bugün

uludağ sözlük web sitesini ziyaret ederseniz, bir haftadan fazladır süren uludağ sözlük entrylerini, uyanık kaldığınız sıralarda sarf edilen 1 milyondan fazla kelimeyi ve yüzlerce okuyucu şukularını görebilirsiniz. bu çok büyük bir veri miktarı. ve şunu merak etmeme neden oldu; eğer tüm bu verileri alıp istatiksel bir analiz yapabilirsiniz. bir uludağ sözlük mühendisi yaratabilir misiniz? en üstün uludağ sözlükü yaratabilir misiniz? ve ayrıca, yazılmasına izin verilebilecek olan en kötü uludağ sözlük entrysini yaratabilir misiniz?

bunu öğrenmek için, üç şeye baktım. seçmeniz gereken başlığa baktım. nasıl açılması gerektiğine ve sözlükteki ''görselliğe'' baktım. başlık ile başlayalım. seçebileceğiniz bir çok farklı başlık var, akıllıca seçmelisiniz, çünkü başlığınız okuyucuların yazdıklarınıza nasıl bir tepki verdiği ile güçlü bir ilişki içinde. bunu daha somut hale getirmek için, en çok okunan ve en az okunan entrylerde en çok öne çıkan on kelimeye göz atalım. pekala, eğer buraya fransız kahvesinin beynimize nasıl mutluluk salgıladığını anlatmak için geldiyseniz, bu çok iyi bir seçim. öte yandan, eğer entryniz oksijen, kızlar, hava taşıtı, ki aslında ben bunu okumak isterdim, gibi konular içeriyorsa istatistiklere göre pek iyi bir tercih değil. pekala. bunu genelleştirirsek, en çok beğenilen entryler ile kolaylıkla ve derinden bağ kurabildiğimiz başlıklar, örneğin, mutluluk, vücudumuz, yiyecekler, duygular. ve daha teknik başlıklar, örneğin, mimarlık, gereçler ve oldukça garip olan kadınlar-erkekler, bunlar yazmak için seçilebilecek iyi konulardan değildir.

başlığınızı nasıl açmalsınız? uludağ sözlük, başlıklar için uzunluk kısıtını koyması katı uygulaması ile ünlüdür, o yüzden bunu açıkladığım için benden nefret edecekler. gerçekten, size izin verilen bütün harflerin hepsini kullanmalısınız, çünkü en çok beğenilen uludağ sözlük entryler, ortalama olarak, en az beğenilenlerden en az yüzde 50 daha uzunlar. ve bu uludagsozluk. com' daki tüm sıralama için geçerli bir istatistik, güzel, ilham verici veya eğlenceli yazılar haricinde. eğer bunlardan birini yapmak istiyorsanız, yazınızı kısa tutmalısınız.

onun haricinde, birisi başlığınızı kısıtlıyorsa harflerinizi sonuna kadar kullanın.