bugün

kainatin yaratıcısı allah (haşa) peygamberine mi hakim olamayacak? nebiler serveri hz muhammed(sav) (haşa) allah ın kelamını inkar mi edecek!
yüksektir, nitekim dönem şartlarına göre yazılan ayetler çok fazla.

Sorgula, neden inanıyorsun?
Sorgula, neden taptığın ilah senden bunları istiyor?
Sadece sorgula.
Yüzde sıfırdır. Sıfır sıfır sıfır.

(bkz: benim morali sıfır)
%0dır. (Element uydurmayın, günaha girmeyin)
yüzde verenlerin salak olduğunu düşündüğüm ihtimal. ya vardır ya yoktur. %22 diyecek haliniz yok heralde.
okumayı bilmediği için tekrar gelen vahiyde "allah'ın adı ile oku" denmiştir ve okumuştur. eğer düz mantık düşünülürse allah'ın adı ile yazmış da olabilir.
Gece vakti ağız burun yamulduğunda bir daha sorgulamayacağın ihtimaldir.
ihtimal dahilindedir lakin umarım öle değildir.
Oyle olsa adam kendine taptirir. Niye aradan 3. Bir sahisa secde etmek gerektigini savunsun ki?
saçma sapan yazarların, açtığı başlıklar. bunlar gibiler için:
(bkz: moderasyonun yarattığı bot yazarlar)
(bkz: yoktur)
ihtimali yoktur hayır bunu savunan aynştayn arkadaşlar madem peygamber efendimiz yazdı niye kendi yazdığı kuranı kerimde bana tapın demiyor ?
yoktur. hicbir insan bilimin bugun yeni kesf ettigi seyleri o devirde kendi yazamaz di, hemde okuma yazmasi dahi olmayan bir insan asla.
ateistlerin en çok ileri sürdükleri düşüncedir. çelişkiler, hatalar bulduklarından bu söylenir ama kuranın mealinin insanlar tarafından yapıldığı göz ardı ediliyor. mealler arasında farklılıklar ve hatalar olması olağan zaten. din , bizden sorgulamamızı, okumamızı ,düşünmemizi istiyor bu bile birçok şeyi anlatıyor. bunun dışında bazı konularda mantığa , vicdana uymayan şeylerin de dini kendi çıkarlarına göre yorumlayan din adamlarının neden olması çok mümkün.
Arap toplumunda , çoban , anasız babasız büyümüş bi insanın ayın yaysal yörüngesini nası bilebileceği sorusunu akla getirir.
(Bkz: Yasin suresi )
(bkz: denedim %100 çalışıyor)
Sırf böyle denilmesin diye peygamber efendimiz 40 yaşına kadar ( peygamberliğinin geldiği yaş ) ümmidir. ilk ayet olan ikra geldiğinde efendimiz cebrail ' e ben okuma yazma bilmem demiştir.
Bana göre yüksek ihtimallidir illa matematikle açıklamak gerekmiyor, Dönemin şartlarındaki insanları kontrol altına almak için yazılmış olabilir çünkü insan görmediği şeyden korkar ve bu yönetim için harika bir araçtır, mantığıyla açıklayamadığı konulara anlam kazandırmak ister Dinler'de bize cevaplayamadığımız sorulara çözüm üretmede yardımcı olur Geçmişteki dinlere bakın adamalar korku ile neler yapmışlar gök gürlediğinde tanrının kızdığını düşündükleri için o heykeller işlemeler tanrının soyundan geldiğini iddia edenler yönettiler zamanında, şimdiki sanatçılar şuan'ki imkanlarla yapamıyor o heykelleri, piramitleri. insanda inanma iç güdüsü var bu bizim genlerimize işlemiş geçmişten, Kur'an-ı Kerim'in yazılmış en iyi din olduğunu düşünüyorum sadece hz.muhammed tarafından değil tabi, bide yaratıcının bize neden yön gösterici bir kaynak bıraktığına illa inanmak istiyoruz onu sorgulamak lazım, olduğu gibi kabullenmiyoruz sanki müslüman bir ülkede doğmasak islamı kendi aklımızla seçeceğiz dinde en etkili faktörler çevresel, ailesel faktörlerdir, bulunduğun ülkedeki baskın dindir seçme şansın pek yoktur.Yaratıcı son kutsal kitabı' neden sadece arapça olarak göndermiş diye düşünüyorum madem tek gerçek din ve insanların doğru yolu bulması gerekiyor bulamazsa cennet cehennem kavramı var, dünya üzerinde var olan dillerin hepsinde eş zamanlı olarak gönderse (çevirilerde karışıklık yaşanmaz) ve peygamberlerle de buna öncülük etse dünya daha inançlı ve daha güzel bir yer olmaz mıydı yaratıcı gönderse mükemmel olurdu sorgulanıp yorumlanmazdı dini deyimle.

Edit: tamamını okumadan eksileme bare bu ne hız
0 olan ihtimaldir.
zira kuran'ın hz. osman zamanında yazıldığı rivayet edilir ve
hz. osman'ın başkatibi'nin mervan bin hakem olduğu gerçeği düşünülürse
''hz. muhammedin sürgün ettiği mervan bin hakem''
kaldı ki tarihte ilk kuran yakan şahıs olduğuna dair rivayetler dolaşan mervan bin hakem
dolayısı ile şu an günümüzde var olan kuran'ın orjinal olma ihtimali %0 ihtimaldir efendim.
oyle olsa bile cografya, tarih, bilim, matematik, astroloji ve daha onlarca bilgi bir insan tarafindan yazildiysa helal olsundur... saygi lan.
(bkz: vahiy geldikten sonra sara krizine tutulmak)
yoktur.
imanın test edildiği konulardan biridir. iman etmiş insan için de akla gelebilecek olan , ama akıl ve kalp muhakemesi sonucunda elbette ki sıfır olan ihtimaldir.
zannımca iman etmemişler için bile doğruluğu düşük ihtimaldir. kuran tek bir kişi tarafından, hele ki hz muhammed in bulunduğu zaman ve toplum koşulları göz önüne alındığında tek bir kişi tarafından yazılmış olamayacak kadar kapsamlı ve komplekstir. yine de tartışılabilir bir konu. tartışma olmadan hakikati nasıl bulacaksın değil mi?
(bkz: çüş dedikçe bostana girmek)