bugün

kıvamlı hamuru, pekmezli suda bekletilmesi ve odun fırınının kızgın tabanında pişirilmesi gibi kendine has süreçleri bulunan bir simit türü.
özellikle istanbul' da yaşayanlar başta olmak üzere, simidi susamsız düşünemeyenleri oldukça hayal kırıklığına uğratabilir. başta ben olmak üzere "bu ne lan şimdi" diyenleri kadar, ilginç ama, seveni de mevcut.

http://img218.imageshack....iteze20simit20freut7.jpg/
gitmesem de görmesem de memleketimin simididir. istanbul'da memleketimin ürünlerinin satıldığı yerlerden gidip alır ve severek yerim. tadı güzeldir ve susamsız da simit gayet lezzetli olabiliyor.

yerken biraz dikkatli olmak gerekiyor yalnız...dişlere zarar vermez, sert değil kesinlikle, öyle olsa ben yemem zaten, ama çok çiğnemek gerekiyor, yoksa az önce benim yaşadığım boğulma tehlikesini yaşayabilirsiniz.
kastamonu ilimize özel bir simit. bildiğiniz simit gibi susamlı değildir. yumuşak değil, aksine serttir. garip ama güzel bir lezzeti vardır.

görsel
Susamsız, lezzetli bir simit çeşididir. Sıcakken yemekte fayda var.
Cimitsiz simit.
Bu kurbanın son günü oradaydım.
Fazla bir özelliği yok, susamsız sert bir şey. Mutlaka fırından çıktığı gün yenmeli, bekledi mi bir şeye benzemez.