mantıklı, akıl dolu, tevatür dolu bir yorum.
bunun; "komünizm iyi bir şey olsaydı karıları gelip burda orospuluk yapmazdı." versiyonu da vardır. sanayi eşrafından bir abimizin tespitidir.
ama küba da kurulmazdı.

her zaman ideolojinin güzel bir şey olmaması gerçeğinin arkasında kalacak şeydir.
sscb'nin komünizm yaşadığını sanan zihniyetin ürünüdür.

en basitinden sınırları olan bir ülke komünist olamaz. o sosyalizmdir.
cahil söylemidir. bu zamana kadar imparatorluklarda dağıldı, cumhuriyetlerde. Bir devleti baz alarak bak bu devlet dağıldı demek ki bu rejim iyi değil demek aptallığın dik alasıdır. O devletin başındaki kişiler bunu becerememiş olabilirler, bu başka milletlerin beceremeyeceği anlamına gelmez. Komünizmi rusyadan ibaret sanan insanlar gerçekten acınası cahillikte insanlardır. Bir kübadan, çinden haberleri yoktur. Çinde komünist bir ülke ve dünya ekonomisini ele geçirdi. Ayrıca bu zamana kadar amerikaya kafa tutan tüm ülkeler komünist ülkelerdi. Başka bir ülke de yapamaz zaten. Ayrıca komünizmin babalarından Karl Marx, kapitalist bir devlet olan Almanya'nın çocuğudur. Komünizmi rusyayla bu kadar bağdaştırmak ancak işgüzarların ve yobazların işidir. Gerçek komünizm elbet bir gün kurulacak ve kapital, emperyalist sömürge düzenine son verecektir.
bu mantıkla gidildiğinde çok övündüğünüz saygı değer osmanlı nın güzel bir şey olmadığını görüyoruz.
çıkarımın sembolleştiği her şey dağılmaya mahkum olacaktır. gelgelim bu dünyada ki yapilabilmesi en güzel ve en mantıklı şey olurdu komünizmin uygulanması.
sscb son dönemlerinde ki ani değişim ve diktatörlüğe varan yönetimi yıkılmaktan başka bir seçenek doğurmadı.
sayın komünizmi kötü gören arkadaşlar sanmayın ki eşitlik özel hayatınıza hükmedecek, korkmayın eşleriniz size ait. kapitalizmi savunan banane ben çalıştım benim bunlar diyen her öküzün ise komünizmi eleştirmesi kadar ironik bir şey olamaz.
komünizmin doğru uygulandığı her devlet, her toplum cenneti yaşayacaktır.