bugün

halk arasında kavurma bayramı veya et bayramı olarak geçen,gerçek gayesinden uzaklaşmaya başlayan,asıl amacı yardımlaşma ve insanlar arasındaki sevgi bağlarını kuvvetlendirmek olan iki dini bayramımızdan birisidir.
2006 yılının 10 ocak tarihine denk gelen gün.
(bkz: bugün)
4 gün süren dini bayram.
insanların hayvan keserken kendilerini ya da yanındakileri kestiği, bazılarının ise kalp krizi geçirdiği, bazı hayvanların olacakları farkedip(!) topuklamaya çalıştığı bayram.
31 aralik 2006 - 1,2,3 ocak 2007 tarihlerindedir.

(bkz: kurban bayrami nin yilbasina denk gelmesi)
(bkz: yilbasinin kurban bayrami na denk gelmesi)
(bkz: hac mevsimi bu sene de kurban bayramına denk geldi)
büyük bayram olarak da bilinir.
(bkz: kurban bayramında danaya girmek)
binlerce hayvanın telef edildiği katliam günü.
bu yıl ilk gününün 31 aralık'a denk gelmesi nedeniyle "derslerden çok fazla kaytaramıcaz" düşüncesini doğuran bayram.
sokaklarin kan golune dondugu yaratin bari takip et lafini bana cokca soyletiren kucucuk cocuklarin yaninda hayvanlarin kesildigi ama her kurban bayraminda evde sis kebap kusbasi ziyafeti cektigim icin sevdigim bir gun sevdigim bir bayram.
kurbanlıkların satılmak icin toplandığı derme çatma çadırları görünce yaklaştığını anladığım dini hede.
amacından iyice saptırılmış bir dini gelenek, onlarca hayvanın zalimce yöntemlerle katledilmesi.
2006 yılında iki kurban bayramı birden tezahur etmiştir. Biri 10 ocak, diğeri 31 Aralık tarihlidir.
Arap alemi Türkiye Cumhuriyeti hilafına bir gün önce kutlamıştır.
yarından itibaren kutlamaya başlayacağımız mübarek bayramdır. şimdiden tüm islam alemine hayırlara vesile olmasını temenni eder, yeni yılla birlikte tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini dilerim....
Ademoğlunun geninde katletmek vardır. Kan akıtma güdüsü törpülemek amacı ile kurban kesilir Hz. ibrahim in oğlu Hz. ismaili Allaha kurban edecekken Cebrailin yanında bir koçla dünyaya gönderilmesi bunu simgeler. Evet kurban bayramında akıtılan hayvan kanları insanlığın kanının akmaması için Allaha sunulan adaklardır.
(#1084258)
(bkz: hayvan katliamı)
(bkz: rezillik)
amac yemek bulamayanlara, fakirlere yardım etmekse baska sekilde de yapılabilir dedigim bu sene yılbasıyla aynı zamana denk gelen katliam bayramı.
aşağıda kurban kesmemizin sebebi, neden vahşet olarak görülmemesi gerektiği, bu dini vecibenin nereye dayandığı ve kurban'ın çocuklar üzerindeki etkisi yazmaktadır. uzundur ama kurban hakkında derin bilgi edinmek için okuyunuzdur.

kurban, müslüman'ın bütün varlığını Allah yolunda feda edeceğinin belirtisidir. kuran da geçen; "onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Allah'a ulaşacak olan ancak, sizin o'nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir." ayeti de bunu göstermektedir. ayrıca kurban maddi durumu iyi olmayıpta kurban kesemeyenlere yardımda bulunup, fakirlerin karnını doyurma amacı gütmektedir.

