bugün

güzel memleketimin şaşırmış profesorunun sarfettiği cümlemsi. bu şahıs galiba farkında değildir: begenmedigi kemalizmin mimarı olmasaydı şayet, kendisi büyük ihtimalle kendisi olamayacak, bir ingiliz babadan(!) doğacaktı. memleketi ona okuyup da adam olma fırsatı veremeyecekti sonra.*
işte bunu anlatamıyoruz, "kemalizmin mimarı"...

acaba gerçekten kemalizmin mimarı kim, kadro dergisini çıkaran üçlü mü, bunu doktrinleştirmeye çalışan mahmut esat bozkurt gibi hasta insanlar mı? yoksa atatürk bizzat ideolojisini kurmuş, bir doktrinleşmeye gitmiş miydi? sahi kemalizm neydi? kemalizmin yazılmış ve atatürkçe altına imza atılarak onaylanmış bir metni var mıydı ki herkes kendine göre bir atatürkçülük/kemalizm belirlemiş birbirini atatürk düşmanı sayıyor ve bunu vatan hainliğiyle eş tutuyordu?

işte bunu anlatamıyoruz, atatürk kemalizmin mimarı olmamıştır. ama anlamıyorlar, anlasalardı sınıflarımızda en üstte bir türk bayrağı olurdu, şu an bayrak bile yok...

devletin anayasasında atatürkçülük ve kemalizm geçmiyorsa, bundan daha ötesi var mıdır? unutmayın, atatürk şeyhler-dervişler ülkesini hayal etmemişti ama bir doktrinler ülkesini de hayal etmemişti.

bu kadar yazdık gerçi yine anlaşılmayacak, aynı bu profesör gibi, sanki atatürk bu ülkey ileri götürmemiştir demişiz gibi anlaşılacak, varsın anlaşılsın zira ne anlatırsan anlat;

"Anlatabileceğin senin anlatabilme kabiliyetine değil, karşındankinin anlayabilme kabiliyetine daha çok bağlıdır."
kemalizm, yani atatürkçülük. mustafa kemal atatürk'ün düşüncelerini izleme, onun izinden gitme, atatürk ilkelerini benimseme.

ne demiş mustafa kemal sözlerinde? haramı günahı mı öğretmiş sana? yoksa yaşantına mı karışmış? özgürlük demiş, demokrasi demiş, eşitlik demiş. ulan adam senin neyine karışmış. hangisi evrensel değil düşüncelerinin onu bi söyle bana?

iki tane zibidinin çıkıp, ben kemalistim demesiyle kemalist olmayacağı gibi, iki tane zibidiye bakıp atatürkçülük karalanamaz. ideolojiler onu uygulayana bağlı değildir.

ulan koca dünyayı amerika, emperyalizmle yönetiyor. biz de anca, kemalizmi karalıyoruz. bi karşılaştır gözünü sevem. bi amerikaya bak, bi mustafa kemal'in düşüncelerine. sen özgürlükçü, yenilikçi, devrimci kemalizmi karala, sonra gel, amerikan mandasında ot gibi yaşa. ulan sen kemalizmi doğru dürüst benimsedin mi ki yanlışlığını anladın?

"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar."

adam kendisi yapıyor atatürkçülüğün tanımını. bak ne diyor oku. oku ki gericilik neresinde gösteresin.

"Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en geniş penceredir."
"istiklalin tamamiyeti ancak istiklal-i mali (ekonomik bağımsızlık) ile mümkündür."
"Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz"

