bugün

erdoğan diyarbakır'da kürt sorununu sahiplenirken, baykal bile kürt kimliğinden bahsederken yurdum adaletinin yaptığı icraattir. türkiye de kürt sorunu yoktur diyenlere iyi bir cevaptır. iHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, telefon ile yakınları ile Kürtçe konuşan iki kişiye 62 YTL para cezası kesildiğini söyleyerek bizi üzmüştür.
(bkz: sadece turkiye de gorulen olaylar)
"kürtçe ıslık" çaldı diye hapse atılan, dövülen birinin "kürtçe konuştuğu" için ceza alması türkiye şartlarında demokrasidir. *
hala inkar ve imha politikasının devam ettiğinin işaretidir.
Günün en aptal başlığıdır.
Yalan olurda bu kadar mı olur insaf.
Ulan adam miting yapıyor o dilde sen gelmiş bana telefonla konuşmuşda ceza yemiş diyosun. yuhunuz.
(bazı yazarlarda ne olduğunu belli eder.)
musa anter'in "kürtçe ıslık çalmak" suçlaması ile hapislik olmasını hatırladım.

örnek çok, ben bir tane daha vereyim bari:
http://www.internethaber....news_detail.php?id=131930

edit: işte benim bu entrye eksi veren zihniyetle davam var arkadaş. yorum yapılır, beğenilmez, sinir olunur ve nihayetinde eksi verilir anlarım da, bilgiye neden eksi verilir, neden bilgiden rahatsız olunur anlamam.
para cezasının idama çevrilmesi isteğe bağlı olan ceza türüdür. oha lan oha.
perşembe'nin gelişi çarşamba'dan bellidir derler ya öyle, buyrun efendim:

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=254613
isteyenlerin google'ye "kürtçe ceza..." gibi parametreleri yazarak bir çok benzerini görebileceği haber.

peki, kuzum, allahaşkına nedir bu fıratnews ve ya başka bir sol yayının verdiği her habere inanmama, ama yalancılığı ile ün yapmış hürriyet, sabah, vakit çeşitlemelerine sapına kadar inanma?

peki neden kürtçe paraya ceza verilmesini haber etmek ve ya sevgili sözlük yazarlarına tartışmaya sunmak provokasyon olsun? rahatsızlığımız bu haberin biliniyor olmasından mı ileri geliyor? ne güzel "yahu kürtler bu ülkede kral gibi yaşıyor" masallarıyla yaşıyorduk oysa değil mi?

beyler, bayanlar, bu ülkede 30 yaşından büyük olan kürtlerin hemen hepsi ilkokulda "kürtçe konuşmama kolu başkanı" gibi bir sıfata sahip kişiyle okudu. "vatandaş türkçe konuş" dönemleri çok uzakta değil. kürt sorunu üzerine laf etmeye hazırlanırken bunları, tarihi biraz okuma vakti gelmedi mi?

ne zaman kalkacak bu gözlerimizin yanındaki at gözlükleri?
her daim çaylak yapılan bir bünyenin hakkında yüzeysel bir entry dışında bir şey söyleyemeyeceği durumdur.

peki öyleyse bu vatan'ın adı nedir?
türkiye cumhuriyeti
resmi dili
türkçe
ulan ben bu ülkenin doğusunda hiç türkçe bilmeyen insanlar olduğunu biliyorum. o zaman öğrensinler ceza yememek istiyorlarsa.
şimdi bu faşizm olur, o zaman çoğu avrupa ülkesinde yapılan dilini ve kültürünü korumak adına getirilen yasaklar nedir? faşizm mi? yok faşizmse biz de avrupa birliği uyum sürecindeyiz. o zaman sorun yok. di mi lan abdurrezzak.
kaynak isteniyorsa, ahkam kesileceğine gidilsin bir karakola ve boş yere sadece 63, 21, 72, 47 vs plakallı olduğu için keyfi cezalar kesilen araçların durumlarına bakmalarını tavsiye edeceğim haber.

puşi taktığı için taciz eidlip ceza kesilen adam benim yanıbaşımdaydı, burada o guvendiğiniz (!) kaynaklar gibi sıkıp atmıyoruz.

ulan kül kedisi bile sizden daha iyi, yani olanların farkında.

neyse klavyeye zeval gelmez. ha gayret.
provakasyon değil gerçek bir tespittir. ülkenin tamamının türkçe bilmek gibi bir zorunluluğu yoktur. ana dil diye yutturulan şey, faşizan tavrın asimile etme çabasıdır. güneydoğu ve doğu anadolu da halkın yüzde elli biri türkçe bilmez. sokakta sırf dilini konuştuğu için tokat yemek, coplanmak, göz altına alınıp terörist muamelesini bizzat yaşayan benim.

kaynak: en son ben kelimesini kıçımdan uydurdum kabul ediyorum.
http://ufalt.com/?9jzzg

bu da kaynağı merak edenlere...
bazen para cezasıyla kurtulamazsınız.
gazi üniversitesi teknik eğtim fakültesinde* telefonda kürtçe konuştuğunuzda görüşmeniz bittikten sonra oranın delikanlı(!) ülkücülerinden dayak yersiniz. burada sevindirici olan konuşma bittikten sonra sizi dövmeleridir.*
ülkenin resmi dilinin türkçe olması şu anlama gelir: "resmi yazışmalar ve işlemlerde türkçe kullanılmalıdır".

ev, sokak, bahçe, konser, tiyatro.... resmi alanlar değildir.

o zaman gelin bu cezayı "türkiye'nin resmi dili türkçedir kardeşim" mantıksızlığıyla savunmayalım.

ayrıca, şiddetle, mutlaka... (bkz: lozan antlasmasi/#3008538)
- Rojdaaaa! dur bekle beni rojdaaa.
+ aha kürtçe konuştu, kesin cezayı!
- abi kamera şakası mı bu, kızın adı rojda nasıl sesleneyim?
+ ben bilmem. kürtçe değil mi bu isim,
- ya evet kürtçe ama ...
+ tamam işte, rojda demeyecektin,
- ne diyecektim,
+ azra de mesela o daha güzel,
- e o da arapça,
+ ama ona ceza kesmiyoruz, kürtçeye kesiyoruz, aslında biz ceza değil racon kesiyoruz,sonra da kafa kesicez,demi lan hilmi?
- ...

edit: yapılanlara gülüyorum sadece. bu ülke yalnızca izmir'de,antalya'da,istanbul'da,ankara'da bulunan türklerin değil, antep'te, van'da, diyarbakır'da, bitlis'te bulunan kürtlerin de akıttıkları kanla kurtuldu - kuruldu. türk,kürt,çerkes,avşar ne olursak olalım, aynı ülkede aynı bayrak altında yaşıyoruz, bilinçlenmek gerek biraz, mantıklı düşünmek.