bugün

her ay 300 ytl ödememize sebep olmuş faizdir. insafsızlıkdır, vicdansızlıktır, okumanın bedeli bu kadar ağır ödetilmemelidir bu insanlara, yazıktır günahtır.

ekleyeyim dedim: okulu 2 sene uzattıysanız, mezun olur olmaz bu para sizden istenecektir, hiç iki senem var daha diye heveslenmeyin.
2500 YTLlik senedi 8000 YTL haline getiren, krizle beslenen, krizdeki genci vuran faizdir. itin kopuğun borcu affedilirken, affedilmeyen icabında icra ile takip edilen borcun faizidir. borcun ertelenmesi halinde bile hiç acımadan geçirilen faizdir.

çalışmayanı zaten geçtim asgari ücret 527 YTL iken, üniversite mezunu ortalama birisi de neredeyse bu paraya çalışırken, neresinden çıkaracak da ödeyecektir bu faizi bilinmez.

alırken iyiydi ödemesi mi zor geldi dememek gerekir! çünkü bu faiz üç ayda verilen 200 YTLyi, 800 YTL yapmıştır

alttaki adreslere bu faiz haram mı değil mi diye sormak gerekir.

http://www.tbmm.gov.tr/de...mv_e_posta_sd.uye_e_posta

http://cankaya.gov.tr/say...im/cumhurbaskanina_yazin/
aklı başında hukukçu kardeşlerimizin peşini kovalaması ve gençlere imzalatılan bu sözleşmelerin içeriğine ve uygulamasına el atması elzem olan durumdur.
2009 un onuncu ayından itibaren belimi bükecek olan faizdir.
devletlu hazretlerinin kaşıkla verdiğini kepçeyle alma yöntemi. bir tür sektöre, "sosyal" devletin eğitim hakkı kisvesi altında kendine gelir kapısı eklemesidir. Ödemeleri okulu bitirdikten iki yıl sonra başlar. Ve sorarlar adama bugün hangi üniversite mezunu iki yıl sonra iş bulup, hayatını düzene sokarak ayda 800 ytl ödeme gücüne sahiptir. Bu adamı bir de askere çağıracaksın, kaç yıl sana çalışacak bu garibanlar.
aman be ne işe yarar demeden aşağıdakine benzer bir dilekçeyi ulaşılabilen her yere yollamayı zorunlu kılan faizdir.

"Sayın Cumhurbaşkanım/milletvekilim/ağam/paşam,
200.. senesinde girdiğim ..... Üniversitesini 200.. senesinde bitirdim. Öğrenimim süresince katkı ve öğrenim kredilerinden faydalandım. 31 Aralık 2008 tarihi itibariyle 351 sayılı Yüksek Öğrenim ve Kredi ve Yurtlar Kanunu gereğince güncellenerek kesinleşen geri ödeme tutarım ..... YTL olmuştur.

Güncellenen tutarın bu kadar yüksek olmasının sebebinin ülkemizin yaşadığı krizler olduğu söylenmiştir. Ülkemizin dünyada yaşanan ekonomik krizden etkilendiği şu günlerde iş bulamayan benim gibi bir çok genci sıkıntıya sokan bu yüksek faiz uygulamasına karşı bir önlem alınmazsa, ödeme güçlüğüne düşen bir çok kişi, hayatlarının başlangıç noktasında icra takibi ile karşı karşıya kalacaklardır.

Meselenin asla Devletimizin bize sağladığı kredi imkânının geri ödenmesinden kaçmak olmadığını, sadece adaletin sağlanmasını beklediğimi saygılarımla müsaadelerinize arz ederim."