan insanlar tasmasız köpeklerden korkmaktadırlar.

Birde şu terriyer cinsi köpeklerini gezdiren çaça tipli kadınlar yok mu işte onları şikesimiz var.
Nasıl mantıktır anlayamadım bi keresinde üstüme havlayarak geldi sahibi bişey yapmaz dedi kaçtım kovaladı vs vs o pis egonu alıp gidermisin buradan.
Öncelikle köpek sahiplerinin köpek yetiştirme konusunda bilgi sahibi olması lazım. Bir köpeği tasmasız gezdirmek için önce köpeğinize daha sonra da kendinize güvenmeniz gerekli.

Ilk olarak köpeğin itaat konusunda sıkıntı çekmemesi lazım.

Saldırgan, koruma içgüdüsü fazla olan; daha çok bekçi köpeği olarak adlandırılan cinslerin mutlaka tasmalı gezdirilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü o kadar sıkı bir eğitim verecek göt ancak profesyonellerde olur. Onun dışında zararsız, dost canlısı olarak niteleyebileceğimiz cinsler aldıkları eğitime göre belirli yerlerde tasmasız gezdirilebilir.

Kalabalık ortamlarda sakıncalı olabiliyor çünkü köpeğinizin dikkati dağılabilir. Bu nedenle sahilde yaşıyorsanız veya tenha bir yerdeyseniz iki kat daha dikkatli olarak başka insanların hareketlerini de kontrol ederek çeşitli uyarılarla köpeğinizi tasmasız yönlendirebilirsiniz.

Tabi bazı göt laleleri dobermanını da salabiliyor. Haliyle o zaman ben de korkuyorum.