bugün

insanin içini aşırı derecede ısıtabilen içecek.
(bkz: vsop)
(bkz: kanyak)
Konyak, Fransa'nın Bordeaux'ya bir buçuk saat uzaklıktaki Cognac kasabası civarındaki bağların üzümlerinden yapılan şarabın damıtılması ve fıçılarda yıllandırılmasıyla elde edilen, isim hakkı yasalarla tescil edilmiş, yüzde 40 veya daha fazla alkollü digestif bir içkidir
bizim evin oradaki tekel bayiinde bulunmayan kış mevsiminin vazgeçilmez içkisi
şarabın damıtılmış halidir. içtiğimiz konyak mezemiz kaymak sen kimin yarisin yavrum her yanın oynak şeklinde vuku bulan türkünün de vazgeçilmez bir parçasıdır.
zagor , texas ,tommiks ; bunların birinde bir konyakçı vardı ,iyi bir adamdı ,sallana sallana elinde konyak şişesi ile yüyür ,iyi işler becerirdi , ordan biliyorum ben bunu .*
kanyak diye haikulaştırılamayacak kadar karakterli ve geçmişi olan bir alkol türü. kışın kar kokan ya da yağan herhangi bir yerde fiziksel veya mental olarak yalnız olan bireyin ısıtıcı etkeni, yanında sürekli bişilerden bahsetmek zorunda kalmadığı arkadaşı.
Bugün pazar eve kırmızılar ta$ıyorum
Amcamı arıyorum duvara bakıyor amcam
Duvarda ne var, ben de bakıyorum
Kom$uları çağırıyorum onlar da bakıyor
Çağırsam önüne gelen duvara bakacak.

Sanki hiç birimiz duvar görmedik
En sevimli cinayetleri i$liyorum
Çiviler çakıyorum, bir sivrilik uyumunda çiviler
Kutular, evler, gömlekler asıyorum üstüne
Asıyorum, asıyorum, asıyorum
A$kın, amcamın, mavinin önünde.

Duvara bakıyorum duvarı çoğaltıyorum böylece
O da bana bakıyor, ben de ne var
Su götürmez bir gürültüyle
Gelin olmu$ bir kadın tuhaflığıyla
Size anlatamam güne$i durdurarak.
Bu kaç kapılı bir konyak?

edip cansever..
kahve ile karıştırılması halinde bir fincanının 24 saat uyutmayacağı içkidir. vize-final haftası sabahlamak isteyenlere önerilir. *
tommiks' de bulunan eglenceli kanyakcının her seride ictigi guzel icki.
genellikle cila içkisi olarak içilir.
kanyak olur kendisi. konyak diyenlere alındığı söylenir.
(bkz: konyak)
(bkz: kaynak)
(bkz: kanyak) *
folle blanche cinsi üzümlerinden üretilen şarap damıtılması ile üretilen bir brandy türüdür. dünyada hiç bir yerde konyak adı altında üretim yapılamaz. sert bir içki türü ve kış aylarında ısınmanın en kolay yoludur.
insanın hücrelerini paramparça eden, içini darmadağın eden, efkarlanmasına, derinlere dalmasına sebep olan, yalnızken içilmesi pek tavsiye edilmemesine rağmen, genellikle yalnızken içilen, muhteşem içkidir.
kışın, çukulatayla ve vücut ısısında içilmesi makbuldür,içinizi tatlı ama yalan bir sıcaklık kaplar.
VS(very special) standart kalitededir kanunen en az üç yıl dinlendirilmesi gerekir.
VSOP(very superior old pale)kanunen en az dört, beş yıl dinlendirilmelidir.
VO(very old)
VVSOP(very very old superior old pale)en az beşbuçuk yıl bekletilmiş olmalıdır.
XO VE XXO ortalama yirmi yıl bekletilmiş türüdür.

pazarın yaklaşık yüzde kırkına sahip olan hennessy gibi çok uçuk rakamlarda olanları mevcuttur.örneğin paradise markası ünlü otellerde mevcut olup tadımlık miktarı için bir kaç yüz lira ödemek gerekir ki şişesi 130 yıllıktır.
kurucusu hennesy nin yüzüncü yaşına özel olarak yüz adet üretilen beaute de siecle ın bir şişesi iki yüz bin dolar, bardağı beşbin sterlindir.
cüneyt arkın ın alkolik rollerinde iken favori içeceği, montunda mutlaka bir şişe vardır.
kış içkisidir.
cep konyakları mevcuttur, montun iç cebine sığar ve matara taşımaya gerek bırakmaz.
doktorların tavsiyesi olarak, kışın soğuk algınlığına çok iyi geldiği gibi; yaz ve bahar aylarında, bi bardağa 20 cl konyak koyup geri kalanını buz ve tonikle doldurursanız çok güzel bir yaz içeceği olur.
üretimi, dolumu ve satışa sunumu yasaklanmış içkidir kendisi sanırsam.
http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=394412
konyakçı ve doktor sallaso'nun devamlı peşinde koştuğu ve bulunca dibine vurduğu içeki.
adını fransa'nın (bkz: cognac) adlı kasabasından almıştır. alkol derecesi en az % 40 oranında olur ve genel olarak (bkz: brendy) grubuna girer.
bölgedeki üzümler mayalanarak beyaz şarap eldesi yapılır ve 2 defa damıtılır.
meşe fıçılarda olgunlaşır . bu dönemde şarapta 3-4 derecelik alkol buharlaştırlıp kaybolur. konyak rengini meşe fıçılardan alır. ne kadar yıllandırıldığı şişe etiketinde belirtilmek zorundadır.
cepçilerin kış ayında vazgeçilmezi haline gelmiş alkollü içecek. zira 2 3 gündür cebimde taşıyorum. "iç beni iç beni" diye bağırmaya başladı az önce.
Kanyak içmeyin cognac için...
üzüm suyundaki yoğun glikozdan dolayı kana çok hızlı karışır . feci bir ısınma ve enerji verir. ama içindeki alkol adamı uyuşturur. bu sebeble etki sıcaklık şeklinde hissedilir.

malesef yerlisi artık üretilmeyen içkidir . tekel vaktinde cep kanyağı diye üretim yapardı.

(bkz: eski güzel günler)