bugün

istanbul'da pek fırsatım olmuyor ama mahallem bu konuda duyarlı hemen hemen her apartmanın önünde mama ve su kabı var muğla'da daha sık beslerdim. balkonumun altındaki çatıya gelirlerdi sucuk atardım önlerine.
yetiskin bir kedi icin oldukca kolaydir evin bir bireyi gibi oluyorlar büyüdüklerinde kendi kendilerine bakabiliyorlar. ufak yaramazliklar oluyor tabi ama eve hareket ve eglence katiyor. mamasini koy kumunu temizle bitiyor özetle. ancak yavru kedi beslemek biraz zahmet ister. bircok kez annesiz kalmis yavru kedi besledim. su anda da yeni sahiplendigim bir tane var. anne sütünden mahrum kaldigi icin biberon ile besleniyor ve kücük olduklari icin 2-3 saatte bir yedirmek gerekebiliyor. gece alarm kurdugumuz da oluyor ama bebek gibi agladiklarindan gerek kalmayabiliyor. tuvalet yaptirma kismi var bir de kendi baslarina yapamiyorlar. büyük bir zevk oluyor besleyip büyütmek. büyüme asamalarindaki o tatli tiplerine sahit olmak da bonus.
bu yazar niye 30metrekare alana hayvanı tıktığımızı düşünüyor? deli misin be?!

iki tane kedim var ikisini de yavruyken sokaktan aldım zor durumdaydılar. biri üç diğeri iki yıldır benimle evin her yeri onlara ait ve gayet mutlular. demek ki sen kedi sahiplensen göt kadar odada tutacaksın hayvanı. bir bok bilmeden konuşmayın yea.
"insan usul usul ölmek için gelir dünyaya
başlar her gün biraz daha insan olmaya
ve ölürken usul usul ne tuhaf
aşık olur kedi besler isim verir eşyaya"

metin altıok
5 tane kedim var, gayet de mutluyuz. Nolsun yani sokakta tecavüz edilsin aç kalsın araba çarpsın soğuktan ölsünler mi? Kendim yemem önce onlara yediririm, çizgi film izleriz, oyunlar oynarız. Anayım ben ana.
Tamam hayvanın doğasına aykırı, ama ortada doğa mı kaldı sayın zeka küpü yazar? Bana biri gösterebilir mi şu ağzınızdan düşürmediğiniz doğanın nerede olduğunu? Örneğin ben babamın evimizin çevresine diktiği birkaç ağaçtan başka bir ağaç göremiyorum etrafımda, ki adamcağız onları bile belediyeden zor bela koruyor. Gelip burda ezbere saçma sapan konuşmayın. Elimde olsa bırak kediyi, kuş, köpek, kertenkele hepsini evime toplarım. En azından arabaların altında ezilmekten ya da sokaktaki çocukların ellerinde maskara olmaktan kurtulurlar.
görsel

Ya bi s. git ya. ilk defa şu ifadeyi burada kullanıyorum. Bu sığlık ve kendisini buna dayamış özgüveniniz nereden geliyor allasen, kitap mı okumuyorsunuz ya da vitamin eksikliğiniz falan mı var..

Kavramların işaret ettiği tek bir anlam yoktur. Madem burada bir şeyler yazacaksınız, ilk olarak okuduğunuzu idrak edin. Öf tadım kaçtı.
Dışarıda onlar için sanıldığı gibi kolay bir hayat yok.
2 sene once isyerinin Bahçesinde ilgilendigim sürekli beslenen kedi bile 2 gün kasla göz arasında iltihap kapmış gözleri kapanmıştı. Fark ettik de hemen veterinere götürüp açtırdık ilaçlarla iyileşti.
Artık dışarıda açlıkla, soğukla, hastalıkla, betonlarla, köpeklerle ve canilerle mücadele ediyorlar.
Ve yasam süreleri "ozgurken" belki 3-4 ay. Üstelik en ufak hastalıklarda bir bakanları olmadığı için hemen oluyorlar.
Ortada gerçekten bir doğa yok ki salalım dogasina.
görsel
Son 3 aydir kendileri ev arkadasim olur.
evde olmaz.
Zor bir eylem. Ellerinizin tırmık izinden görünmemesine ve geceleri uyandırılıp; oyun oynatmaya alışırsınız. Sevgili kedim bu aralar düzenli olarak beni uyandırıyor. uykulu uykulu kalkıp ona oyun oynatmadanda asla durmuyor.
sözlük bitmiş, alooo zall uyuma!
sözlük bitmiş, alooo zall uyuma!
bir tane can var bizde tam bir bal topağı. her gün öpüp oynarım onunla stres atarım.
insanin kendi ruhunu beslemesidir.

Cidden çok iyi geliyor lan.
Öpüp sevmelere doyamamak .
Dandik kedi kumu ile değil ağaç esaslı deodorantlı malzeme kullanmayı bilmektir.

Bir gram koku bulunmaz. Koku var diyenler kendi dişlerinin kokusunu duymaktadırlar.
görsel
Bahar traşımızı olduk.
dünyanın en güzel hissi.
Kedi beslemek sevaptır. Hatta onun ev halkından sayıldığını haber veren bir hadis bile mevcut.
görsel
Ev kokar diyen at kafalılar nasıl bu kadar emin konuşuyor idrak edemiyorum.
2 senedir evde kedi besliyorum sizden temizdir bu ana kadar da hiç kokmadı.
Insanında kokusu var her canlının vardır önemli olan rahatsız olmak olmamak veya zamanla alışmak kokuyu hissetmemek nesini tartışıyorsunuz bunun.
Ben yaklaşık 2-3 yıl boyunca evde kedi besledim. Yani birlikte çokça zaman geçirdik.. ta ki 2020 yılı ağustosunda kaybolana kadar. Gitti, bir daha da gelmedi.

Bunları yaşayan biri olarak söylüyorum, kedisiz geçen bir hayat boşa geçiyordur. o hayat böyle tatsız, tuzsuz, içine sevgi katılmamış bir yemek gibi olur. Aç kalmamak için yersin ama yerken de miden bulanır. Öyle bir şey işte. inanın insan yorgun bir şekilde uzanırken bile gülümsemek için bir sebep bulabiliyor bu canlılar sayesinde.

sadece kedi için değil bu söylediklerim, satın alınmayacak şekilde, diğer hayvanlar. Ya da bitkiler ya da her neyse.

Bu arada diyelim ki karşısınız evde kedi beslemeye, sokakta besleyin. Bir şekilde eliniz onların bedenlerine değsin, onların karınlarını doyursun. Ya da hiç yoksa besleyenlere karışmayın. Az aklı başında, iyi biri olmaya çalışın da biz de bir avuç kalmış hassasiyet sahibi olan insanlar olarak azıcık rahat yüzü görelim. Değil mi ama.
kedi kötü kokmaz.
güncel Önemli Başlıklar