hangisi yanlış ey gafil, onu bir de bana. atatürkçülüğü, atatürke değil de, üç beş tane kendini atatürkçü sanan zibidiye bağlarsan, mezarında kemikleri sızlar atamın.
a: kemalizm ilerlemeden cok gerileme demektir.
b: haklısın abi, bencede bir an önce istifa etmesi lazım. ülke ekonomisi allak bullak oldu onun bakanlığı süresince.
(bkz: yanlış anlamış olmayı dilemek)
(bkz: günümüz kemalizmi)
verilen olumsuz tepkileri görünce insanın aklına kemalizm anayasal bir gereklilik de bizim mi haberimiz yok sorusunu getiren önerme.
kemalizm gericilik midir kanal türk tv kanalında şu an tartışılan konu.*
bir kaç gündür mahrum kalınan o copy paste değil alınteri, şöyle bi öveyim de seri artı oy alayım, sözlüğü polemiğe salayım yazarlarının açığını kapatma adına ortaya atılmış gereksiz kafa bulandırma başlığıdır.. sığ tartışmalardan prim sağlamaktan vazgeçip gerçekten çözüme ihtiyacı olan konular üzerine kafamızı yorarsak eminim ki sözlük adına daha faydalı bir iş yapmış olacağız..
(bkz: bunu diyen adamlarin olmasi gerileme sebebidir)
(bkz: kemalizm değil demokrasi)
(bkz: o değil de bi ilhan irem vardı noldu ona) *
kemalizim eğer zihinsel olarak şeriatçi yöne yakınsanız ilerleme değil gerileme teşkil etmektedir.üstelik daha düne kadar ırak'ta savaşa girmeyi planlayan zihniyetler için atatürkün şu lafı bile gerileme olarak gösterilebilir.
''efendiler öldüreceğiz diyenlere karşı şavaşa girebiliriz ancak milletin hayatı tehlikeye girmedikçe savaş bir cinayettir''
Türkiyede Atatükçülüğe, Atatürke laf attınmı para kazanırsın kardeşim!Türkiyede kürtleri savundunmu para kazanırsın,Türkiyede Ermeni Soykırımı vardır dersen para kazanırsın kardeşim.Neden çünkü birilerine batmaktadır *tüm bunlar.Zira bunu söyleyen herif de malesef iyi bir üniversitemizde öğretim elemanıdır..
Bu adamın yaptığı ilk deildir bu.Yök de haberlidir ancak ellerinde sağlam birkozları yokmuş?
Asıl önemli konu Atatürkçülüğün başka yönlere çekilmesidir.Bi insan öküzse samana sadece tek bir açıdan bakar ancak aklı olan ADAM bu işi sorgular .Bu kişilik de elbette atatürkçülüğün nedemek olduğunu çok iyi biliyordur ancak şerefinin* yansıtmaktadır.
Böyle adamların bunu söyleme hakkını bile alacaksın elindenki Atatürkçülüğün ne demek olduğunu anlayabilsinler..
şüphesiz her status quo durumu bir yerde gelişmeyi engeller. amma velakin yönetim şeklini belirli bir din gibi irasyonel kavramlardan alan insanların mevcut status quo'nun yanlışlığına dikkat çekmeye çalışması akla tencere dibin kara seninki benden kara deyimini getirmektedir.
300 yıllık modernleşme çabalarında tek parti döneminin bir gerileyişe tekabül etmesi anlamına gelir. türkiye bu dönemde modernleşme anlamında buzluğa kaldırılmış, 1950'ye kadar da çıkmamıştır.
kemalizm karşı devrimcidir. statükocu olması gerekirken, son yıllarda yobazların devrim yapmasıyla artık karşı devrimci ilerici bir hal almıştır.
(bkz: devrimcilik)*
Demokrasiyi ülkeye kemalizm değil 1946 seçim kanunuyla beraber 1950 seçimleri getirmiştir.Oda rusyanın boğazlarda hak talep etmesi ve türkiyenin batıya yakınlaşma isteğiyle beraber batı rejimini kabul etme zorunluluğudur.
Ulan sikik senin osmanlın ne yapti
(KIZIL SULTAN )ABDÜLHAMUT Sultanin
GUCU ELINE ALINCA HEMEN MECLISI KAPATIP SIKI BIR ISTIBDAT DÖNEMI
BEN HAYATIMDA SIYASAL ISLAM KADAR IKI YÜZLÜ YAVŞAK GÖRMEDiM BANKÖRLÜK VE YAVŞAKLIK KONUSUNDA
BAZEN HDP Yi BILE GECIYOLAR.