bugün

cok net olarak adamına gore soru soruldugu yarısmadır. acıkcası 2-3 aydır bu gozle izliyorum ve bu uygulamalarından sikayetci de degilim.

ne zaman biri cıkıp artist artist ozguvenli konustuysa ilk 3 soruda sasırtmalı ve bana gore sacma sorularla catır cutur eliyorlar. gecen gun twitter fenomeniyim diye artistlik yapıp cool takılan cocugu 10 saniyede gonderdiler icimin yagları eridi .

son olarak da medeni cesareti yuksek, yine ozguvenli ancak saygılı,duzgun,ahlaklı ve gelecek vaadeden 18 yasındaki cocuga da acıkcası cok da zorlanılmayacak sorular soruldu. baraja kadar soruların en zorunun harry potter olması bunun bir kanıtı.

15.000 den gelen soru guiness e gore en uzun evlilik. sıklardan 2 si kafadan giderken mantık ile rahatca 76-86 arasından cevabı bulabilirsiniz.(evet 86,tebrikler.)

60.000lik soruyu yine italyanca kokenli 'yaylım atesi' nin anlamlı soru. babası polis olan cocugun bilebilecegi bir soru diyor kenan ısık.nitekim arkadasımız 20 saniye kadar dusunup dogru cevabı salvo olarak verdi. 125.000 de gelen soru da nitekim bilinemeyecek abartıda bir soru degil.bırakın beyni ve kalbi seffaf olmalarından dolayı kucuk bir mantıgın yanında duyuldugunda anımsanması kolay,goze carpan niteligi ile en uzun sure yasayan deniz canlısının denizanası oldugunu bilmek de 4 jokerle cok zor olmasa gerek.

neyse efendim tabiki insanların basarılarını dusurmek ve benzeri degil amacım, yarısma stresi ve diger heyecan faktorlerini de hesaba katarsak hicbir soru kolay degil ancak yarısmada boyle bir uygulamanın olması artık tesvik mi diyelim ne diyelim artık...

edit: 60.000 lik soru.

Dipnot: ayrıca marmara hukuk ogrencisi olan kisinin ,cevabı yargıtay olan soruyu bilemeyerek elenmesi de aklıma gelen yeni bir ornektir. nitekim yarısma boylece konusulup haber konusu olmakta ve reyting de almaktadır.
dış görünüşün , sosyal çevren , eğitimin, müzik anlayışın bunları belli etmessen belki 1milyonu alıp şirinleri bile görebilirsin dostum , kesinlikle sana karşı oynuyorlar haklısın.
O yarışmaya dümdüz bir kıyafet ve tarafsız bir tavırla katılmalı.
çok doğru tespittir.
başvuruda alınan bilgiler ışığında da sorular gelmektedir. siz biyoloji bölümüde öğretim üyesiyim dediğinizde rus edebiyatından ekonomist olduğunuzda opera ve baleden, yönetmenseniz genel türk tarihinden sorularla karşılaştırıyorlar. peki tabii örnek olarak verdiğim bu grupların hepsi eğitimli insanlar oldukları için onbeş bin barajını geçtikten sonra bu tip sorulara tâbi tutuluyorlar.
bu da iyi bir genel kültür ölçme yöntemi olarak nitelendirilebilir.
çok yerinde, gözlemlediğim, daha öncesinden farkına vradığım* ve katıldığım tespit.
doğru olduğunu düşündüğüm önerme. çözümse katılırken ilgi alanları kısmında palavra atmak ve yanlış bir özgeçmiş vermek ve mülakatta bunları çok iyi ezberleyip öyleymiş gibi davranmak. ancak adamlar bunlara da hazırlıklı. bildiğim kadarıyla ödülü alırken bu bilgilerin doğruluğunu teyit ettiğinizi, aksi takdirde sizden sike sike geri alacaklarına dair bir şeyler imzalatırlar. yarışmada da sunucu sizi çözmeye dair sorularla ilerler ve kulaklığına iletildiği takdirde taktik değiştirir ve yazılan yalan yanlış özgeçmişle ilgili olabilecek sorular gelir. yalan değil who wants to be a millionaire'in amerika versiyonunda şike nedeniyle geri alınmış ödül vardı bu da bu önermeyi tamamıyla doğruluyor. yani sike sike bilmeniz gerekiyor ki şeytanın aklına gelmeyecek sorular seçmede uzmanlar iş ciddi paralara gelince. yoksa bu tür programların bizim gibi adamlara 10000 30000 gibi rakamlar vermeleri bir şey değil. programın reytingi bile kurtarıyor bunları. fakat 1 milyonu babası oğluna vermez.