bugün

kurban tatili dönüşü kavrulmuş dondurulmuş etlerin yanında çantadan bir poşet caanım kete çıkınca gözlerim yaşardı lan, canım annem bana kete yapmış koymuş sevinçten havalara uçmamak mümkün değil. çayla on numara olur şimdi bu.
mayalanmış hamurun, yufka şeklinde açılarak doğrudan sacın üzerinde pişirilmesi ile elde edilen bir çörek.
erzurum-ağrı karışımının yukarıdaki anlatılanla ilgisi olmamakla birlikte belkide dünyanın en güzel yiyecekelerinden biri kalori ve hamur deposu.
artık nasıl bir fakirlikse, insanımız hamurun içine yağda kavrulmuş un doldurup bu çöreği icat etmişler. kalorisi yüksek. acaip güzel bir lezzeti olan yiyecektir.
tatlı olarak yapılması bu çöreğe hakarettir. erzurum-kars yöresinde yapılanı kesinlikle tuzlu olmalıdır.
içersine kavrulmuş un konarak hazirlanan çörektir. içini boşaltarak peynirle yerim genelde, peynirli yaptirabildiysem ne ala.
çok az miktarda keçi peyniri ve bolca domates ile harika ötesi olmanın da ötesine giden, tanımlanamayacak kadar güzel olan karın doyurucu güzellik.
çok güzel tadı olan anadolu çöreği fazla yenirse hastalığı bile vardır.
(bkz: ketoasitoz)
köken olarak ermeniceden gelen kete ismi,
artik bunada el atti millet kaşarlısını filan yapıyorlar ama en ideali orjinal tadında yemek derim erzurum karslılar çok yapar.
semaverde çay, kete, 2 bin metre rakım birde kullanıyorsan sigara muazzam bir duygu benim için.
tatlı ve tuzlu seçenekleri vardır. tabi ki tuzlu bambaşkadır.
erzincan'da eski insanların çok güzel yaptığı bir çeşit hamur işi, çörek. günümüzde tandırların sayısı azalsa da tandırda yapılanları bir başkadır, insan ne kadar yese de doymuyor. anneannemin ketelerini özledim, yazın inşallah köye gidebilirsem yapmasını isteyeceğim. ketenin kardeşi çaydır.
en güzelinin karadenizde yapıldığı hamur işi.
Dünyanın en iğrenç hamur işidir. Hamur içinde hamurdur. Mantığı yoktur. Ya da ben Kars' ta böylesini yediğim için sevemedim. Gereksizdir. Sönüktür. Tadı, tuzu da hiç yoktur zaten.
tadı ekmeğe surulmus sana yağı gibi olan bir yoresel çörek.
Oruç oruç canım çekti insafsızlar.
Canım memleketimde de ne güzel yaparlar bunu şimdi...
Ananemin inanilmaz guzel yaptigi hamur isidir. Bol tereyagli olur isteyen ceviz de koyar. Yaninda peynir ve domates ile mukemmel bir uclu olusur.
Lisede bir arkadaşın lâkabıydı.
sert hamurişi.
Bu hayatta en sevdiğim şeyler listesinde ilk 5 te .
Köy işi; Un, su ve yumurtadan yapılan hımbıl yiyecek. Dışarda oynayan çocuklar oyunda hız kesmesin diyerek çocuğun eline tutuşturulur, çocuk embesil olurken anne reality showları seyretmeye devam eder.
Örn : Gadına varamıyom eşşeğe varıyom.

Öz sesimle :
0:00 0:09

Edit : Ketesi inşaata yuvarlanan çocuğun hikâyesi hazindir.
Cnm bnm.
(img:#2244300)
Tereyağlı unlu poğaça. Evet bildiğiniz peynir yerine un var.
Faça şahine binip ankara havası dinleyen kıroların anlamayacağı çörek.
canım çekti hocam. varlığını bile unutmuştum...