bugün

şimdiye kadar duyduğum en saçma düşüncelerden birisidir.
türkiye de gecekondusu olmayan tek şehirdir bir kere. gecekondu mahallesi olmayan demiyorum, gecekondu binası olmayan. 10-15 sene öncesine kadar istanbul un belediye binası bile kaçak yapıydı. trafik derdi yoktur. kalabalıklar yığılma yapmazlar. bol yeşil alana parka bahçeye sahiptir. ayrıca selçukluya başkentlik yapmıştır. mevlana konya lıdır. yani tarihi yönüyleda çok iyidir. kısacası hem büyükşehir dir, hem büyükşehirlerdeki problemlerin çoğuyla karşılaşılmaz.

konya nın en kötü büyükşehirlerden olduğunu söyleyenler, türkiyenin yüzölçümü en büyük olan şehri konya yı haritadan gösteremez zannımca. muhtemelen onlara göre konya doğu anadolu taraflarındadır.
saçma görüştür. gonya bugün -büyük şehirlerin çoğunu görmüş biriyim- avrupa şehirleri ayarındaki tek büyük şehirdir.

altyapısıyla, düzenliliğiyle, yeşilliğiyle, her şeyiyle...
gezip gördüğüm fakat ''su'' olmadıktan sonra ankara'da bir, konya'da birdir. farklılık gözükmez.
başkenti ankara olan ülkenin büyük şehirlerinden çok şey bekleyenlerin hayal kırıklığıdır.
konya nın şu haliyle iki eksiği var. birincisi petrol ikincisi ise deniz. bunlar da olsaydı konya sayılı dünya kentlerinden olurdu. belediyecilik anlışı hat safhadadır. bugün chp den aday olsa aynı adam tekrar seçilir. her gidişimde mersin şöyle şehirleşemedi diye hayıflanırım. sırf kafa yapısı nedeniyle bir şehre bok atmak hangi güruhun adeti merak ediyorum...
eğer olaya sadece şehircilik olarak bakacaksak katılmayacağım entrydir.
büyük ihtimalle istanbul ve konya dan başka büyükşehir görmemiş birinin saçmalamasıdır. biri de çıkmış demiş ki kadınlar kızlar falanca yerlere bile giremiyor. sizin şehirleşme den anladığınız nedir allah aşkına. sizin gibi düşünenlerin eminim hepsi bu konuda antalya' yı çok beğenir. ama gelin bakın hala antalyan' nın hiç abartısız gecekondu dur. 12 km uzaktaki evimden ofisime arabayla en erken 30 dk da, otobüsle 50 dk. da gelebiliyorum. yollar köstebek yuvası, inşaatlaşma çok çarpık. çoğu anlamda belki antalya yaşamak için o şehirlerin yanında gayet iyi bir şehirdir. ama şehircilik anlamında bakarsanız, antalya bi konya'nın, eskişehir'in, kayseri'nin yanında hiçtir.
bi de yok efendim insanı pismiş te, kabaymış ta... biraz tarih bilginiz olsa böyle demez, konya'nın şu halinin devşirme bir şehir olduğunu bilirdiniz. asıl konyalılar çok azdır artık.
şehir açısından oldukça güzel bir yer izmirdeki istanbuldaki ve ankaradaki gibi bi gecekondu sorunu yok ulaşımıda gayet iyi yolları da çok geniş.
akp belediyecilikte maalesef konya'ya isteneni verememiştir. ama bazı arkadaşları, insanları ile ilgili yaptığı ve haddi aşan genellemeleri için uyarmakta fayda görüyorum.
hayatında hiç konya'ya gitmemiş, konya deyiince takunyalı adamları hayal eden malların düşüncesi...

lan konya gibi düzgün, trafiksiz bir büyük şehir var mı türkiye'de...

bok atmayın bok...
(bkz: kocaeli büyük şehir belediyesi)

(bkz: sefa sirmen)

(bkz: d100 ün ortasına kurulan petrol istasyonu)
(bkz: kocaeli büyükşehir belediyesi)

(bkz: sefa sirmen)

(bkz: d100 ün ortasına kurulan petrol istasyonu)