bugün

konusu ne olursa olsun hiçbir şekilde bulamadığım, kendimi salak gibi hissetmeme yol açan durum.
bir ilk cümleyi yazmak bir de sonuç paragrafını yazmak zordur bence.
"en uzak yollar bir adımla başlar" tümcesinin edebi hali.
kompozisyonun gerisinin ilk paragraftan kopuk olmasi gibi bir sorunu getirebilen zorluktur.
sözlük yazarlarını pek bağlamayan bir konu. bu insanlar da öyle bir sorun cıkacağı sanılmaz.
(bkz: nereden başlayacağını bilememek)
kendisini sayfadaki gri lekelerle ve aşınmalarla belli eden, içinden çıkılması zorlu, çıkıldıktan sonra devam edebilmesi bir hayli rahat olan durum
kağıdın altındaki çukurluktan olsa gerek..kaç kere söyledim "şu masaları yenileyin" diye milli eğitim'e..
genelde baslik ilk cumleye yazilir veya evet diyerek baslanir
orn: konu: okul ve aile
"evet sayin okuyucular akul ve aile....."
(bkz: yalnız olmadığım için mutluyum)
(bkz: kompozisyon için alternatif ilk cümle önerileri)
özellikle ilkokul ve ortaokul çağında yaşanan hede. bu sorunu aşmak için "nedir x? yoksa vıdı vıdı mı? evet, bence öyle. x kişisi de şöyle şöyle dememiş mi zaten?" şeklinde bir giriş kalıbı oluşturulur, baktınız öğretmenin hoşuna gitti, her kompozisyonda kullanılır. ancak öyle bir an gelir ki, öyle bir duruma düşersiniz ki perişanlığınızı açıklamak için kelimeler, kompozisyonlar kifayetsiz kalır.

bir türkçe yazılısı...
konu: ağaç yaşken eğilir

nedir ağaç? yoksa yaşken eğilen bir varlık mı? evet, bence öyle. atalarımız da "ağaç yaşken eğilir" dememişler mi zaten? * * *
orta okulda tüm kompozisyonlarıma her zaman "insanlar doğar,yaşar ve ölürler,bu zaman zarfı içinde..." diye başladığım için hiç zorlanmadığım bir hadise.*
(bkz: ilk entry tanım içermelidir)*
(bkz: essay)
kendi tarzımı geliştirerek aşabildiğim zorluktur
konu ne olursa olsun ben hep aynı klişeleşmiş tarzda başlarım
diyelim ki konu çevreyi korumanın önemi falan olsun:
"çevre..etrafınıza bi bakın..ağaçlar kuşlar bidi bidi..ama biz bunların değerini bilemiyoruz, onlara zarar veriyoruz, halbuki çevreyi korumak ne kdr önemli.."
bakın işte artık konuyu geliştirmek kaldı bi tek..

pekiştirmek için başka bi konu seçelim..mesela..zaman ve insan olsun:
"zaman..kolunuza bi bakın..saat ne kadar da hızlı ilerliyo di mi.."

konu ağır ve ciddi bi konu fln olsa tabi yürümez bu rezil, orijinalite yoksunu metod...ama mesela bi denesek:
"bilinçaltı..kafanıza bi bakın....."*
lisedeyken kompozisyonu veren hocanın ilk lafı 'insanlar' diyerek başlamayın olurdu zira biz başka türlü başlayamazdık efendim.
(bkz: başlamak bitirmenin yarısıdır)
konuyu ve yazcaklarını aklında tasarladıktan sonra bir türlü olaya nasıl gireceğini bilememe halidir..zaten en sonunda insanlar diyerek cümleye başlamak zorunda kalırsın