bugün

kredi kartı kullanınca gerçekten para harcıyor gibi hissetmediğiniz için, dikkatli kullanılmaması durumunda kredi kartının başınıza açacağı maddi ve manevi zararlardır.
sağlığa son derece zararlıdır. yan etkileri de var.

+psikolojik borçlanma istekliliği

+cepte para taşımama isteksizliği

+terli terli su içme sendromu

+her ekstre geldiğinde bir yerlere oturma hastalığı

+evde her zaman hazır olarak soğuk su bulundurma psikolojisi
bir yuvayı yok etmesidir.
insanın kendisini multimilyoner gibi hissetmesi. fondan "i've got the power" şarkısıyla zıplaya zıplaya herşeyi alma isteği yaratması...
sıklıkla göte girmesidir, çıkarması da oldukça pahalıya patlamakta.
kolay kolay bükülmeyişinden dolayı hırsızların, kapıların kilitlerini açarken kullandıklarını duymuştum.***
(bkz: yararı vardı da biz mi görmedik)
bir saatten sonra nakit taşıma alışkanlığınızı elinizden alıyor. acil bir nakit ihtiyacınız da mal gibi kalıyorsunuz.

(bkz: dolmuşa kredi kartıyla binmek)
Mütemadiyen paranızla rezil olursunuz. Nakit taşıma alışkanlığınızı dendiği gibi elinizden alır.

Bakımıda zordur.

Her ay düzenli olarak maaş yer.
Bedavaymış gibi harcama alışkanlığı kazandırıyor insana. Ekstra yı ödeyememeye başladıkça asgari ödemeye yöneliyorsun. Sonra Bakmışsın kazandığın parayı karta yatırıyorsun.
Valla bazı zamanlarda adamın babasından iyidir.

Baba "yok oglum" diyebilir ama kredi kartı o kol gibi limit bitene kadar "gel oğlum" der, bitince odeyemezsen kucağıni acar "otur oğlum" der. Got sizin, ona gore kullanın artik.
Daha bugün kapattım sadece banka kartı kısmını kullanacağım. En temel zarar da şu: Harca harca harca sonra da sadece asgari tutarı öde sonra için rahat etsin zannet ki borçtan kurtuldum.
gelecek ay ödeyecek olunmasına rağmen sanki hiç ödenmicekmiş gibi hissedilmesine neden olur. tüketim çılgınlığına neden olur.
modern tefeciliğin kullandığı araçlardan sadece bir tanesi. bilinçsiz cahil ve bir çok şeye aç olan insanlara ''al olum lan taksitle ödersin'' diyerekten adamın kökünü kuruturlar.