bugün

bir çok ideoloji gibi teoride olmayan, ancak pratikte ortaya çıkan hatalardır.

türkiye'nin laikliğine fazlasıyla kasmaları bunlardan birisidir. islamiyet bizim ata dinimizdir; müslüman olsan da olmasan da, atalarının dinine saygı göstermek zorundasın. tepki göstereceksen insanları islamiyet adı altında kutuplaştıranlara göstereceksin; normal halka değil.tarikatçılığı yasaklayacaksın; islamiyeti değil.

oğlu askerdeki anayı başı örtülü diye kışlaya almamak, hiç bir şeyin çözümü değil. senin askerin yarın savaş olduğunda "allah allah" nidalarıyla saldıracak düşman üzerine.

yanlış yaptınız paşam, yanlış yaptınız hocam.

kemalizm bir halk örgütlenmesidir. en alttaki okumamış, beş parası olmayan köylü ile güç sahibi burjuvanın arasındaki köprü; omuz omuza emperyalizme karşı mücadelesidir. ulusalcılık, adı üzerinde bütün ulusu kaplar.

idealist bir mantaliteyle biz aynen o dalga geçtiğimiz; %2-3 lere mahkum marksist elitistler gibi olduk. biz çoğunluğuz bu ülkede; azınlık değil. çarşafıyla inek sağan ayşe teyzeden, çarığıyla koyun güden mehmet abiye kadar; hepimiz bu ulusun parçasıyız, hepimiz kemalistiz.

siz kemalizme hizmet etmediniz. siz bu ulusa bir şey vermediniz. siz elitist duruşunuzla itin köpeğin ekmeğine yağ sürdünüz. bu memleketi sevmeyenlerin, bu memleketi ona buna peşkeş çekmek için pusuda bekleyenleri kendi söylem ve hareketlerinizle en tepeye taşıdınız.

tarih o köpekleri hiç affetmeyecek hocam. türk milleti onların hesabını elbet soracak paşam. peki ya siz? hesabını verebilecek misiniz? atatürk'ün sizlere emanet ettiği milleti kucaklamayıp dışladığınızın hesabını verebilecek misiniz? türkçe kuran dağıtmak ve islamiyeti doğru öğretmek çabası yerine olduğu gibi islamiyeti yasaklamanın getirdiği saçma sapan durumları öldüğünüzde atatürk'e nasıl anlatacaksınız? yüzüne bakabilecek misiniz?

hiç bir şey için geç değil. bu memleket insanının epi sapı 5 senelik sosyal zekası var. hiç bir şey için geç değil. hatalar yapılmıştır; ancak geri dönüşü vardır. yapılan hataların tümü dini olaraktır; etnik olarak değil.
türkiye cumhuriyetini laik-ulus devlet olarak kurdular. ancak ; gelinen noktada pkk ile birlikte ulus devlet , siyasal islamın iktidara gelmesiyle de laiklik paradigması iflasın eşiğine gelmiştir. en büyük hataları ideolojilerini tepeden inme bir şekilde halka dayatmaları olmuştur. (bkz: istiklal mahkemeleri)
çok tepeden baktılar çoook!
sermaye birikimi yapamamış olmalarıdır.
çok kelle uçurmayı başaramadılar. halbuki islamcılar gibi olacaklardı. düşüncelerini kılıçla yayacaklardı. hayır ben sizin gibi düşünmüyorum diyenleri kılıçtan geçirip karılarını kızlarını da cariye yapıp mümin erkeklerin haremlerine peşkeş çekeceklerdi.

anadolu gibi yobaz bir coğrafyada kemalizmi sağlam temellere otrtmak için mustafa kemal ve silah arkadaşları 14 yaşında kızlarla nikahlanacak, nikahtan sonra kızları okuldan alıp başlarını kapatıp onları evlerinin kadını çocuklarının anası devletin first lady si yapacaktı.

sonracıma osmanlı avrupalılaşmaya başlamıştı bu böyle gidemezdi. osmanlının son döneminde kadınlar feraceleri atmıştı. kemalizm buna karşın anadolu ya burka getirmeliydi ki hata yapmasın. sonracıma 2. abdulhamit in açtığı tüm kız okulları kapatılmalıydı. kadın eve kapanmalı erine hizmet etmeliydi ki hata olmasın.

kız-erkek köy çocuklarının eğitim aldığı köy enstitüleri yerine her mahalleye zaviye açıp hatim indirtecekti. hatim indiren diplomayı alıp çekilecekti. kızlara okul açılmayacaktı ki günahtır zaten.

ülan allah tepenizden baksın emi!
kemalist ve ulusal düşünmek başlıca hataları olmuştur. eh temel hatalı olunca ortaya çıkan yapı da eciş bücüş oluyor.
nerden tutsan elinde kalır. nerden baksa eline veririm. o derece uzağım bu fikre. o derece uzunum erişmek için.

(bkz: kendimi senle büyütüyorum)
hilafeti, tekkeleri vs. ortadan kaldırırken camileri açık bırakmak. çekiyor cezasını zaten...
toplumun organik ve dinamik bir yapı olduğunu unutmak. halkı ikna etmeden yeni bir toplum oluşturalamayacağını anlamamak.
21. yüzyılda çoğunluğu müslüman olan bir ülkeyi refaha çıkarmayı arzulamak.

bu mümkün değildir. çok beyhude bir çabadır.
başlığı açanın yazısını okumasam da "kemalist ve ulusalcı" tamlamasının yanlışlığını tek başına göstermesi açısından çok ama çok önemlidir. başlıktan da anlaşılacağı gibi bunlar ayrı ayrı şeyler!