bugün

tv de birinden duyduğum gizliden gizliye DOĞRU LAN DEDiĞiM SÖZ.
gene de tedbir iyidir diyelim de tedbirsizliğe teşvik olmasın.
(bkz: son gülen iyi güler)
"tedbirde aşırılık allah'a güveni sarsar" diye hutbe okundu bu ülkede.
ben bunu geçmiş senelerde olan tsunamili japonya depreminde gördüm.
tabi bunlar japon. adamlar hesaplamış etmiş, demişlerki burada en fazla 10 m lik dalga yaratabilecek bir tsunami olur.
güzelce 10m lik tsunami duvarını örmüşler. oh kafa rahat.
lakin depremden sonra gelen tsunami 12 m lik dalga yaratmış. her yer deniz olmuştu.
şimdi bu japon 10 m lik duvarı yapıp mı ölsündü. yoksa o parayla şusi yiyip mi ölsündü.
Bir yerde de öyle hakikaten.

Resmen zalim tabiatın elindeki kurbanlık koyunlar gibiyiz.

3 gün evvel tam olarak depremin yerini ve şiddetini söyleyen çok kısa sürede deprem olacak diyen bir tweet vardı. Atmıştım zaten.

Peki kaç kişi ben tutayım da başka şehire yerleşeyim orada yaşayayım diyecek maddi manevi imkana sahipti?

Yahut bu kadar kısa sürede oturduğu binayı güçlü yıkılmayacak hale getirecek?

insanların yüzde 90'ından fazlası temel ihtiyaçlarını zar zor temin etmenin ötesinde para kazanamıyor zaten.

insanın ümitsiz sefaleti işte.
Abi siz şaka mısınız?
O zaman emniyet kemeri gereksiz. Yangın tüpü bulundurmak salaklık. Çürük bina yapmak gayet normal. Japonya’da tedbirler sayesinde yüzlerce depremde bir bok olmuyor, onu görmüyorsunuz da o tsunamiyi mi gördünüz.
Olmayan beyninizi s2m.
peygamber efendimiz savaşa giderken zırh giyermiş. neden acaba?
görsel

tek gülen kaza değilmiş. dpt, tübitak da gülmüş.
Kur'an'a aykırı bir kadercilik algısı. Akıl diyor. Akıl da bilimdir.

Profesör, buralarda sorun var önlem alın diyor 3 yıl önce. Şimdiye kadar bilimin ışığında yol alınsaydı bu kara gün olmayacaktı.
Bilim, akıl yaşatır, acıdan korur. Öleceği varsa bir şekilde ölür insan. Bu böyle diye de hiç önlem almamak ahmaklıktır.
Anadolu insanı bunu şöyle özetlemiş; sen önce eşeğini sağlam kazığa bağla, sonra Allah'a emanet et.

Sen diyorsun ki eşeği bir yere bağlama, sal ipini. Gidebilir de gitmeyebilir de. Neresinde akıl bu fikrin?
Akıl düşmanlarından hiç hoşlanmıyorum.