1. 1.
  merkezi bursada bulunan bir çok otomotiv ve otobüs firmasına koltuk temin eden, türkiye'nin bir çok ilinde servis imkanı bulunan bir alman koltuk üreticisi.
  1 ... devedikeni
 2. 2.
  almanya sınırlarında hamburg a bir saat mesafede bulunan yerleşim yeri.hayatım boyunca nefretle anacağım yerleşim mekanı.*
  ... africa
 3. 3.
  Kiel Kanalı,Almanya'nın kuzeyinde, suyolu.Kanal, 1887-95 arasında, kuzeye gidecek savaş gemilerine kestirme bir yol sağlamak amacıyla yapıldı.
  ... bergusad
 4. 4.
  almanca'da gemi omurgası anlamına gelen; artikeli de der olan sözcüktür.
  ... real betis
 5. 5.
  almanyanin danimarka sinirina oldukca yakin, ikinci dünya savasinda oldukca önemli roller oynamis, sabahlari yaz olmasina ragmen oldukca soguk olabilen, gezilesi görülesi almanyadaki bir liman sehri.
  ... wimwelt
 6. 6.
  en önemli futbol kulüplerinden holstein kiel, regionalliga'ya düşmüştür. yazık ulan, yazık.
  ... der meister
 7. 7.
  iskandinav kültürünün görülebileceği alman kenti.
  ... beyaz atletli prens
 8. 8.
  Almanya'nin en kuzeyinde yer alan Schleswig-Holstein eyaletinin baskentidir. Haritada, daha da ilerisi bildigin Danimarka, isvec ve Norvec'tir. iskandinav ulkelerine pek bi yakin olmasindan oturu olsa gerek oldukca soguktur. Kucuktur. Her yer, yurume mesafesindedir. Hamburg'a 50 dk uzakliktadir. Sessiz, sakin bi yerdir.
  ... markov chain
 9. 9.
  10. yüzyıla ait kaynaklarda adı Kyle biçiminde geçer. "Fiyort" ya da "kaynak" anlamına gelen bu sözcüğün Anglosakson dilindeki kille’den (gemiler için güvenli yer) türediği sanılmaktadır. 1242'de kurulan kent, ortak bir ticari savunma anlaşması olan Lübeck Yasaları’nı kabul etti. 1284'te Hansa Birliği'ne katıldı ve 14. yüzyılda yeni ticaret ayrıcalıkları kazandı. 1773'te Danimarka'ya bağlandı. 1814'te burada imzalanan Kiel Antlaşması’yla Danimarka, Norveç'i isveç'e bıraktı.

  1866'da Schleswig-Holstein'ın geri kalan bölümüyle birlikte Prusya'ya geçen kent, 1871'den sonra deniz üssü olarak önem kazandı. 1917'de eyalet merkezi oldu. 1918'deki devrim, Kiel'li denizcilerin ayaklanmasıyla başladı. Bu olay tarihe Kiel isyanı olarak geçti.

  II. Dünya Savaşı'nda kent, Müttefik kuvvetlerince yoğun biçimde bombalandı. Savaştan sonra yeniden inşa edilirken geniş yeşil alanlara yer verildi. Bu dönemde onarılan tarihsel yapılar arasında yaklaşık 1240'ta yapılmış Nikolaikirche (St. Nikolaus Kilisesi) ile Holstein-Gottorp düklerinin sarayı (y. 1280) sayılabilir; Çar III. Petro bu sarayda doğmuştur.

  II. Dünya Savaşı sırasında, Kiel, büyük deniz üsleri ve Alman Reich gemi inşa merkezlerinden biri olarak kaldı. Yerel sanayii de köle işçilerde çalıştırıldı. Bir deniz limanı olarak ve denizaltılar için üretim merkezi olarak II. Dünya Savaşı sırasında müttefikler tarafından yoğun şekilde bombalandı. Bombalama yüzünden eski şehrin % 80'den fazlası, Merkezi yerleşim alanlarının % 72'si ve endüstriyel alanlarında %83'ü yokoldu. Kiel, 23/24 Temmuz 1944 tarihhinde RAF tarafından bombalandı ve şehre üç gün su verilmedi; tren ve otobüsler sekiz gün çalıştırılmadı ve de üç hafta boyunca yemek pişirebilmek için gaz verilmedi. Diğer ağır bombaladı Alman şehirleri gibi, kent savaştan sonra yeniden inşa edildi.
  ... turkmen balasi
 10. 10.
  almanyada bi şehir.
  1 ... gizemcik