akıllı insanın yaptığıdır.
En iyi yoldur.

Kendimi ve kendimin ne yapacağımı bildiğim için itina ile kaçarım. Ben öyle yumruk yumruğa, kafa kol, yok gözüne, burnuna yada çenesini ağzını dağıtıyım diye düşünmem uğraşamam. Bi kere vururum ve ölür, en iyi ihtimal komalık olur yada felç (anatomi bilgisi olan bilir).

O derece kavgadan kaçamıcak bir durum da isem karşımdakine kolay gelsin.
Akıllı davranış.
erdemdir. sonucunda kurtaracağın götünden başka bir şey yoksa kaçacaksın. ama kurtarman gereken sevgilin vardır, karın vardır, ailenden başka biri vardır, bir sokak çocuğu vardır, tacize uğramış bir genç kız vardır, kocasından dayak yiyen bir kadın vardır, en önemlisi de vatan vardır. dal o zaman. harici durumlarda sevdiklerin için kaçacaksın kavgadan. ben bu ülkenin generaliyim, başbakanıyım, cumhurbaşkanıyım diyen kimselerin kavga ettiğini gördünüz, duydunuz mu? ben bu mahalin delikanlısıyım diye dolaşan asalak tipleri görürsünüz kavga ederken. bir, iki, kavgaların birinde ya sakat kalır, ya gözü kör olur, ya burnu yamulur. bilinci ve yaşamsal fonksiyonları yerindeyse halen de ders çıkarmaz, faça falan derler. sie amk oradan..
çoğu kavgadan kaçarım , bu ülkede kimin ne yapacağına belli olmaz.haklıysam bile susar geçerim.
erdemli bir hareket de olabilir, korkaklık ifadesi de olabilir, insanlar onuru ve vatanı söz konusu olduğu zaman hiç düşünmeden kavga edebilmelidir.
Kavga etmeden önce vaziyeti tahlil eden kişinin, dayak yeme ihtimali yüksek ise yapacağı en akıllı davranış. Herkesi dövemezsin ya. Kaçıcan tabi.
bir çok sebepi olabilir örneğin
*yusuf yusuf
*kavga edeceğiniz kişi eski arkadaşınızsa
*canınız kavga etmek istemiyorsa
*yakında rendevu vb. varsa bi tarafınızın kaymasını istemiyorsanız gibi gibi.....
artık kavga etmekten bıkmış insanların ya da tırsak insanların yaptığı eylem.
çukurova yöresinde yaşayan insanların kaçma nedeni genellikle kavga etmekten bıkmış olmalarıdır.