1. .
  küçük yaşlarda görülen,1-2 hafta süren,çorap söküğü gibi bir çocuktan diğerine geçen yani bulaşıcı,ateşli,insanın vücudunda kırmızı benekler oluşturup soytarıya çeviren bir hastalıktır.
  2 ... asiti kaçmış kola
 2. .
  geçirildikten sonra ömür boyu bağışıklık sağlayan hastalık.
  ... ankarakarakedisi
 3. .
  Paramyxoviridae ailesinden virüs.Ağız,burun ve boğaza yerleşerek çocukluk çağı hastalığı kızamığa neden olur.Ateş ve döküntü yapar. Kızamık bulaşıcıdır,kontrol altına alınmazsa salgınlar görünür.Aşıyla uzun süreli korunma sağlanır. Kızamık virüsü,150 nm boyutundadır.Genetik materyali tek iplikli RNA'dan oluşur.
  ... rick blaine
 4. .
  Daha ziyade 3-10 yaşları arasında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Tıp dilinde morbilli denilen bu hastalığın nedeni, bir çeşit virüstür. kızamıklı hastanın tükürük damlacıkları aracılığı ile sağlamlara da bulaşır. Bu nedenle, kızamık lekeleri kaybolduktan sonraki 10 gün içinde de hastayı, sağlıklı kimselerle görüştürmemek gerekir. Hastalık mikrop alındıktan sonra 10 gün içinde orataya çıkar. Hastanın gözleri kızarır, burnu akar, hapşırır, öksürür. Ateş yükselir. Baş ağrılarından şikayet eder. Kuvvetli ışıktan rahatsız olur. Bu belirtilerden aşağı yukarı 4 gün sonra küçük kırmızı ufak lekeler görülmeye başlar. Bunlar grup halindedir. Bu dönemde dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma dikkati çeker. Bir süre sonra da kızamık lekeleri yüzün her tarafına, boyuna, göğse, kollara, karına, ve bacaklara yayılır. Bu dönem 3-4 gün devam eder. Sonra ateş yavaş yavaş ya da birdenbire düşerek belirtiler kaybolur. Hastanın odası güneş görmeli ve çok temiz olmalıdır. Oda ısısı 18-20 derece arasında tutulmalı, günde en az iki kere havalandırılmalı ve hastanın üşütmemesi için azami dikkat gösterilmelidir. Ayrıca, hastanın ağız, burun ve beden temizliğine özen gösterilmelidir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde hastalık, zatürree, bronkopnömoni, zatülcenp, ortakulak iltihabı veya ensafalit gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir. kızamık geçirenler, bağışıklık kazanıp bir daha kızamık olmazlar. Ayrıca çocuklara 2 yaşında yaptırılacak kızamık aşısı da bağışıklık sağlar.
  1 ... getirmebenioraya