bugün

erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu dişi kedilerdeki kısırlaştırma operasyonundan daha kolay ve basittir. daha detaylı bilgi için bir veterinere danışınız.
ne insanca ne de hayvanca bir eylemdir.

ulen ben senin bir tarafina biseyler tikasam, yada tutup kesip cekip alsam napican kot herif? diye sormaz mi kedi..
Karşına al konuş bence.
görsel
Eğer kedinizin çocuğu olmasını istemiyorsanız ve hiçbir kediyle de ilişkiye sokmayacaksanız yaptırmanız çok daha iyi zira ilişkiye giremediği için ona zararı oluyor kızgınlık dönemlerinin.

Ayrıca kısırlaştırılan kedilerin ömürlerinin de uzadığı bir gerçek.

Yavrulatacaksanız, yapmayın; yavrulatmayacaksanız, yapın.
Bir canlıyı sırf sen istiyorsun diye evde besleyip zorla kendinle bağ kurmasını sağlamak normalse kısırlaştırmak da gayet normaldir. ikisi de hayvanın hayatına doğrudan müdahale. Kısırlaştırmasan da o hayvanı kızgınlık döneminde sokağa salıp çiftleştirmeyeceksin zaten onun için pek bir farkı olmayacak durumun.
Hayvanların fıtratlarına müdahale ederek, onları süs eşyası gibi kullanma eylemi.

Bir veteriner hekim adayı olarak nefret ettiğim her okuduğumda ve derste geçtiği zamanlarda hüzünlendiğim olaydır aynı zamanda. Kendini hayvansever olarak tanımlayan kişilerin böyle bir eylemi yapması ise tiksindirici. Kısırlaştırma eylemine kalkışmadan evvel kedi besleyenlerin kediyi tanımlamaları gerekiyor. o kedi senin dostun mu süs eşyan mı ? Dosta böyle bir zulüm yapılmaz. Üremesi işine gelmiyorsa besleme.
hayvanlarda üreme işlevi olmayinca cinsel hayati da bitiyor ölene kadar cinsel iliski isteği olmuyor.

bu yuzden cinsel iliskiye giremiyor.

zavallı kısırlaştırilan kedi kopek.
Benim kedim erkek . Ben kisirlastirmadim. Evin belli bölgelerine püskürtme şeklinde bir kaç damla Spermli idrar yapıyor ve kötü kokuyor.

Kisirlastirma denilen şey sadece kokuyu önlüyor çünkü idrara Sperm karışmıyor. Yani kötü koku olmasın amacıyla yapılıyor.

% 85 oranında idrar yapmaya devam edebiliyor kisirlastirma sonrasında da.

Sağlık vs diye anlatan kedi sahipleri ve Veterinerler var. Yakın arkadaşım 2 erkek kedi sahibi .onlar evli ve eşleri nedeniyle kedileri kisirlastirdilar.

kilo aldı iki kedi de. diyet mama ile besleniyor iki kedi de. Obezite insanlar gibi kedileri de öldürüyor.

Son olarak dişi kedi üreme sistemi bambaşka olduğu için o konuda yorum yapmıyorum.
En iyisi hiç bir hayvanı ev ortamında beklememek diye düşünüyorum hayvan piyasasının dönmesine müsade etmemek gerekiyor bence kediler çiftleşme dönemlerinde sağa sola sidik bırakırlarmış bu hiç hoş bir durum değil evde besliyosan kısırlaştırmak daha doğru gibi .