bugün

kendini adam yerine koymakla verilecek sözdür.
yapamıycanı bildiğinden bari başkasına rezil olmıyım düşüncesi ile içten fısıltıyla dudak ucuyla söylenen hayali söz dizisi.
yerine getirilmediği takdirde kişide daha fazla tahribata neden olur. iradeyi daha fazla savunmasız bırakır. kişinin kendine olan güveninin ve özsaygısının azalmasını da beraberinde getirir. kişi verdiği sözü tuttuğu zaman hangi kazanımlar elde edeceğini veya tutamadığı zaman sonuçlarının neler getireceğini iyi kritik etmelidir.

iple yukarı doğru tırmanırken kayıp düşmeye de benzetebiliriz. tırmanırız, düşeriz. pes etmeyip tekrar tırmanırız, daha sonra tekrar düşeriz. yılmayıp defalarca denenen teşebbüsler birbirini izler. ne olursa olsun pes etmeden, her yenilgiden sonra bir daha denemektir tabiki asıl olan. lakin bir ömür boyu tırmanırız da bir arpa boyu yol alamadığımızı pişmanlıkla geriye bakıp da görebiliriz.

hülasa kendine söz vermek kolaydır da onu tutmak çok zor iştir.
tutulması zor olan sözü vermektir. zira tutabilecek olsa adı söz değil karar vermektir.
kararlar alırsın, kendine sözler verirsin. sonra biri çıkar o sözleri sana yutturacak yorumlar yapar. bakakalırsın. hah yedin ayvayı, aldığın onca karar, mutluluk belirtisi, sırıtma halleri bir yerlerine kaçar. tutamazsın o sözleri.
beyhudedir. tutmazsın.
Kendine verdiği sözü tutan insan herseyi yapabilecek guce sahiptir abi.
Alakası yok.
Yalnızca kahpeler verdikleri sözleri tutmazlar.
Ben 35 senedir kimseye fazla söz verdiğimi düşünmüyorum. Fakat birkaç kez birilerine, iki kez de kendime söz verdim.
Hepsini tuttum, hatta hala da tutmaya devam ediyorum.
Ben birine söz verdiysem, batarım, yıkılırım yine o sözü tutarım.
Kendime söz verdiysem ölürüm, yine de vazgeçmem.
Cenazemde hocaya dik gömülme teklifini sunduracağım.
Olursa ne ala, bence bana yakışır.