bugün

aradığınız kiralık ev 99'da deprem olmuş üç kattan fazlaya izin verilmeyen ve 60 bin kişilik üniversitesi olan sakarya gibi bir yerse sansınız yanında bol paranızın olması da lazım.

tabi aranan diğer şartları sayıp moralinizi bozmak istemiyorum.
eğer aradığınız ev bolu gibi küçük bir ildeyse imanınız gevrer. çünkü ilin küçüklüğü kadar ev sahiplerinin de yobazlıkları ile karşılaşırsınız.

(bkz: aileye ve kız öğrenciye kiralık)
2 ay sonra istanbulda işe başlayacağım. her ne kadar iyi para kazanacak olsamda paramı boşuna ev sahiplerine yedirmeyeyim diye 500 tl civarındaki evleri araştırıyorum internetten. 1+1 veya 2+1 temiz ara kat ve kağıthaneye yakın bir ev araki bulasın. hele o kağıthane ve çevresi ne öyle 500 tl civarı evler ya bodrum ya çatı katı. fotoğraflardan bile o evde oturulmayacağı anlaşılıyor. ya beylikdüzüne gidip 100 metre kare temiz bir dairede 400 tl ye oturup her gün o yolu çekeceğim. ya yolu çekmeyip kasvetli, nemli, karanlık bir evde oturacağım. yada gaziosmanpaşa taraflarında kağıthaneye göre temiz ve yeni, beylikdüzüne görede yakın bir ev bulacağım. şu anda en mantıklısı gaziosmanpaşa gibi duruyor ama hayırlısı diyelim.
edit: hain iski beni ta catalcaya yolladi. 700 tl ye esyali bir ev tuttum. 2 ay oturup askere kactim. simdi tekrar iskiye donus vakti. bu defa kagithane olacak insallah.
öğrenci iseniz işkencedir. öprenciye ev vermem bekara ev vermem diyen dayılarla uğraşmak zor.
çok sıkıntılı tecrübelerim var. 10 gün ev aradığımı bilirim.
Zordur, zaman gerektiren şeydir. Hele hele eski ev sahibiniz küçük çocuklarınızla kapı önüne koymuşsa çok daha zor olacak eylemdir.
istanbul'daysanız, eşyalı bakıyorsanız ve tek çıkacaksanız, delirmeye birebirdir.
sadece bakmak için güzel.
kiralamak için ise.
Baktiginiz bolgeye hakim birkac emlakciya aradiginiz kriterleri anlatip iletisim bilgilerinizi esirgemezseniz onlar sizin adiniza arastiracaktir.
ayakların şişinceye kadar sokak sokak dolaşıp binaların camına ve balkonuna bakmaktır ama gerçekten çok zor bir iştir.
caddeye yakın, merkezi konum, bakımlı, geniş, ferah, nezih vb kavramları, bu sıfatlara haiz olduğu iddia edilen pek çok ev(!) -bak aslında bu da var- size beyninizde kodlanan sözcük anlamlarının hatalı olup olmadığını sorgulatır. ama aslında değil:

(bkz: tdk)
Parası olan emlakcıya , olmayan veya cimriler sahibinden aramaya başlar. Ama günümüzde kira parasıyla ev alınabilir durumda .Maşallah Levent , Bakırköy , Mecidiyeköy, Beşiktaş , Kadıköy vb. yerlerde 800 tl den aşağı düzgün ev bulmak zordur.
ölümüne kiralık.

görsel
Mümkün oldukça emlakçıların tercih edilmemesi gereken eylem. Gayrimenkul danışmanı sertifikası olan birisi olarak söylüyorum ki emlakçıların %90’ı orospu çocuğudur.
Az önce bulunduğum çevrede ev kiralarına baktım. Eli yüzü düzgün yaşanacak evler 2500 TL den başlıyor. 2850 TL asgari ücretle çalışan yaklaşık 13 milyon kişi için gayet uygun. Bunlar daha iyi günlerimiz bize müstahak.