bugün

görsel
sefarad yahudilerini ispanyadan osmanlı topraklarına getirmiştir.
burak reisle beraber ispanyolların kıyılarında resmen onlarla top gibi oynamıştır.
büyük türk reisidir.
ilk dünya haritasının çizimine doğrudan katkısı bulunmuştur.

-Nasılmı ?

aynı zamanda piri reisin amcası olan kemal reis, amerika'yı farkında olmadan keşfeden ve o toprakları hindistan sanan kristof kolombun yolculuk arkadaşı olan bir ispanyol, bir çarpışma sonrasında kemal reis'e esir düştü ve kolomb'un keşfettiği amerika kıyılarının haritasını alıp haritalarla ilgili çalışması olan yeğeni piri reise verdi.

piri reis bu haritadaki bilgilerle kendi haritasını birleştirerek 1513'de ilk dünya haritasını çizdi.

tarihin örümcek ağı gibi birbirini kesen dönüm noktaları herzaman beni cezbetmiştir.

-bütün denizcilerin imkansız olarak gördügü; ii. bayezid'in bizzat kemal reis'e verdigi emir; ispanya toprakarında engizisyon mahkemeleri'nin elinden yahudi ve müslümanları kurtarmıştır.

-kristof kolombus dönemim portekiz kralın'dan keşif için yardım istemiş ama tamamen dalga konusu olup yardım istegi onaylanmamıştır.

kralın '' böyle bir delilik ancak türklerden beklenir!'' sözü üzerine ,kolombus istanbula gitmeye karar verir.
sultan 2. bayezid yanında kemal reis'le adamı dinlemeye karar verir.
fakat kolombus yerkürenin çapını yanlış hesaplar, ispanyol papaz ve müslüman yazıcılarında kaleme aldığı bu tarihi konuşma kayıtlara geçer.
yardım istegi kemal reis'in etkisi ile geri çevrilir.
endülüs'ten arapları değil de yahudileri kurtardığı için eleştirilen, lakin gün be gün ne kadar doğru birşey yaptığı anlaşılan osmanlı denizcisi...
burak reis' le birlikte ispanyolların ve portekizlilerin canına okumuş deli korsandır. amcası piri reis' E REVA GÖRÜLEN iHANETTEN SONRA DEVLET- i ALi' YE KÜSMÜŞ, KAH ORADA KAH BURADA DÜŞMAN KIYILARINI YAKARAK AVUTMUŞTUR KENDiNi VE ELEAVUCA SIĞMAZ LEVENTLERiNi..
(bkz: KIZIL KADIRGA)
(bkz: SENCiVANOĞLU)
(bkz: MURAD REiS)
kanuni sultan süleyman döneminde meşhur olan osmanlı kaptanlarındandır.