bugün

türkiye'deki spor yazarlarının duayenlerinden kabul edilebilecek olan beşiktaşlı spor yazarı kazım kanat'ın * mehmet aurelio 'nun fatih terimtarafından milli takıma çağrılmasından sonra başlattığı anlamsız tepkiler bütünüdür.

kazım kanat yaptığı açıklamada "türk futbolcuları dururken brezilya asıllı bir oyuncunun milli takımda nasıl yer buldugunu anlayamadığını, bu oyuncuyu milli takıma çağıran fatih terim'in milli duygularından şüphe ettiğini, bu nedenden ötürü artık kendisinin halk tarafından istenmediğini, fatih hoca'nın milli takımlar teknik direktörlüğünden istifa etmesi gerektiğini, türk milli marşını tam olarak ezbere bilmeyen brezilyalı bu oyuncunun okuyacagı milli marşa saygı duyup, marş okunduğu esnada kendisinin ayağa bile kalkmayacağını" dile getirmiştir.

işte tam bu noktada doğru ve yanlışları birbirinden ayırt etmek gerekir; kazım kanat türk futbolunun geleceği açısından genç türk futbolculara destek verilmemesi ve alt yapıdan futbolcu yetiştiremeyip dışardan oyuncu ithal etmekle yanlış yapıldığı konusunda haklıdır. haksız olduğu konu dünya futbolunda da örneği görülen bu tür bir olay karşısında anlamsız sözlerde bulunmasıdır.

kazım kanat mehmet aurelio'nun okuyacağı milli marşta ayağa bile kalkmayacağını hatta o milli takımı tutmayacağını dile getirmiştir. bu sözleriyle kazım kanat hem anti-kemalistlik hemde ırkçılık yapmıştır. unutulmamalıdır ki ulu önder mustafa kemal atatürk'ün ne mutlu türküm diyene sözlerinde kendini türkiyeli hisseden ve öyle yaşayan herkes bu ülkenin bir parçasıdır.

istiklal marşı bizim gururumuz ve bağımsızlık savasımızın bu uğurda dökülen kanların öyküsüdür. kim olursa olsun eğer türkiye cumhuriyeti nufus cuzdanı taşıyorsa bu marşta ayağa kalkacaktır. ve yine ne mutludur ki ister eksik olsun ister tam eğer bir yabancı bu marşı okuyabiliyorsa gurur duyulmalıdır.

mehmet aurelio artık türkiyelidir. türk milli takım forması için ter dökecek, türkiye'ye hizmet edecektir. "ya siz mösyö kazım kanat bugüne kadar beşiktaşa ve türk futboluna eleştirilerinizle ne kattınız ne kadar hizmet ettiniz? siz bu marşı aurelio'dan farklı olarak ayakta dinleseniz ne olur dinlemeseniz ne olur?"
(bkz: ne mutlu türküm diyene)
beşiktaş yazarı kimliği altnda beşiktaş'ı sadece yerden yere vuran, çamur at izi kalsın taktkiği ile bir yerlere gelmeye çalışan ve oyuncuların soyadlarını söylemeyi meziyet sayan bir zihniyet her türlü şeyi yapar diyorum. kazım kanat ırkçılık ta yapar, fanatizim de. çünkü zihniyeti ancak buna izin vermektedir. spor yazarı dediğimiz kişiler olaya objektif bakabilmelilerdir her zaman. ancak kazım kanat bir beşiktaş yazarı olmanın ötesinde tamamen bir fenerbahçe düşmanıdır. f'sini duyduğunda bile bir şeyler olmakta, titremeye başlamaktadır. hayır onu da geçtim ne demektir milli marşta ayağa kalkmamak? sen bu ülkenin vatandaşı değil misin sayın kanat? sonra sen kimsin ki fatih terim gibi bir insanın milli duygularından şüphe edebilirsin? aurelio isterse bilmesin milli marşı, öğrenemez mi? 5 senedir türkiye'de oynayan bir oyuncu isterse o milli marşı senden daha iyi okur sayın kanat.

netice itibariyle milli marş okunurken ayağa kalkmayacak bir insanı ben türk vatandaşı olarak görmem ve böyle birisinin de bu ülkede yeri yoktur. size başbakan usulü sesleniyorum sayın kanat. ananızı da alın gidin!

edit: süreyya ayhan koşarken heyecanlanıyorum ama elvan umrumda değil demiş olan birisinden ne beklersiniz ki...
kazım kanat daha ne dediğini ölçemeyen bir şahıs, laf olsun diye herşeyi söyleyebilir. öyle ki dakikalarca konuşutuktan sonra "eeee sonra" dediiğim çok olmuştur. tek maksadı çıktılık yapmak, sivri konuşmak, asi olarak önemli bir yorumcu olduğunu düşündurmek vs...

bu konuda da gayet kendini bilmez biçimde haddini aşmıştır.
kazım kanat gibileri hala tv ye çıkaranlar bu oluşan gerilimden sorumludur. aurelio milli marşı okuduğunda ayağa kalkmak istemiyorsa gitsin TC sınırlarının dışında bir yerde otursun.
kazım kanat'ın yaptığı ırkçılık fılan değil türk insanını daha iyi yerlerde görme isteğidir. unutulmamalıdır ki bu insanlar* türk olmamış, türk yapılmıştır. ve de türklüğün t'sinden, haberleri yoktur. bu yüzden bu kimselerin adı üstünde "milli" olan bi kurumun içinde yerleri olmadığını düşünmekteyim.
hakkında "onlar türk doğmamıştır ki gitsin onlar purdan, eşek onnar ya" şeklinde zırlama da girildi ya helal olsun dediğim başlık.

yalnız onu yazdıktan sonra gelecek "evet onlar türk doğmadı ama hiç olmazsa senin gibi türk doğup kafatasçılık yaparak beni türklüğümden utandırmadı. eşekler gibi çalıştı, futbolda belirli bir kariyer elde etti, üstüne gidip ben türk olmak istiyorum diyerek beni türklüğümle gururlandırdı" ayarlarına da hazır olmak gerekir.
karşı çıkılan hadise türk olmak istemeleri değil türklükten bi haber fakat futbol oynamayı bilen insanların menfaat için türk yapılmalarıdır.
ey kazım kanat!!!

senin devletinin türk olmamalarına rağmen kimlik verdiği hainler, hergün dağlarda askerlerimizi kurşunluyor, ocakları söndürüyor, yüreklerimize acı ekiyor. bunlara sesin çıkmıyor da para için mesleğini icra eden bir futbolcuya mı dişin geçiyor??? ne yapmış aurello aldığı para ile??? bu vatanın evlatlarına kurşun mu sıktırmış???

(bkz: kaliteyi uzaklarda aramak)
(#526312 )

tek kelimeyle bir kazım kanat hezeyanıdır bu. alt başlıklar için

(bkz: şovenizm)
(bkz: ucuz popülizm)