bugün

kart haşat olacağı için eski, kullanılmayacak, bir kredi kartı olması tercihendir. ayrıca unutulmamalıdır ki kapınız isterse kale kapısı olsun kilitli olmadığı sürece bu yönteme karşı koyamıyacaktır.
(bkz: paranın açamadığı kapı yoktur)
kredi kartıyla kapanan kapılarla kıyaslanınca çok da kıyak bir olay değil.
(bkz: kartla açılan kapının yüzde 10 komisyon alması)
amerikan filmlerini bolca seyretmiş bünyenin yapacağı küçük dedektifçilik oynama eylemidir.
(bkz: para bütün kapıları açar)
nefis amerikan film klişelerinden biridir. burada verilen asıl mesaj para her kapıyı açar türünden kapitalist bir mesajdır.
film klişesi olmasına rağmen aslen gerçek bir olaydır. anahtarı unutmak suretiyle 2-3 defa açmak zorunda kalmışımdır.
bu olayda kilit dilinin yerini tespit etmek önemlidir.
Az evvel başıma gelen olay.
Komşu teyze geldi. Kapı üzerine kapanmış, dışarıda kalmış. Yardımcı olurmusun evladım? Kartla kapıyı açmaya çalışıyorum, elim acıyor fazla bastıramıyorum. Erkek kuvvetine ihtiyaç var dedi. Çilingir çağır Teyze. Kartla kapı mı açılır dedim.
Teyze ısrar edince bir deneyelim dedik ve gittik.
Anahtar deliğinin 10cm kadar üstünden, kapı ve kasa arasına kartı kuvetlice bastırdım. Kapı trık diye açıldı.
inanamadım.
Bir yere gideceğim zaman evimin kapısını çeker giderdim. Artık kapıyı kilitlemeden gitmiyorum.
kartın manyetik alanının amk. için pek de denenmemesi gereken iştir.
seneler önce öğrenci evinde karşılaştığım durumdur. evin kapısının anahtarı yoktu bildiğin. girmek isteyen ya bir kredi kartı ya hesap kartı çıkarıp pos makinasından taksit yapar gibi eve girebiliyordu.
(bkz: slip çekmek)