kurban islam ile birlikte gelmiş bir ibadet değildir. hz. ibrahim Allah'a bir adakta bulunmuş ve bir oğlu olduğu takdirde onu Allah yolunda adayacağını söylemişti. daha sonraları hz. ismail dünyaya geldi ve büyüdü. hz. ibrahim Allah'a verdiği sözü unutmuştu. 3 gece art arda hz. ismail'i kurban ettiğini rüyasında gördü. peygamberlerin gördüğü rüyaların kendileri tarafından tabiri vahiy değeri taşımaktadır. bu yüzden hz. ismail'i kurban etmesi gerektiğini anladı. bu konuyu hz. ismail'e anlattı. hz. ismail vahye boyun eğdi ve babasına; "babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap, inşaallah beni sabredenlerden bulacaksın." dedi. hz. ibrahim bıçağı oğlunun boğazına dayadı; bıçak kesmedi. bir daha denedi olmadı. sonrada hz. ibrahim'e allah imtihan olduğunu söyledi ve bir koç yolladı. bu olay kur'an-ı kerim'de şöyle geçmektedir:

"(ibrahim) "Ey Rabbim, bana iyilerden (bir oğul) ihsan et'' dedi. Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik. Oğlu yanında koşacak çağa gelince, "Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum, bir düşün, ne dersin?" dedi. (ismail) "Babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap, inşaallah beni sabredenlerden bulacaksın." dedi. Her ikisi de Allah'a teslim oldular (Allah'ın emrine boyun eğdiler). ibrahim, oğlunu şakağı üzerine yatırdı. Biz de ona şöyle seslendik: "Ey ibrahim, rüyana gerçekten sadakat gösterdin, şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı." dedik ve ona (ismail'e karşılık) büyük bir kurbanlık fidye verdik. Kendisine sonradan gelenler içinde iyi bir nam bıraktık. Selâm olsun ibrahim'e. işte biz iyilik yapanları böyle ödüllendiririz. Çünkü O, bizim mümin kullarımızdandır."

Allah* peygamber efendimiz'e şu ayeti göndererek kurbanın özelliklerini nitelemiştir: "...kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah'ın adını ansınlar. artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin."

peygamber efendimiz*, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, 3 te 1'inin de evde bırakılmasını tavsiye etmiştir.

kurban ve çocuklarla ilgili olarak mustafa aydın'ın düşünceleri çok güzeldir. direk olarak buraya aktarıyorum:

"Kurban kesiminin hassas çocuklarda belli bir hüzün oluşturduğu gerçektir. Çocukların kesimi görmemesi de iyi olur. Ama diğer yandan her türlü şiddetin, istismarın ve cinselliğin çocukları olabilecek en kötü tarzlarda "etkileyecek" şekilde kullanılması önemsenmezken, kurbanın "itici" bir ibadetmiş gibi sunulması çok ilginçtir. Bu anlamda kurban kesmemeye çocukları mazeret gösterenlerin gerekçeleri de anlamsızdır. Çocuklarımızı şiddetten korumalı ve kurbanı neden kestiğimizi de anlatmalıyız."
insanların baltalarını bokuna gömdüğü,bir sonraki savaş için dinlendiği, yapmacık yüz ifadeleriyle iyi niyetlerin kusulduğu gün.et günü
koç burcu erkeklerinin iç güdüsel bir huzursuzluk çekebileceği dönem...

(bkz: kurban bayramında koç burcu kesmek)
avrupa ülkelerinin vahşet olarak dile getirdiği kısmende haklı oldukları mübarek gün, biraz daha itina ile kurban edilse o kurbanlıklar etraf biraz daha temiz olsa tam bir bayram olacak.
şöyle ki;

19 20 21 22 23 beş günlük bir tatil veriyor.

biz bu aralığı genişletiyoruz, "extend" ediyoruz, çok türkçüyüz ya...

17 18 19 20 21 22 23 24 25 oluyor.

00 00 19 20 21 22 23 00 00

(alt alta koydum şekil yaptım)

(2007 yılı için şahsıma has resmi tatil şeysileridir)
vahşi hayvan deyince, en tepeye yerleşen insanın, bayram ritüellerinde hayvan kesmesi gayet doğaldır.hatta abartıp bu bayrama kurban bayramı demişlerdir.daha doğrusu şudur; hayvan kesip afiyetle yediğimiz avcılıkla yaşadığımız zamanları andığımız bayram